Piknikler ya da açık alanlarda ızgarada yiyecek pişirme genel olarak mangal yapmak olarak adlandırılır. Genellikle et üzerinden gidilse de sebze ya da yan ürünler de ızgarada pişirilebilir. Barbekü, ızgara ya da mangal olarak ifade edilen bu pişirme yöntemi odun ya da kömürün yaydığı ısının ızgara üzerine konulan yiyecekleri pişirmesi esasına dayanır. Basit gibi görünse de doğru ateş, doğru pişirme süresi ve ürün olarak birçok püf noktasına sahiptir. Pişirme işleminin yapılacağı alana göre mangal seçimi de önemli bir detaydır. Ayaklı ya da yer modelleri olabileceği gibi bacalı modeller de tercih edilebilir. Bunun yanı sıra elektrikli mangal gibi kullanımı oldukça kolaylaştıran modeller sayesinde mutfağınızın bir köşesinde bile mini bir piknik hazırlığına girişebilirsiniz. Bu sayede dinlendirici ve bir o kadar eğlenceli mangal ya da barbekü davetleri verebilirsiniz.

Tam Kıvamında Pişen Etlerin Vazgeçilmezi: Mangal

Kültürümüzde pikniklerin vazgeçilmez ritüellerinden biri olan mangal geleneği; kırmızı et, tavuk, balık seçenekleri ile et severlerin kalplerini fetheder. Bilhassa etlerin pişirilmesi için planlansa da közde sebze çeşitleri ile de vegan ve vejetaryenlerin ilgisini cezbeder. Uygun model tercihi sayesinde; ister evinizin bahçe, teras ya da balkonunda isterseniz de bir mezra alanında bu keyifli planınızı gerçekleştirebilirsiniz. Mangalınızı ateşleyecek mekanizma da ürün modeli seçiminizi etkileyen mühim bir etkendir. Bunun dışında, oturak gerektirmeyen ayaklı; yakacak gerektirmeyen elektrikli yahut da tüplü mangal modelleri pratik bir şekilde uygun ürün ihtiyacınızı karşılar. Diğer yandan uygun pişirme ürünü tercihi kadar ızgara ve ekipman hijyenini de göz önünde bulundurmanız gerekir.

Doğru Mangal Modeli Seçimi Nasıl Yapılır?

Pişirme işleminin yapılacağı alana göre mangal seçimi önemli bir detaydır. Mangal yapacağınız alana uygun ebatta bir model seçmeniz gerekir. Alan için fazla büyük ya da pişirilecek yiyeceklerin sığamayacağı kadar küçük bir model seçmeniz işleri zorlaştırabilir. Ürünün sabit veya portatif bir model olması gerekliliğini göz önünde bulundurarak bir tercih yapmanız da önemlidir. Bu şekilde piknik keyfiniz kesintisiz hale gelir. Ayaklı mangal, ayak boylarına göre tercih edilebilir, barbekü gibi yüksek seviyede kurulur ve klasik modellere göre oldukça işlevseldir. Kömür veya odun temin edilemeyecek durumlar için ise alternatif olarak; elektrikli veya tüplü ürün modellerini tercih edebilirsiniz. Pişirme mekanını ve yakıt türünü belirleyerek mangal modeli listesindeki ürünleri elemeniz kolaylaşabilir. Bir gerekli özellikler listesi yaparak alışverişe başlamanız ürün tercihi sürecinizi kolaylaştıracak ve hızlandıracaktır.

Mangal Yakmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Ateşin sabitleştiği, kömürün kor olup dinginleştiği zaman beklenildiği takdirde etleri ve sebzeleri yakmadan pişirmek kolaydır. Rüzgarın şiddetli estiği bir alanda ateşin dinginleşmesi ve yayılan dumandan korunmak çok mümkün olmayabilir. Bu sebeple rüzgardan korunaklı bir alanda, bacalı bir pişirme aracı tercih etmeniz daha uygun olur. Mangalı rüzgardan korumak için kullanacağınız aksesuarların yanmamasına dikkat etmeniz gerekir. Etlerden damlayan yağ, ateşi bir anda harlayarak tehlikeli durumlar oluşturabilir; böylesi bir durumda üzerine biraz temiz su serpmek onu kontrol altına almanıza yardımcı olur. Pişirmek istediğiniz sebze ve etleri temin edip uygun şekilde sterilize ettikten sonra tercihe göre ebatlara ayırmakla işe başlanması gerekir. Etlerin ızgaraya yapışmasını önlemek için pişirme işlemine geçmeden evvel ızgaraları soğan ile temizleyebilirsiniz. Marine işlemi de mangal için bir püf noktadır. Baharatlamanın doğru zamanını bilmek bir mangal ustasına dönüşmenizi sağlayacak küçük ama etkili bir yöntemdir. Etleri tercihe göre az, orta veya çok pişmiş olacak şekilde gruplandırmak ve her bir grubu ızgaradan almaya yakın baharat kullanmak etlerin üzerlerinin yanmasını engeller. Mangal fiyatları ürün ebatına ve çeşidine göre farklılık gösterebilir. Aile ortamı ile keyifli pikniklerinize lezzet dokunuşları katacak mangal modellerini, bütçe dostu fiyatlarla Koçtaş’tan temin edebilirsiniz. En estetik modellere en uygun fiyatlarla ve Koçtaş güvencesiyle ulaşmak için web sitesine göz atabilirsiniz.

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.