Kim? Gülce Duru
Neler yapar? Müzisyen
Nerede yaşıyor? İstanbul
Bulabileceğin sosyal ağlar: @Gülce Duru + @gulceduru

Onunla tanışmamız Kaybedenler Kulubü’nde seslendirdiği My Woman şarkısı ile başlasa da aslında  müzik geçmişi Vh1’ın Song Of The Year yarışmasına dayanıyor.
Bitmeyen enerjisi ile biraz nostalji yapıp Kaybedenler Kulubü’nü, müzik kariyerini ve tabi kahve keyfini konuştuk.

Müzisyen kimliğinin dışında aslında Gülce Duru kimdir?
Kendini, başka birisini ya da herhangi bir şeyi kısa cümlelerle tanımlamakta zorlanan biri. Derdi hep ifade olduğundan uzun yıllar başka sanat alanlarında bunun imkanını aramış, plastik sanatlar ve müzecilik eğitimi almasına rağmen en sonunda müzikte karar kılmış… Biraz münzevidir, az sever öz sever, ev insanıdır, doğma büyüme Emirganlıdır. Yaşamayı, gezmeyi, keyfi, esrimeyi sever. Gofret ve Ciklet adlı 2 köpeğin ve Azmi adında bir kedinin insanıdır. Bu kadar anlatmak bile kesmemiştir, daha da anlatası vardır (Gülüyor)

Kaybedenler Kulubü ile yolun nasıl kesişti? Film müziği seslendirmek kariyerini nasıl etkiledi?
Radyo programını 90’larda Kent Fm’de severek dinlerdim. O yıllarda Beat Edebiyatı’nı keşfediyor, 6.45 yayınlarını takip ediyordum, Kaybedenler Kulübü bir fenomendi. Yıllar sonra yollarımız Kaan Çaydamlı ve Mete Avunduk’u yakından tanıyan ve film müziklerinin yapımını üstlenen Can Gox ile kesişti. Tanışıklığımız film müziklerine dahil olmama vesile oldu, pek güzel oldu. Film müziklerinde yer almam beni müziğe geri döndürdü. Lise döneminde amatör olarak sokakta, mekanlarda şarkı söylüyordum. On küsur sene ara vermiştim. Kaybedenler Kulübü film müziklerine dahil olmamla beraber kendimi birden albümde ve sahnede buldum.

Kendini sektörde nerede konumlandırıyorsun?
Film müzikleri adı üzerinde, filmin uzantısı, o bağlamda değerlendirilmesi gerekir. Sonrasında kendi müziğimi yapmaya karar verdiğimde sektörün şartlarıyla karşı karşıya geldim. Kendimden, müziğimden taviz vermeden, bağımsız bir müzisyen olarak üretmeye, var olmaya çabalıyorum.

Çocukluğuna dair hatırladığın ilk hatıra?
Çok erken yaşlara dair, bir çerçeveye oturtup etraflıca tarif edebileceğim anılarım yok. Çocukluğumun gerçekten mutlu hatırladığım ilk anıları 5-6 yaşlarımdayken subay babamın görevi dolayısıyla bulunduğumuz Pakistan’da. Farklı ülkelerden insanlarla bir arada, çoluk çocuk, tatil havasında, eğlenceli, şamatalı günlerdi. Öncesinde ve sonrasında hep çalışmış olan annemi doya doya gördüğüm, vakit geçirdiğim, en yakın arkadaşımın Sri Lanka’lı Nimali olduğu, tatillerde Uzakdoğu ülkelerini gezdiğimiz renkli, fantastik günler…

Eğer hayatta bir şeyleri değiştirme şansın olsaydı, ilk neyi değiştirirdin?
Değiştiremem ama ancak hayal edebilirim ; insanın sevgi, anlayış, şefkat ve vicdanla tümden donanmasını dileyebilirim. Evrendeki varlığınının yerini kavrayıp tevazuya bürünmesini ve doğanın bir parçası olmaya dönmesini… Başka bir yerden bakmayı, bir uyanışı ve her şeyin yeniden tanımlandığı yeni bir hali hayal ediyorum. Orada sömürü, haksızlık, şiddet ve ayrımcılık yok.

Hangi durumlarda kendinle gurur duyuyorsun?
Herkesin işini gücünü yoluna koyduğu, belirli adımları atıp normlara göre kendini hizaya soktuğu bir yaşta yolumu değiştirip istediğim, gönlümden geçen yola yöneldim. Şartlar zor olsa da, risklere ve yıldırabilecek engellere rağmen… Geç sayılabilecek yaşta müzik öğrenmeye başladım. Her geçen gün kendimi aşmak için çalışıyorum. İnsanın cesareti kırılıyor, kendinden şüphe ediyor, vazgeçesi geliyor bazen… Tüm bunlara rağmen gösterdiğim kararlılıktan ötürü belki de ilk kez gurur duyuyorum kendimle.

Gülce Duru
Gülce Duru

Gülce Duru şu sıralar hangi projeler üzerine çalışıyor?
Şarkı yazıyorum, ara sıra sevdiğim şarkıları ve kendi yazdıklarımı paylaşma şansı bulduğum konserlerim oluyor. Şarkılarımı bir araya toplayıp, kaydedip bir albüm olarak paylaşmayı tasarlıyorum.

En sevdiğin kahve?
Çok süslü şekilli kahveleri sevmiyorum, düz filtre kahve. Sütsüz, şekersiz, sert.

Sana hangi kahve dükkanlarında rastlama ihtimalimiz var?
Düzenli gittiğim tek yer semtim Emirgan’da bir kahve dükkanı. Çalışanlarla muhabbetimiz var. Mahalle kedi ve köpeklerinin serbestçe takılabildiği bir yer olduğu için ayrıca güzel.

Senin için mükemmel bir gün nasıl başlar?
Odam Gofret ve Ciklet in yaşadığı bahçeye bakıyor. Yataktan doğrulmamla karşımda onları görüyorum. Hemen kuyruklar sallanıyor, parmaklıklara çıkılıyor, ben sevgi sözcüklerini sıralamaya başlıyorum. Pencereyi açıyorum karşılıklı şımarıyoruz. Günün geri kalanı nasıl olursa olsun bu harika bir başlangıç.

Gülce Duru
Gülce Duru

Son günlerde keşfettiğin en yeni mekan?
Bir konser dolayısıyla Kadıköy Yeldeğirmeni’ndeki Atölye Hangart’ı keşfettim. Burası hem bir kafe hem de performans alanında konser ve atölye çalışmaları yapılan, duvarlarında sergiler izleyebileceğiniz bir mekan. Müzisyen olarak da, izleyici olarak da bulunmaktan büyük keyif duyduğum, ortamı çok sıcak, çok samimi bir yer. Bağımsız müzisyenlerin akustik konserlerini takip etmenizi tavsiye ederim.

Bilmediğimiz, gizli yeteneklerin neler?
Resim ve heykelle uğraştım öğrenciliğimde. Yabancı dil öğrenmede yetenekliyim sanırım. Üçüncüye başladım, beşe tamamlamak istiyorum. Bildiğimi öğretmekte de kabiliyetli olduğum söylendi daha önce. Bilgiyi paylaşabilmek büyük bir zevk…

Müzikte seni farklı kılan ne?
Esinde, üretimde ve icrada tamamen benzersiz olmak mümkün değil. Müzik üreten insanların işlerindeki detaylarda, nüanslarda farkları bulabiliriz belki. Sözlerde ya da müzikal ifadede, biçimde, sesin renginde, vurguda, seste, susta… Değerlendirmeyi dinleyenlere bırakmaktan yanayım.

Gülce Duru Foto: Murat Dürüm
Gülce Duru Foto: Murat Dürüm

Kaybedenler Kulübü nü sevdin mi? Kaç kere izledin ?
Radyo programı kişisel tarihimin bir parçası olduğu ve filmin içinde yer aldığım için bir başka sevdim. Montaj aşamasında parça parça, galada ve sonrasında eşle dostla en az 5-6 kez izlemişimdir.

Nejat İşler ve Yiğit Özşener in Kaybedenler Kulübü ve diğer işlerindeki oyunculuk performansı hakkında görüşlerin neler?
Genel olarak oyunculuklarını beğendiğimi söylemek isterim naçizane. Bu gözler onları perdede, ekranda hatta sahnede daha sık görmek ister.

Gerçek hayattaki Mete ve Kaan ile filmdeki Mete ve Kaan’ı karşılaştırırsan ne gibi farklılıklar aktarabilirsin?
Bir sinema filminde, kısıtlı zamanda ve kurguda tümüyle aktarılamayacak kadar enteresan insanlar.

Kaybedenler Kulübü’nde rol alma şansın olsaydı hangi rolde olurdun?
Filmde mevcut olmayan bir sahnede, program dinleyicilerini kısa kısa gösterdikleri anlarda kendimi oynardım. Ortaokul çağında, küçük odasına kapanmış, “ya bu adamlar ne acayip konuşuyorlar, ne güzel çalıyorlar, kafalara bak” diye programı dinleyen, Beat yazarlarını okuyan, hayaller kuran genç Gülce (Gülüyor)

BURALAR SENSİZ EKSİK:)

instagram.com/bikahvebikeyif

facebook.com/bikahvebikeyif

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.