Kulağımızda güzel müzik, damağımızda hoş lezzetlerin kaldığı, Ayvalık, Sarımsaklı’nın en güzel köyü; Küçükköy’den yazıyoruz bu satırları.  Mis gibi kahve kokularının yükseldiği, keyif dolu bir gün geçirmiş olmanın mutluluğu ile bizim henüz keşfettiğimiz küçük ama içi dolu dolu bir yer burası. Küçükköy, nam-ı diğer Yeniçarohori, yüzlerce Rum evinin bulunduğu bir köy. Şimdilerde ise yeniden restore edilerek bir proje köyü haline gelmiş. Sanat galerileri, resim atölyeleri, etkinlikler ve kahvecileriyle mest eden köyden bu kare de köyün meydanında bulunan Kıraarthane’den.

Yüksek tavanları, renkli pencereleri, ruha iyi gelen hoş müziği ile gönlümüzü çelen mekanda kahve molası vermek müthiş keyifli. Ancak belirtmekte fayda var, burası bir mekan olmaktan çok daha öte bir görev üstleniyor; Kıraarthane dijital bir inkübasyon merkezi olma özelliği taşıyor. Çocuklar ve gençler için söyleşiler, atölyeler ve seminerler düzenleniyor, çocuklar için kodlama eğitimi verilerek sanatı ve bilimi birleştirmeyi amaçlıyor.

foto: bikahvebikeyif

Köy şimdilik sakin, fakat herkesler tarafından keşfedilip, dolup taşmadan gidip, görülecekler listenize eklemenizde fayda var. Tabii Kıraarthane’de bir keyif molası vermek de yapılacaklar listenizde ilk sıralarda olmayı hakediyor.   

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.