Canlanmanın ve yenilenmenin habercisi olarak kabul edilen bahar mevsimi, 21 Mart itibariyle
hayatımıza tam anlamıyla yeniden hoşgeldin.

Yazı: Günce Dere

Seninle kavuşmak demek, doğayla kavuşmak demek… Tertemiz havayı içimize çekmek için yeşil alanlara hücum etmek, toprağa, çimenlere basarak negatif enerjimizi akıtmak, rengarenk tonlardaki çiçeklerin güzelliğini farketmek demek. Ve aslında en önemlisi de yazıma başlarken söylediğim gibi yenilenmek için muhteşem bir motivasyon aracıdır bahar; literatüre girmiş ismiyle söylemek gerekirse ‘’bahar temizliği’’

İyi bir bahar temizliğinin, evlerimizin enerjisini olumlu yönde değiştirdiğini inkar edemeyiz değil mi? Öyleyse neden bu olumlu hisleri akıl, beden ve ruhla genişletmiyoruz? Hadi gelin bu sene bahar temizliğine evlerden başlamayalım. En kıymetli olan, bu kez kendimiz ile; aklımızı, ruhumuzu ve bedenimizi temizleyerek başlayalım bahar temizliğimize.

Bu noktada zihin, beden ve akıl bütünlüğüne aynı anda hizmet edebilen daha güzel bir önerim olmadığı için çıkarın matları yoga zamanı diyorum. Paylaşacağım 15 dakikanızı alacak bu yoga pozları serisi sizi bahara hazırlarken, bir günlük temizlik sağlar. En iyi yanı ise diziyi gerçekleştirmek için ayağa kalkmanız bile gerekmiyor! Sadece bir yer bulup iç bahar temizliğinizin tadını çıkarın.

Bahar uygulamasına omurganızı, omuzlarınızı ve kalçalarınızı esneten, karın organlarına masaj yapan, gerginliği düzelten ve sindirimi artıran için bu pozla başlıyoruz. Bu çevrilme pozu için, bacaklarınız öne doğru uzanmış bir şekilde yere oturun. Kalçalarınızın ağırlığını sağ tarafa doğru verin ve her iki bacağı da sol tarafı gösterecek şekilde dizlerden bükün. Sol ayağınız sol bacağınıza temas etsin ve ayak tabanı gökyüzünü göstersin.  Sağ ayağınız ise sol bacağınızın üzerine yerleşsin.

Nefes alırken, derinlemesine omurganızı uzatın. Nefes verirken, vücudunuzu sağa doğru bükün. Sol kalçanın yerden kalkmasına müsaade etmeyin. Sırtın alt bölgesini uzun tutabilmek için kuyruk sokumunu yere doğru ağırlaştırırken, belinizi yumuşatın. Sol elinizle sağ dizinizi tutun ve sağ elinizi sağ kalçanın arkasında yere getirin. Göğsünüzle sağa doğru çevrilmeyi sürdürürün. Her nefes aldığında daha ileriye doğru uzamayı, her nefes verdiğinizde biraz daha derin çevrilmeyi deneyin. Burada 30 saniye ila 1 dakika arasında kalın. Nefes verirken tekrar başlangıç konumuna, ayaklar ilerde bir oturma pozuna gelin ve dinlendikten sonra aynısı sol taraf için uygulayın.

Marjaryasana and Bitilasana (Kedi &  İnek pozu):
Bu iki pozu birlikte çalışmak stres, gerginlik ve kaygıyı gidermek için harikadır. Ayrıca, sırtını güçlendirir, gerdirir ve karın organları için hafif bir masaj sağlar. Başlamak için, eller omuzların altında ve dizler kalçaların altında bir masa konumuna gelin. Nefes alırken, başınızı ve kuyruk sokumunuzu hafifçe kaldırarak esneyin. Uyluk kemiklerinizin iç kısımlarını birbirinden uzaklaştırın. Nefes verin ve çenenizi göğsünüze eğip, bütün omurlarınızı yukarı doğru kaldırarak  sırtınızı tavana doğru döndürün; tıpkı bir kızgın kedi gibi. Bu iki poz arasındaki dengeyi kendi nefes hızınızı kullanarak bulun ve olabildiğince akıcı olmasına izin verin. Nefes size rehberlik edecektir! Hareketleri en az on defa tekrarlayabilirsiniz.

Balasana (Çocuk pozu):
Çocuk pozu kalçaları, uyluk ve ayak bileklerini esnetmek için önemli bir pozdur. Uygulama sırasında beyni sakinleştirip stresi dengelemek ve zihni uyandırmaya yarar. Bu poz, aynı zamanda vücudun doğal dolaşımını da yeniden yapılandırır. Daha çok yarar sağlamak için, pozu uzun tutabilirsiniz. Harekete yine öncelikle dört ayak üzerinde başlayabilirsiniz. Nefes alın ve nefesinizi verirken kalçalarınız ile topuklarınızın üzerine oturun. Ellerinizi yere bastırın ve sırtınızı bedeninizin yan kısımlarından kalçalara kadar esnetin. Alnınızı yere yaslayın. Nefes alın ve beliniz ile sırtınızın alt kısmındaki genişlemeyi hissedin. Nefes verin ve vücudunuzdaki yumuşamayı gözlemleyin. Nefes kontrolü çocuk pozunda önemlidir; her bir nefes ile omurganızın uzamasını ve genişlemesini hayal edin.

Salabhasana (Locust pose) : Locust pozu, herhangi bir temizleme dizisinin zorunlu parçası olarak sayılabilir. Bu poz, vücuda enerji verir ve uyandırır, kabızlığı ve hazımsızlığı azaltır, postürü iyileştirir ve stresi hafifletmeye yardımcı olur. Sizi aynı zamanda yaza hazırlayacak olan bu poz; omurga, kalça, kol ve bacak kaslarını güçlendirir ve omuzları, göğsü, göbeği ve uylukları esnetir. Yüzüstü yere uzanın. Kollarınızı bedeninizin yanında geriye doğru uzatın.

Göbek deliğini içeri çekin, kalçanız ayaklarınıza doğru yönlenirken pubis kemiğinizle yere köklenin. Nefes alırken kollar ve bacaklarınızla  yerden yükselin. Kollar ve bacaklarınız geriye ve yukarı doğru uzamaya devam etsin. Bakışlarınız karşıda, nefes alış verişiniz özgür olsun. Birkaç kez tekrar edebilirsiniz. Bu poz sizin için yoğun ise ve bu nedenle herhangi bir rahatsızlık hissederseniz, nefesinizi hassasiyet hissettiğiniz noktaya göndermeye çalışın. Ancak, herhangi bir acı hissettiğinizde pozdan çıktığınızdan emin olun.

Pavanmuktasana (Rüzgar dindirme pozu): Son rahatlamadan önce Pavanmuktasana’yı uyguladığınızdan emin olun. Bu poz, bağırsaklara masaj yapar, sindirim sistemini rahatlatır ve dolaşıma iyi gelmektedir. Sırt üstü bacaklarınız birleşik şekilde yere uzanın. Nefes alırken bacaklarınıza sarılarak karnınıza doğru çekin. Ellerinizi dizlerin altından bacaklarınızdan tutarak çekmeye devam edin. Nefes verirken başınızı yavaşça yukarıya doğru kaldırın, çeneniz göğsünüze yaklaşacak şekilde olmalı.

Başınız dizlerinize değecek kadar omuzlarınızı da kaldırarak bu pozisyonda 1 dakikaya yakın kalın. Nefes ritmini uygulayarak, önce yavaşça başınızı daha sonra da kol ve bacaklarınızı zemine koyarak başladığınız poza geri dönün. Bu poz karın ve bel bölgenizi sıkılaştırdığı gibi sindirim ve dolaşım sisteminize iyi gelecek, bacak ve sırt bölgenizi güçlendirecektir.

Savasana (Corpse pose): Uygulamanızı rahatlatıcı bir Savasana ile bitirdiğinizden emin olun. Bu poz, gizli gerilimleri ortadan kaldırır, bedeni dengeler, güçlü bir kan akışını kolaylaştırır, içsel temizliği uyarır. Bu pozun basit görünüşüne rağmen, bedeninizi ve zihninizi tüm düşünce ve duygulardan bilinçli ve iyice terk etmesini istemesi sizin için zor olabilir. İlk denemede hüsrana uğrayıp pes etmeyin. Düzenli pratik, kendimiz için daha derin bir huzur ve rahatlama sağlamak için yeteneklerimizi arttırmaktadır.

Başlamak için, kollarınız ve bacaklarınız rahat, sırt üstü yere uzanın. Avuç içlerinin yukarı bakmasını sağlayın ve bacakları, ayak bileklerini ve ayakları hafifçe dışa doğru çevirin. Rahatsızsanız, hafif ayarlamalar yapın. Başınız, boynunuz veya bacaklarınız için desteğe ihtiyacınız varsa, uygun bir yere battaniye yerleştirin.

Sizin için rahat olan olan konumunuzu bulduğunuzda, gözlerinizi kapatın ve iç bakışınızı nazikçe kaşlarınızın arasındaki yere doğru yönlendirin. Çenenizi rahatlatın ve nefesin ritmik ve doğal olmasına izin verin. Size huzur getiren ve huzur hissi veren bir şeye odaklanın. Vücudun durgunluğu bulmasına izin verin. Bırakın. Kendinizi zamanla endişelendirmeyin. Bu pozda iki ila otuz dakika kalabilirsiniz! Kalkmadan önce, vücudu yavaş yavaş uyandırmaya ve hissetmeye dikkat edin. Sakinliğinizi korumak, sinir ve kas sisteminizi şok etmekten kaçınmak için bu derin dinlenme pozundan oturmuş bir duruşa gözleriniz kapalı olarak gelebilirsiniz. Ellerinizi kalbin önünde buluşturun, baharı selamlamak için NAMASTE diyin. Hoşgeldin bahar.

Siz de artık bahara hazırsınız!

Açık havada yürüme meditasyonu ile güzelleştirmek isteyenleri ise şöyle alalım. Bu bölüm sizin için; Aslında günlük hayatta bilmeden uyguladığımız bir meditasyondur açık havada yürüme meditasyonu. Düşüncelerimiz fazlalaştığında, beyin haykırmaya başladığında her zaman işe yarayan bir yöntem olarak da hayat kurtarıcıdır. Yürümenin ritmi ile beynin tek bir şeyde odaklanması sağlanır.

Nasıl uygulayalım ki daha fazla verim alalım?

Doğanın renklerine odaklanmak, kokusunu hissetmek için açık havayı  tercih edelim. Çevredeki seslerden, şehrin gürültüsünden ve kendi iç sesimizin gürültüsünden soyutlanmak için; güneşi, rüzgarı, fırsat varsa denizin kokusunu hissedebileceğimiz yerleri tercih edebiliriz. Yürüyüş sırasında da sessiz kalmaya özen gösterin. Size eşlik eden bir arkadaşınız varsa, sohbetinizi meditasyon sonrassı kahve keyfinize bırakın. Odağınız ise varacağınız yerde değil, nefesinizde olsun. Yol boyunca düzenli bir nefes alıp vermeye özen gösterin. Yürüyüşe başladığınızda sizi meşgul eden düşünceler varsa, onların yerini yürüyüşünüze odaklandığınız olumlu cümleler ile değiştirebilirsiniz. Örneğin; huzurlu bir şekilde bu yolda yürüyorum, attığım her adımda doğanın güzel kokusunu hissediyorum gibi.  Kendi cümlelerinizi seçin ve onları çoğaltın, aslında zaten siz başladıktan sonra devamı gelecektir.

Haydi şimdi uygulama zamanı!
Önce temizliğinizi yapın, yürüyüşünüzü tamamlayın ve sonrasında lezzetli bir kahve ile kendinizi ödüllendirin

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.