Unutmayın ki taze çekilmiş çekirdeklerden demlenmiş bir fincan kahve ve fırından yeni çıkmış bir kurabiyenin çözemeyeceği pek bir şey yoktur. Afiyet olsun, kilo olmasın.

Hazırlayan: Ezgi YILMAZ

Linzer kurabiyeleri oldum olası çok severim ama benim için en zor tarafı hamuru yoğurduktan sonra bir saat buzdolabında bekleme aşamasıydı. Ta ki bu soğuk tereyağı ile yapıldığı için hamuru bekletmeden şekil verilebilen bu tarifi keşfedene kadar. İşte bu tarif tam da, aklına kurabiye düşünce max 30 dk bekleme süresi olan, yarım saat içinde kahvesinden bir yudum, kurabiyesinden bir ısırık almak isteyen sabırsızlar için.

Malzemeler:

  • 226 gr soğuk ve küp küp doğranmış tereyağı
  • 200 gr şeker
  • 2 yumurta
  • 500 gr un
  • 80 gr mısır nişastası 3/4 tatlı kaşığı tuz 1 paket vanilya

Nasıl Yapıyoruz?

Fırını 180 dereceye ayarlıyoruz. Tüm malzemeleri karıştırıp, yoğurup, hamuru 5-6 ml kalınlığında açıyoruz ve kalıplarla şekiller kesiyoruz. Linzer kurabiye için aynı şekildeki kalıpların bir büyüğü bir de küçüğü gerekiyor ancak elinizde tek bir kalıp varsa bizim yaptığımız gibi kase yada su bardağı ile büyük ölçüyü kesip, içine de elinizdeki minik kalıp ile bir pencere açarak şekil verebilirsiniz. Pişme süresi ise sadece 10 dakika. Piştikten sonra düz taban olan kurabiyenin üzerine dilediğiniz marmelat yada reçeli sürüp penceresi olan kurabiyeyi üzerine kapatıyoruz.

püf noktası

Hamurun tutması için malzemelerin gramajı çok önemli, göz kararı olmuyor, tecrübeyle sabit bir mevzu 🙂

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.