Bu ayki yazımızda belki de yıl içinde tek film izleme hakkı olsa bunu seçeceği Avengers Endgame’den önce izlenmesi gereken filmlerden bahsedeceğim. Geçen sene 27 Nisan’da çıkan Avengers Infinity War’da Avengers ekibi oldukça zor bir durumda bırakmıştık. 26 Nisan’da Avengers Endgame’i izlemeden önce geçen senenin filmi zaten izlenmeli, peki derinlemesine konuyu girmek isteyenler ne yapmalı? Daha önceki yazılarımdda Marvel Film Stüdyosunun bu filmi çıkarmak için 10 yıldır film çektiğini ve bu büyük olaya hazırlamak için her film ile seyircinin bu filme giden yolu ilmek ilmek ördüğünden bahsetmiştim. Peki bu filmi saymazsak bu zamana kadar çıkmış 21 filmin hangileri izlenmeli? Eğer bir çizgi roman seversen ve kendini geek olarak tanımlıyorsan tabii ki tüm filmleri izlemek gerekiyor. Ancak bu liste ile büyük olay öncesi kim kimdir, gücünü nasıl kazanmıştır, hikayesi nedir bunu öğrenmek isteyene güzel bir rehber olacak. Bu sefer IMDB puanı değil kronolojik sıra ile filmlerimizi listeleyeceğiz. Hazırsak başlıyoruz…

Bu yazı, bikahvebikeyif mag Nisan 2019 sayısında yayımlanmıştır. Instagram: @sinepir<

12. Iron Man (2008)

Tony Stark, hem bir dahi hem de tam bir playboydur. Kendi ülkesinde teknoloji harikası füzeler ve silahlar üretmektedir. Afganistan’da yeni bir füzeyi tanıtırken esir düşer ve yaralanır. Onu kaçıranlar, kendileri için bir füze yapmasını isterler. Tony ise bunun yerine zırhlı bir giysi yapar. Bunu yapmaktaki amacı zekâsını kullanarak farklı bir kurtuluş yöntemini planlamaktır. Boş zamanlarını kadınlarına ayıran Tony’nin hayatı artık tamamen farklı bir şekle bürünmüştür.

Çizgi Roman Şirketi Marvel’ın kendi film stüdyosunu kurarak ilk çektiği film aslında bugüne gelmek için toprağa atılan ilk tohum diyebiliriz. Multimilyarder Tony Stark’ın  teknolojik silah satan, alkol ve kadınlara hayır diyemeyen bencil bir zenginden hayatını riske atmaya çekinmeyen bir kahramana dönüşmesini akıcı bir şekilde izliyoruz. Jon Favreau Tony Stark’a can veren Robert Downey Jr’un kendi hayatında da  karakterin yaşadığı benzer sıkıntıları uyuşturucu ile yaşadığını bildiği için iyi bir seçim olacağını düşünmüş ve bu karar tam yerinde olmuş. Robert Downey Jr adeta kitaptan çıkmış gibi Tony Stark’ı canlandırıyor.  

Film genel haliyle Tony’nin kişisel şeytanlarını alt etmesini konu alsa da  filmin sonunda ilk Avengers oluşumunun adımı güzel bir şekilde atıldığı için ilk etapta bu filmi izleyerek başlamak çok da yanlış olmaz.

11. Iron Man 2 (2010)

İlk filmin sonunda Tony Stark kendisinin Iron Man olduğunu tüm Dünyaya duyurmuştu. Bu eylemin doğal olarak sonuçları da oldu. Hem Amerikan Hükümeti hem de Ordu Iron Man zırhının sırlarını açıklaması için Tony’e baskı yapmaktadırlar. Bununla beraber Bu basın duyurusu ile Tony’nin babası Howard Stark’dan kalan günahların bedelini ödetmek için yeni bir düşmanın ortaya çıkmasına neden olur.

Özellikle seri film çekmek çok zordur. Hem devamlılık hem de yetki sürecinin kullanımı bir filmi rezil de edebilir vezir de. İşte biraz acemilikten olsa gerek Marvel Film Stüdyosu bu filmde yönetmeninden oyuncusuna karışarak neredeyse bir çuval inciri berbat edecekmiş. İlk filmde ses getiren Terrence Howard’ın ayrılmasından para nedeniyle neredeyse filmin baş kötüsü Mickey Rourke’un da ayrılmasına ve ileride oldukça söz sahibi olacak Nick Fury’i canlandıracak Samuel L. Jackson’ı üzmeye varan hareketler olsa da neyse ki film direkten dönmüş.

Eksileri var ancak artıları da bunları dengeleyen bir film Iron Man 2. Film bu kadar ortalamada ise listemizde ne işi var derseniz hem Natascha Romanoff nam-ı diğer Black Widow’un beyazperdeye ilk görünüşünü hem de kendisini görmesek de Thor’un gelişini müjdeleyen film olması ile listemizde yer almakta.

10.Thor (2010)

Evet bir sonraki filmimiz Avengers ekibinde kilit rol oynayacak olan Thor’un orijin hikayesini anlatıyor.

Öykünün odak noktasında, düşüncesiz tavırları yüzünden antik bir savaşı tekrar alevlendiren güçlü ve kibirli savaşçı Thor var. Dünya’ya sürgün edilen Thor, dünyada insanlar arasında yaşamaya mecbur bırakılmıştır. Asgard’ın en tehlikeli kötü adamı karanlık istila güçlerini Dünya’yı ele geçirmek için yollayınca kahramanımız Thor, gerçek kimliğini ortaya koymak için ne yapması gerektiğini öğrenecek ve yıllardır inişi çıkışlı ilişkisi olan kardeşi Loki ile mücadele edecektir.

Filmin kadro çok sağlam, yönetmen Kenneth Branagh yıllardır Shakespeare uyarlamalarıyla bilinen bu filmi yönetmek isteyince bayağı şaşkınlık yaratan bir yönetmen. Zaten stilindeki teatral tavır filmde hissediliyor. Mitolojik Tanrılar da olsalar söz konusu baba sevgisi olunca çocuklaşan karakterler oldukça güzel resmedilmiş.

Bu film de hem  evrende oldukça önemli rol almış Thor ve Loki’yi ve çok ufak bir sahnesi olsa da Hawkeye’ı  tanıtması hem de gene Marvel Sinema evreninde oldukça etkiye sahip Tesseract taşını tanıtarak misyonunu yerine getirmiş oluyor.

9. Captain America: The First Avenger (2011)

Bu filmimiz de Kaptan Amerika’nın orijin hikayesini bize sunuyor. Amerika Birleşik Devletleri 2. Dünya Savaşı’nda Nazi ordusuna karşı mücadele edebilmek için bir süper asker serumu geliştirir. Bu serumu deneyecek kişi ise normalde cılız kısa boylu olan Steve Rogers’dır.  Oldukça sorunlu bir deneme ile yapılan deney sayesinde süper asker haline gelen Steve Rogers Naziler ile olan savaşta en yakın arkadaşı Bucky ile Kaptan Amerika olarak yer alacaktır.

Sanırım bu listede yer bile alamayan The Incredible Hulk’dan (her ne kadar Hulk orijin hikayesi olsa da o kadar kötü ki film bu listeye alamadım)  sonraki en zayıf orijin filmi. Zaten Kaptan Amerika’ya verdiği (isminden belli olduğu üzere) mesajlardan dolayı hiçbir zaman ısınamadım ancak görevimiz gereği Avengers ekibinin bel kemiği olacak olan bu karakterin orijin hikayesini es geçmek olmayacaktır.

8. The Avengers (2012)

Sonunda Marvel Sinema Evreni oluşturulduğundan beri 4 yıldır bahsi geçen Avengers ekibinin ilk filmi de listemizde yer alıyor. Gerçeklik, Zaman ve Mekan kavramları üzerinde hakimiyet sağlayan Teseract adlı kozmik nesneyi ele geçirmek isteyen Yalanlar Tanrısı Loki uzaylı Chitauri ile işbirliği yaparak dünyayı istila eder. Bu istilayı durdurmak için sonunda büyük silahları devreye almasının gerektiğini düşünen Nick Fury Avengers ekibini ilk defa bir araya getirir.

Avengers bir çok karakterin bir araya gelmesi ile Marvel Sinema Evreni’nin o dönemki en yüksek puanını alan film. Tabii bu kadar ünlü oyuncunun karizmatik karakterleri oynaması, ilk defa işin mizah kısmına biraz daha öncelik verilmesi ve tabii ki Avengers Endgame’i konu alan olaylara neden olan Thanos’un ilk defa görülmesi ile seride oldukça önemli bir yere sahip the Avengers. Eğer orijin hikayeleri için vaktim yok diyorsanız bile mutlaka izlenmesi gereken bir film olduğunu belirtmeden edemeyeceğim.

7. Captain America: The Winter Soldier (2014)

Winter Soldier bu listede hem yeni olup hem de eski tarz aksiyon filmi öğelerine sahip tek film olduğunu söyleyebilirim. Film hakkında çok detay vermek hala izlememiş olanlar için süprizi bozmamak adına istemiyorum. Özetleyecek olursak tüm çabalara rağmen HYDRA adlı terör örgütü eylemlerine devam etmektedir ve bunun için Kaptan Amerika’nın zaman olarak uzak ancak kalbinde hala yakın bir yer etmiş bir kişiyi emelleri için kullanılmaktadır.

Bu film hakkında yazmak 4 aydır nasip olmadı ancak açık ara söyleyebilirim ki en iyi çizgiroman filmlerinden biridir Winter Soldier. Özellikle yakın dönemde filmin hikayesinden ve ciddiyetten oldukça uzaklaşarak espri yapma gayretinde olmadan ne demek istiyorsa ne anlatmak istiyorsa ekrana yansıtan nadir filmlerden bir tanesi Winter Soldier. Ayrıca adı üstünde seriye Winter Soldier ve Falcon gibi kilit karakterlerin tanıtılmasına da vesile olmuş oluyor. Özet listesi yaparken The Avengers’ı mutlaka izleyin diye yazmıştım, bu film de kısa listede ikinci sırada yer alması gerektiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

6. Guardians of the Galaxy (2014)

Galaksinin Koruyucuları, evrenin kontrolünü ele geçirmeye çalışanları durdurmaya çalışan bir grup suçlunun hikayesini konu ediyor. Kendisine Star-Lord lakabını takan maceracı Peter Quill, esrarengiz bir küreyi çalınca güçlü, hırslı ve ihtiraslı bir kötü adam olan Ronan’la başı derde girer. Ronan’ın tek amacı küreyi ele geçirmektir ve bu hayali tüm evreni tehdit altına alabilir. Quill, ondan kurtulmak isterken bir anda kendisini birbiriyle hiçbir ilgisi olmayan uyumsuz bir ekibin içerisinde bulur; tehlikeyi yok etmek isteyen Star-Lord, silahlı bir rakun olan Roket, Rakun’un  yoldaşı olan ağaç kılıklı Groot, ölümcül yeşil kadın Gamora ve gözünü intikam hırsı bürümüş Yokedici Drax ile işbirliği içerisine girer. Galaksinin Koruyucuları olarak anılan bu beşli, evren için gerçekten tehlike arz eden bu kürenin gücüne ve peşindeki düşmanlarına karşı ne yapacaktır?

Galaksinin Koruyucuları gene kendi çapında ilklere yer veriyor. Hem ilk defa dünya dışı karakterlere (Thor’u saymazsak) yer veriyor hem de Iron Man, Captain America gibi gişesi garanti karakterlerin radarından çıkıp büyük bir risk alıyor. Ancak özellikle 80’lere yaptığı referanslar ve konunun ve işleyişin önüne geçmeyen esprileriyle Galaksinin Koruyucuları Marvel Sinema Evreni’ne oldukça güzel bir giriş yapıyor.

Film vizyona girdiğinde her ne kadar alakasız gibi gözükse de aslında şu an konumuz olan Avengers Endgame’e oldukça derinden bağlı bir film. Hem Thanos’un ailesinden karakterlerin hikayesini işlemesi hem de tüm bu soruna  yol açan Sonsuzluk Taşları hakkında seyirciyi aydınlatması ile misyonu oldukça önemli bir film Guardians of the Galaxy. Bu nedenle hem uzun listemizde hem özet liste dediğim listede olması gereken mutlaka izlenmesi gereken bu filmi şiddetle tavsiye ederim.

5. Avengers: Age of Ultron (2015)

Tony Stark ve Bruce Banner en son yaşanan uzaylı saldırısından sonra özellikle galaksiden dünyaya gelecek tehditlere karşı Ultron adında bir yapay zeka geliştirir. Programı tasarlarken Tony Stark Banner’den habersiz kendi karakteristik özelliklerini programa yükler. Ancak bu büyük bir hatadır, yeni oluşturulmuş egosu ve hızlı öğrenme yetisi ile Ultron insanlığın Dünyaya zararlı olduğuna karar verir ve tüm insanlığı yok etmek için harekete geçer.

Aslında Avengers adıyla çıkan filmler arasındaki zayıf halka diyebiliriz Age of Ultron için. Ancak gene son hikayede önemli yeri olan Vision karakterini bize tanıttığı ve Ultron’un yaratılması konusunda yaşanan fikir ayrılıkları ile ekip arasında ilk defa çatlakların oluşmasını izlemek ve tüm bunlar olurken büyük resimde Thanos’un parmağı olduğunu fark etmek için izlenmesi gereken bir film Age of Ultron.

4. Captain America: Civil War (2016)

Avengers Age of Ultron’da yaşananlar ve ardından Crossbones adlı teröristi yakalarken yaşanan sivil kayıplar nedeni ile Avengers aleyhine kamuoyu oluşur. Tony Stark Amerikan hükümeti ile anlaşıp devlete bağlı bir ekip için kayıt yasasını savunmaya başlar. Tüm hayatı boyunca belirli ideallerle yaşayan Steve Rogers ise bu fikre kesinlikle karşıdır. Bu fikir ayrılığı fikirsel çatışmadan fiziksel çatışmaya uzanır. Tüm bunlar olurken Tony Stark’ın babası ile alakalı bir gerçek Tony ile Steve’in arasının uzlaşılmayacak bir biçimde açılmasına neden olacaktır.

Her ne kadar sıkı çizgi roman severleri bu film memnun edemese de (hikayenin baz alındığı çizgi roman serisinde belirtilen savaşa neredeyse Marvel evrenindeki iki yüzden fazla karakter katılırken beyazperdedeki versiyonda bu sayı yirmiyi geçmediği için) misyonunu yerine getiren bir film Civil War.  Asıl tehlike gelmeden yaşanan son ayrılığı detaylı anlatması, asıl hikayede önemli yere sahip olan hayali Afrika ülkesi Wakanda’yı ve tabii ki ülkenin kralı Black Panther’i tanıtması, son olarak da gene tüm çizgi roman sevenlerin heyecanla beklediği ve en çizgi romana uygun olan Örümcek Adam’ın yuvaya döndüğü ilk film olarak hayranların beklentilerini kesinlikle karşılamakta.

3. Black Panther (2018)

Civil War’da tanıştığımız  T’Challa memleketi Wakanda’ya Babasının ölümünden sonra geri döner ve tahta geçer. Babasının boşluğunu doldurup dolduramayacağı konusu tartışılırken Wakanda dışından ama babasının geçmişinin içinden bir hata Wakanda Krallığına tehdit oluşturur.

Film bir kere her aksiyon ve çizgi roman seveni tatmin edecek türde. Wakanda’nın renkli atmosferi, eksantrik kabileleri, tadında mizahı ve özellikle James Bond’dan fırlamış hissi veren kumarhane sahneleri ve gene Bondvari çeşitli büyük şehirlerde geçen sahneleri ile öne çıkıyor. Killmonger rolündeki Michael B. Jordan da öyle bir hırslı oynamış ki daha önce rol aldığı bir önceki Marvel Filmi Fantastic Four  rezaletinden sonra beyazperdeden tüm acısını çıkarmış sanki. Eric Killmonger’ı biraz da mazlumları  ülkece sevdiğimizden olacak biraz sempatik bulduğumu söyleyebilirim.

Film Avengers Infinity War’da sıkı bir savaş alanı haline gelecek olan Wakanda’ya detaylı bir bakış sağladığı ve Winter Soldier’ın akıbetini detaylı bir şekilde gösterdiği için bu listeye girmeye hak kazanmış oluyor.

2. Avengers: Infinity War (2018)

Teknoloji ile beraber gelen çizgi roman filmleri akımı hakkında genel bir bakışı Black Panther hakkında yazarken bahsetmiştim biraz. Bu nedenle tekrar aynı konulara girmeyeceğim. Ancak 2018 yılında çımış yalnızca bir tane çizgi roman uyarlaması film hakkınız olsa izlenmesi gereken, 10 yıldır çekilen tüm Marvel Sinema Evreninin listemiz boyunca belirttğim gibi filmlerinin izleyiciyi hazırladığı film Endgame’den önceki son çıkış olarak tanımlayabiliriz.

Güzel detayları, Josh Brolin’in enfes oyunculuğu ile Thanos diye bağırttıran meraklısı için sinema dünyasında Godfather neyse  olan şahane bir film olmuş. Üstelik  yer yer mizah düzeyi artsa da biraz da daha küçük yaşta izleyiciyi çekmek adına yapılan “bol espri yapam cıvık olam” hatası yapılmamış oturaklı bir film olmuş. Finaldeki şaşırtıcı son aslında Harry Potter’da Yüzüklerin Efendisi’ne bir çok seride yapılan “arkası yarın” tadını güzel vermişti. Tek eksisi birkaç karakter dışında neredeyse 10 yıldır çekilmiş tüm filmlerde oynayan karakterlerin filmde yer alması ara sıra tempoyu düşürmesi ki bu kadar büyük bir yapımda bu kabul edilebilir bir durum.  Listemizin konusu olan final filmi için ise heyecanla beklemekteyiz.  Infinity War’ı bir final yazısı gibi yazdım ancak filmi izleyenlerin şıp diye anlayacağı son filmimize şimdi geçebiliriz.

  1. Captain Marvel (2019)

Film, Carol Danvers’ın Captain Marvel’a dönüşümünden değil, Carol Danvers’ın Captain Marvel olarak dünyaya düşüşünden ilerliyor. Süper güçlere sahip, güzel bir kadın olarak dünyaya düşen Carol Danvers, gezegeni keşfettikçe kimi görüntüler hatırlamaya başlar. Geçmişte gezegenimizde yaşadığını ve burada bir hayatı olduğunu hatırlamaya başlayan genç kadının güvenebileceği tek kişi ise SHIELD çalışanı Nick Fury’dir. Geçmişini keşfettikçe kendine dair bilmediği yeni detayları keşfeden süper kahraman, bir yandan da şekil değiştiren düşmanları Skrull ırkı ile onu ölümden kurtararak kendileri gibi güçlü yapan erdemli Kree ırkı arasındaki savaşta önemli bir rol oynamaktadır. İki ırkın Dünya gezegeni üzerindeki savaşında bir taraf seçmek zorunda kalan Carol, bir süper kahraman olmanın gerçek anlamını keşfedecektir.

Infinity War’ı izleyenler en son Fury’nin çağrı cihazında bir logoyu görmüştür. İşte o çağrıyı kime attığının cevabını bu film ile alıyoruz ve Avengers: Endgame’e tam anlamıyla