Pandemi bitti bitiyor derken neredeyse iki yılı aşkın bir süredir hepimiz konforlu bir seyahate hasret kaldık. Bu süre içinde tatil planları için hayaller kursak da aslına bakarsanız pandemi hepimizin seyahat alışkanlıklarını, keyif anlarını oldukça değiştirdi.

2022 seyahat trendleri, eski alışkanlıklarımızdan biraz farklı olsa da, seyahat yapmayı özleyenler, yeni deneyimler yaşamak adına gün sayanlar  için ilaç gibi gelecek.

Plansız planlar

İnsanlar artık rezervasyon konusunda biraz düşünceli. Zira pandemi plan yapmamayı öyle iyi öğretti ki, yapılan araştırmalara göre seyahat severler, yolculuklarına son 3 gün ve daha az kala son dakika seyahatleri için rezervasyon yapıyor. Biraz daha şaşırmak isterseniz, tüm rezervasyonların yüzde 20’si 24 saat içinde yapılıyor!

Romantik tatiller

Eğlenceli kulüplerde dans ederken, pandemiyle birlikte parkta yürüyüşlerle taçlanan eğlence anlayışımız maalesef flört hayatlarını da etkiledi.

Seyahat şirketlerinin yaptığı araştırmaya göre gezginlerin yüzde 60’ı bir sonraki seyahatlerinde bolca eğlenip dans etmeyi ve romantik birkaç gün geçirmeyi dört gözle bekliyor!

Otantik deneyimler

Pandeminin öğrettiği en kıymetli şeylerden biri de hiç şüphesiz lokal markaları, mekanları destelemek oldu. İşte bu farkındalık yeni nesil sehayat kültürüne de yansıdı.  Seyahat severler bu yıl bu konuda oldukça  hassas davranıyor ve yapılan araştırmalara göre gezginlerin yüzde 58’inin seyahatlerinin gidilecek yerdeki yerel topluluğa fayda sağlamasının önemli olduğunu ve yerel kültürü temsil eden otantik deneyimler yaşamak istediğini dile getiriyor.

Anın tadını çıkaranlar

Pandemi bize bir şey öğrettiyse, o da hayatın her anını fırsat buldukça değerlendirmemiz ve her anının tadını çıkarmamız gerektiği yönünde.

Bu durum yüzde 72’den fazlasının bu yıl seyahat etmeye hazır olduğunu ve yüzde 61’inin daha önce deneyimlemediği çeşitli tatil türlerine daha açık olduğunu gösteriyor. Yoga inzivaları, arkadaşlarla mini tatiller, deniz, kum, güneş ya da kamp…

Seçimler her ne olursa olsun, araştırmalar anın tadını çıkarmayı ve seyahat etmeyi çok özlediğimizi gösteriyor.

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.