Sonbaharı heyecanla bekleten etkinliklerden biriydi İstanbul Coffee Festival. Günler öncesinden, tüm seansları tükenen biletler de bizleri ne kadar şahane bir festivalin beklediğinin habercisi gibiydi. Yağmur ve kahve ikilisine bir de müzik eklenip, tarihi Haydarpaşa Garı’nda gerçekleşince her şey festivalin ruhuna yakışır cinstendi.

Cumartesi günü, öğlene göre daha az katılım olur düşüncesiyle sabah saatlerinde Haydarpaşa’ya doğru yol aldık, ancak belli ki çok yanıldık. Hafta sonu, soğuk, yağmur, erken demeden tüm kahve severler Haydarpaşa Garı’nda yerini almış, çoktan kahvelerini yudumlamaya başlamışlardır bile.

Tarihi Haydarpaşa Garı’na adım atıp, önce neler var diye göz atıp, ardından detaylıca gezmekti fikrimiz. Program yoğun, katılım fazla, kahveler nefisti… Burnumuzda buram buram kahve kokularıyla önce Garı selamladık. Ardından birer kahve alarak standları bir bir inceledik.

Kahve… Daha çok kahve…

İlk kahveyi yudumladıktan sonra gelen mutlulukla karşınıza çıkan tüm kahveleri tatmak istiyorsunuz. Bir günde yıllık kahve tüketimini aşma ihtimali ise oldukça yüksek. İstanbul’un en iyi kahve mekanları, en yeni kafeleri, en leziz kahveleri sıra sıra önünüzde… Hangisini geri çevirebilirsiniz ki? Biz de üzerimize düşeni yaptık Coffee Sapiens, MOC, Kronotrop, Zapatista… bir bir denemeye başladık.

IMG_1430

Özellikle son zamanlarda 3. dalga kahveye ilgi giderek artmış durumda ve her kafenin neredeyse kendine özgü nefis kahveleri bulunuyor. Etiyopya, Guatemala, Costa Rica, Kenya gibi dünyanın çeşitli yerlerinden toplanan kahve çekirdekleriyle hazırlanmış kahveleri yudumlarken günün sonunda birer kahve gurmesi olarak ayrılıyorsunuz adeta.

Walters Coffee Roastery için ise ilgi ayrıca büyük. Breaking Bad temalı kahvecide sarı tulumlu baristalar, deney yapar ciddiyetiyle kahvelerinizi hazırlıyor. İçen bir daha içmek istiyor.. Ancak tadılması gereken daha çok lezzet olduğu için kararında bırakıyoruz.

istanbul-coffee-festival-7

Demleme kahvesi ayrı, kavrulan kahveler ayrı, karşınızda büyük bir özenle hazırlayıp bir de üstüne içtiğiniz kahveler hakkında aklınıza gelebilecek her türlü detayı öğrenince içilen kahveler kat kat daha lezzetleniyor.  Bu arada Kahve Dünyası’nın Salepli Türk Kahvesi de favorilerimiz arasında yerini aldı.

Seminerler…Workshoplar… Sergiler… 

Seminer alanları, workshoplar, pulmanlarda bol kahveli sohbetlerin yer verildiği alanlara da katılım oldukça fazlaydı. Her bir workshop ve seminer alanı tıklım tıklım, bolca kahveseverler ile doluydı. Evde Espresso ve Latte Nasıl Yapılır ? ve Evde Kahve Demleme Tekniği Eğitimleri ilgimizi çeken seminerler arasında yerini aldı. Kuru Kahveci Mehmet Efendi’nin tren vagonları içinde ayrılan kafesi ise damakları yenilemek için nefis bir noktaydı.

istanbul-coffee-festival-10

Vagon içinde yer alan sergileri de unutmak olmaz. Kahveyle yapılmış resimler, kahveyle yıkanmış fotoğraflar… Bakıp bakıp keyiflenmek için dört bir yanınız da harikalar ile dolu…

istanbul-coffee-festival-6

Çikolata, kahve, kahve…

Festivalde sayısız kahvecilerin yanında, kahve ekipmanlarının da tanıtım ve satışları bulunurken bir de kahvenin en iyi arkadaşı çikolatalar da yerini almıştı elbet. Birbirinden leziz, saf çikolatalar karşınızda, elinizde en sevdiğiniz kahveleriniz ile eşlik ettirmeme imkanınız elbette yok. O gün ne kadar çok kahve tüketildiyse eminiz bir o kadar da çikolata tüketilmiştir.

istanbul-coffee-festival-3

Sektör dışı Aradolu, Plus Kitchen, Naan, tasarım mağazaları, sergiler derken anlayacağınız dolu dolu, yok yok bir festival alanıydı Haydarpaşa Garı.

istanbul-coffee-festival-5

Anlayacağınız 4 gün boyunca, İstanbul’un tarihi mekanı Haydarpaşa Garı’nda kahveseverlerin yüksek dozda kafein ve mutlulukla ayrıldığı bir festival yaşadı İstanbul.

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.