Bahar demek aydınlık alanlar, ferah mekanlar demek. Aylardır süren kış havası, sıkıcı günler ve tek haneli sıcaklıklardan sonra, dışarıda açan çiçekler demek. Ve tabii mis kokulu çiçekler kadar neşeli bir ev demek.

Astronomik olarak bahar 20 Mart başlıyor, meteorolojik bahar ise 1 Mart’ta başlıyor; bize de resmi olarak gelen baharı kutlamak için evleri tertemiz mevsime hazırlamak düşüyor.

Bahar, evlerimizi derinlemesine temizlemek ve dağınıklığı azaltmak için harika bir dönem. Evleri mis gibi bahar sezonuna hazırlamak için neler yapabileceğinize gelin birlikte bakalım.

Unutulan köşeleri temizleme zamanı

Bahar temizliği, günlük olarak gözden kaçırdığınız alanları ele almak için bir fırsat. Unutulan köşelerin tozunu almak, panjurları silmek, bahara temiz bir yuva ve daha da ferah bir zihinle adım atmanıza yardımcı olacak. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz kendinizi bunaltmak yerine hızlıca bir öncelik listesi yapın. Oda oda kategorilere ayırmak iş yükünü dengelemek için harika bir yol olabilir.

Gardırobunuzu boşaltın

Basitleştirilmiş ve düzenli bir gardırop veya elbise askısı dolabınız kadar ruh halinizi iyileştirme konusunda yardımcı olacak. Artık ihtiyacınız olmayan kıyafetleri ayırın, iyi durumda olup bir daha giymeyeceğinizi düşündüklerinizi ihtiyaç sahipleriyle paylaşın.

Çekmeceleri organize edin

Ahh o ilk dağılan, en son toplanan çekmeceler. Baharda evi hafifletmek için önce tüm çekmeceyi boşaltın, benzer ürünleri bir araya toplayın. Ardından sabunlu ılık su kullanarak güzelce çekmecelerin içini temizleyin. İç alan temiz olduğunda, artık ihtiyacınız olmayan öğeleri ayırmanın ve son kullanma tarihi geçmiş olabilecek her şeyi elden çıkarmanın zamanı geldi.

Çalışma alanınızı yenileyin

Birçoğumuz hibrit çalışmayı benimsiyor ve seviyor olsak da, neredeyse iki yıldır evden çalışıyoruz ve bu nedenle bahar sezonu için kişisel çalışma alanınızı yenilemek için daha iyi bir zaman olamaz.

Koyu renklerini neşeli bahar renkleri ile değiştirin

İlkbahar mevsimini kucaklamak için kışın grisini geride bırakın ve neşeli tonlardan oluşan bir paletle güneş ışığını içeri alın. Şekerli pembeden nergis sarısına kadar, odanıza taze bir kat boya uygulamak, her şeyi anında daha parlak ve taze hissettirebilir. Bütün bir odayı yenilemek gündeminizde yoksa kilim veya minder gibi yumuşak mobilyalarla renk vermek de mükemmel bir adım olacak.

Mekanınızı çiçeklerle şekillendirin

Manolyalar, laleler, nergisler! Baharın güzelliğini, canlılığını evinize getirmek ruhunuza da iyi gelecek. Yüzünüzü gülümsetecek birkaç dal çiçeği vazonuzdan eksik etmemeye çalın.

Bahar kokularıyla ambiyans yaratın

Ruh halinizi yükselten bahar kokuları,  kış yükünden kurtulmanıza yardım edecek. Klasik bahar notaları limon, bergamot ve mandalinaya ek; yasemin ve gül gibi çiçek kokuları da ağırlaştırılmış kış ruhlarının izini hızlıca kaldıracak. Günler aydınlanıyor olabilir ama yine de bir mumun romantik kokusu veya difüzör ile baharda sıcak bir atmosfer de yaratabilirsiniz.

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.