Yazının başlığından anlaşıldığı üzere nasıl geçtiğini anlamadığımız bir yılı daha tamamlıyoruz. Hayat ister öğrenci olun, isterseniz çalışmıyor olun hepimiz için bir şekilde oldukça yoğun ve yorucu geçiyor.  Ama bu 12 aydan sadece biri hem bitiş sayfası hem başlangıç sayfası arasında kalmasıyla bizi heyecanlandırıyor. Dolayısıyla tam da bu zamanda şimdiye kadar farkına varmadığımız şekilde değişim hikayeleri kafalarda canlanmaya başlıyor.

Yazı: Günce DERE Çocuklar ve yetişkinler için Yoga Eğitmeni

Bu zamana kadar yaptığım; yedim, içtim, çok yoruldum, kendime zaman ayırmadım, uykusuz kaldım, fazla sigara içtim gibi konuların bir değerlendirme zamanı gelmiş oluyor. Senaryo herkes için yüzde yüz aynı olmasa da genel anlamda mekanizma bu şekilde ilerliyor. ‘’Yeni yıl geliyorsa benim de yeni hedeflerim olmalı..’’

Sonra ne oluyor? Upuzun bir liste ile kendimizi ait olmadığımız hayallerin içinde buluyoruz. Liste kağıtta ya da zihinde dursa da, yapılamadıkça ve zaman ilerledikçe arka planda rahatsızlık vermeye başlıyor. ‘’Bak yine sözler verdin kendine ama bir türlü tamamlayamadın.’’

İçiniz kararmasın Mutlu tablolar kolay akılda kalmaz, zihin bu konuda biraz acımasızdır. Sürüngen beyin tanıdık duygulardan; acıyı sever. Ben de işte bu sebeplerden sizinle en kötü senaryoyu paylaştım ki; bu senenin hedefini birlikte koyalım diye. Kişisel hedefleriniz varsa siz yine ekleyin ama gelin bu sene daha önce hayatınızda yer almadıysa hedeflerinize, dolayısıyla da hayatınıza yogayı ekleyin!!!

Ego sorar neden yoga?

Ben de sorarım: Kendinize en son ne zaman verimli bir zaman ayırabildiniz? Bahsettiğim sevdiğiniz bir diziyi seyretmek değil! Ne zaman sadece kendinizle baş başa kalabildiniz? Gün içerisinde hiç kendinizi gözlemleme fırsatınız oldu mu?

Peki bedeninizi ne kadar süre dik olarak koruyabiliyorsunuz? Mecburen oturarak geçirdiğimiz zamanın artması ile, beden uzun süre dik duruşunu korumakta zorlanıyor. Buna bağlı olarak nefes alıp verirken zorlanmaya başlarız. Beden sıkışık hissetmeye başladıkça da ruhsal dengemiz etkilenir. Aynı anda birçok işle ilgilenmek ise zihin dengemizi etkiler.

Pilates, kardiyo gibi spor dallarını bedeninin gücü ve sağlığı için yapabiliyorken yoga ile hem zihin hem beden üzerinde çalışma fırsatı buluyoruz. İşte neden yoganın birçok cevabından belki de en önemlisi.

O yüzden bu sene gelin önce hayatınıza yogayı ekleyin ama büyük hedeflerle değil. Hemen koşarak bir stüdyoya kayıt yaptırıp – sonra kendinize bahaneler yaratarak derse gitmeyecekseniz ve ders ücretleri ödenmeye devam edecekse bu yolu seçmeyin.

Hedefimizi küçük porsiyonlarda, adım adım alalım:

 1. Yoganın ne olduğunu anlayın. Bir yoga dersinin akışında neler olduğunu öğrenin.  Merak edenler için bir içerik örneğini buraya ekliyorum.
 2. Bilinenin aksine sadece bağdaş kurarak oturmak ve Aum sesi çıkarmak değil. Her dersin farkı bir akışı oluyor. Önce bedeni ısıtmak için ısınma egzersizleri, sonrasında yoga pozlarından oluşan bir akış, nefes egzersizleri, meditasyon ve dinlenme pozu ile dersin sonlandırılması. Sonuç: kuş gibi hafifleyerek ofise veya eve dönmek.
 1. Sadece instagramda görülen güçlü pozlara inat, youtube başlangıç seviye yoga derslerini arayın. Örnek   bir ders videosu izleyin.
 2. Yoganın sadece asanalardan ibaret olmadığı ile ilgili önyargılar yıkıldıktan sonra ama ben esnek değilim yapamam konusunda da ön yargılarınız varsa – her bir bedenin yapısının farklı olduğunu bilin ve her pozun kendi bedeninize göre modifikasyonu olduğunu. Yaş, kilo için de aynı durum söz konusu.
 3. Hayatınıza meditasyonu dahil edin.  30 dakika meditasyonda kalmak ilk başlangıç hedefiniz olmasın; 5 dakika ile başlayın, size iyi geldiğini hissettikçe süreyi kendinize uygun bir şekilde ilerletin. Bunu uygularken asla kendiniz için süreyi hedef haline getirmeyin. Bir ay sonra 30 dakika olmalı zihnin size oyunudur, bu oyunu siz meditasyon alışkanlığınızda kaldığınız sürece zaten yenecekseniz. Yapamadığınız günler olursa da kendinize şefkat gösterin, hazır hissettiğinizde pratiklerinize geri dönün.
 4. Hayatınıza nefesi dahil edin. Farklı nefes tekniklerini duygu durumlarınıza karşılık verecek şekilde uygulamak için öğrenin.
 5. Haydi pratik zamanı. Birçok stüdyonun ilk dersi tanışmak amacıyla ücretsiz olarak verilmektedir. Size yakın olan bir stüdyoyu arayın ve bu konudaki uygulamalarını sorun. Asla bir hocayla yetinmeyin. Farklı hocaların derslerine girin. Zamanla farklı ekoldeki dersleri de deneyin. Özel dersler ile de kendinizi oldukça geliştirebilirsiniz.

Bunlar bana yetmedi biraz da somut örnek ver dersen;

YOGA YAPMAK BANA NE KAZANDIRIR?

 • Uykusuzluk problemleri,
 • Kronik ağrılara son vermek,
 • Zihin ve beden farkındalığının artması ile daha esnek ve güçlü hissetmek,
 • Metabolizmanın hızlanması,
 • Sürekli mouse kullanımına maruz kalan el ve bilekler için olası sendromların önlenmesi (Merhaba sevgili beyaz yaka)
 • Meditasyon sayesinde odaklanma becerisinin gelişmesi gibi faydalar sağlar.

Harvard Business School, meditasyon ve sezginin 21. Yüzyılın en değerli iki yönetim aracı olduğunu belirtmiştir.

Kahvelerinizi alın yazının, hedeflerin, yeni yılın şimdiden keyfini çıkarın.

Sizin hayrınıza ve bütünün hayrına olan tüm dilekleriniz kabul olsun dilerim.

 

Çocuk yogası derslerini deneyimlemek ve dersler konusunda detaylı bilgi edinmek için @minikyogees instagram ve facebook hesaplarını takip edebilirsiniz.

www.minikyogees.com sitesini ziyaret edebilir ve her türlü sorunuz için bana bu kanallardan ulaşabilirsiniz.

Yetişkin yogası için @yogaguncem hesabını takip edebilir, aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Dersleri deneyimlemek için ise stüdyoların haftalık programlarını takip edebilirsiniz.

 

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.