1 Ekim Dünya Kahve Günü olur da biz kutlamaz mıyız?

Cumartesi günü, Krispy Kreme Türkiye’nin davetiyle Barista Akademi işbirliği ile kahve harmanlama ve demleme tekniklerinden, kişisel kahve profilinin çıkarılmasına, kahve hakkında merak ettiğimiz ne varsa hepsinin yanıtını bulduğumuz bir gün oldu.  Lezzetli Krispy Kreme ‎Doughnutlarının eşlik ettiği, bol kafeinli, bol tatlılı bir kahve günü geçirdik.

20161001_131357

Krispy Kreme By Barista Akademi Eğitim Direktörü Barista Mustafa Tirink eşliğinde kafein dağarcımızı genişlettik de genişlettik.

Kahve günü gibi kahve günü!Krispy Kreme Turkiye ve Barista Akademi ile birlikte 1 Ekim Dünya Kahve Günü’nü kutlamaya geldik☕️🎈

Varsa bi kahvenizi alırım (@bikahvebikeyif) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

 

NELER ÖĞRENDİK NELER…

İçtiğiniz kahvenin bayat olduğunu anlamak için…

Eğer içtiğiniz kahve, aromasından bir şey kaybetmemiş gibi görünse de tadında bir ekşilik varsa anlayın ki o kahve bayat ve hiiiç tereddüt etmeden aldığınız mekanda ‘bayat kahve mi içiriyorsunuz insana?’ diyebilirisiniz, ama siz demeyin, çirkinleşmeyin :))) Kibarca kahvenin bayat olduğunu belirtin 🙂

Foto:bikahvebikeyif
Foto:bikahvebikeyif
İlk kahve yudumu alırken…

Kahvenin ilk yudumunu alırken aromasını, tadını ve dilinizde oluşturduğu o karıncalanma hissini iyice alabilmek için ufak bir ‘höpürdetme’ adımıyla başlamak gerekiyormuş mesela… Bu, bizim için aslında biraz tuhaf gelse de baristalar ve kahve gurmeleri arasında oldukça ‘olağan’ bir durummuş. Yani ne yapıyor muşuz? Gittiğimiz üçüncü dalga kahveci de, içtiğimiz kahvenin tadını ve kokusunu tam anlamıyla alabilmek için ilk yudumu çevreye aldırış etmeden, höpürdetmekten asla çekinmiyormuşuuuz 🙂

 

Evde kahve uzun süre nasıl saklanır? diyenlere… 
  • Çekirdek halinde
  • Oda sıcaklığında
  • Güneş görmeyen yerlerde
Çekirdek kahve çektirirken…

Çekirdek olarak sakladığımız kahveleri çektirirken, yöresel özelliklerini kaybetmemesi için az kavrulmuş olması gerekiyor. (Bu da Türk kahvesi için ilk çıtlamadan 1 dakika sonrası oluyor)

Gün sonu keyfi olarak kişisel kahve profilimiz…

Önümüzde yer alan 4 farklı kahve çekirdeğini aroma, gövde, asitlik, tadım, tadım sonrası gibi bölümlere puanlar vererek demledik, denedik, değerlendirdik. Sonunda ise günlük ve özel kahve lezzetimizin hangi kahve çekirdeği olduğunu bulduk.

Foto: bikahvebikeyif
Foto: bikahvebikeyif

Benim günlük kahvem Kenya AA kahvesi ( Kenya AA kahvesi, dünyanın en iyi Arabica kahveleri listesinde en üst sıralarda yer alıyor)

Özel kahve : Panama Esmeralda Geisha, dünya genelinde yılda sadece 100-150 kg üretiliyormuş. Yani baya baya özel bir kahve kendisi. Bulma şansım olursa bir gün neden olmasındı…

Unutmadan, Krispy Kreme aslında bir doughnut olarak hafızlarda yer etse de aslında çok özel filtre kahveleri de bulunuyor. Dünyanın en özel bölgelerinden toplanmış kahve çekirdekleri ararsanız, Krispy Kreme Türkiye’nin filtre kahveleri mağazalarında satışa çıktı, bizden söylemesi.. .

O gün neler mi yaptık, işte  bu da videosu

Yeni videolar görmek isterseniz,  kanala abone olmayı unutmayın, 🙂

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.