Yolunuz Kırklareli’ne düşer mi bilinmez, eğer iyi bir dibek kahvesi içmek isterseniz İstanbul’da içtiğiniz kahveleri unutmanız gerekiyor. Çünkü İzmir ve Diyarbakır’la özdeşleşen dibek kahvesinin en lezzetli noktalarından bir tanesi de 1877 yılından beri Kırklareli’de hizmet veren mekan ‘Dibek Kahvesi’ 


Öğütülme şekli klasik Türk kahvesinden farklı olan dibek kahvesinin çekirdekleri taş ya da tahtadan yapılan ve dibek adı verilen büyük havanlarda dövülerek öğütülüyor. Türk kahvesinden daha yoğun bir kıvamda olan bu kahve, yumuşak içimiyle de gönülleri fethediyor.

Foto:bikahvebikeyif
Foto:bikahvebikeyif

Dibek kahvesi, tadı kadar sunumu da oldukça özel bir detaya sahip. Bu kahve, klasik fincanlarda değil, kulpsuz ve olarak tasarlanmış fincalarda içiliyor. Kulpsuz olmasının da özel bir anlamı var elbette. 40 yıllık hatırı olan kahve, ancak dostun gönlünü kavrayarak olur. Bu da pek tabii kahve fincanını yüreğini tutar gibi sıkı kavrayarak oluşur diyorlar. Aslında yıllardır bildiğimiz, 40 yıl hatırı olan şey de kahve değil, dostun acı kahveyi gönlünü koyarak, hoş sohbetiyle tatlandırması diye de ekliyorlar.

dibek-kahvesi
Yani, diyeceğimiz şu ki; eğer yolunuz Kırklareli taraflarına düşer de bir kahve molası vermek isterseniz, Saka ailesine ait olan Dibek Kahvesi’ne uğramadan geçmeyin.

Adres: Demirtaş Mah. (Büyük Cami Karşısı) Merkez / Kırklareli

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.