kahve-hakkinda-bilinmeyenler

Bir fincan kahve içmenin 40 yıl hatırı var, peki başka bilinmeyen neleri var dersiniz? Bir kahve bağımlısı olarak söylemeliyim ki, bir fincan kahven hakkında 40 yıl hatırı olması dışında pek de bildiğimiz bir şey yokmuş.  Kafein zararlı gibi görünse de, aslında dozunda olduğu zaman sağlık konusunda bile pek çok faydası var.

İşte bir fincan kahve ve bilinmeyenleri

  • Dünya çapında 500 milyar kahve! Evet, yanlış değil. Biz kahve bağımlıları sayesinde, her yıl dünyada tam 500 milyar kahve tüketiliyormuş!
  • Düzenli olarak kahve tüketen bir kadınsanız müjde! Çünkü kahvenin kadınlar üzerinde depresyon riskini azaltıcı özelliği bulunuyor. Günlük kahve tüketen kadınlarda depresyon olasılığı %20 daha azmış.  Yani kızlar, bol sohbetli kahvelerimiz bizimle olduğu sürece depresyon yanımıza bile yaklaşamaz.
  • Uyanmak için kahve kokusu… Sabahları uyanmak için kahve koklamaya ne dersiniz? Bakın içmekten bahsetmiyorum bile. Yapılan araştırmalara göre sabah uyandığınızda uykunuzun açılması için biraz kahve koklamanız yeterli olacak. Denendi, yüzde yüz çalışıyor 🙂
  • Sabah uyanır uyanmaz, yani saat 10’dan önce kahve içme alışkanlığınız var ise bundan vazgeçmenizde fayda var. Siz uyansanız da vücudunuzun uyanması biraz zaman alıyor. Bu yüzden de sabahları yaklaşık olarak 10’dan önce kahve içmek pek de önerilmiyor. Benden söylemesi.
  • Günde yaklaşık 3 fincan kahve tüketmenin Alzheimer oranını %20 azalttığını biliyor muydunuz? Gıybet yapmanın da Alzheimer’ı önlediğini bildiğimize göre kahve+gıybet bu oranı %40’lara çıkarır gibi:)
  • İster sabah yürüyüşü, isterseniz sabah sporu yapıyor olun. Bir bardak kahve egzersiz sırasında fiziksel dayanıklılığınızı artırıyor.

Eh kahve hakkında ufkumuzu genişlettiğimize göre;

Ben varsa bi kahvenizi alırım:)

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.