Eminim ki her kahve tutkununun en keyifli hayallerinden bir tanesi evinin bir bölümünü kahve köşesi yapmaktır. Eviniz küçük, alanınız dar olsa da bunu hayata geçirmek inanın imkansız değil. Nasıl mı? Ehh buyurunuz o zaman birlikte bir kahve köşesi yapmaya…

Hazırlayan: Ezgi YILMAZ

İlk adım evde sadece kahve makinelerine ve kahve keyfi için ihtiyacınız olacak öğütücü, kahve, mug gibi yardımcı malzemelere tahsis edebileceğiniz diğer bir deyişle feda edebileceğiniz alanın belirlenmesi. Çünkü tüm planlamayı bu alanın büyüklüğüne göre yapacağız. Bu alanı genelde mutfakta belirliyorlar ki ben de böyle yaptım ancak uygun bir yerim olsaydı salonda olmasını tercih ederdim. Hem daha şık görünüyor hem de yemek kokusunun kahve kokusunu bastırmasının önüne geçmiş olursunuz. Bu arada bu alanı belirlerken yakında priz olmasına dikkat edin.

Alanı belirledikten sonra burayı nasıl dolduracağınıza dair fikriniz yoksa veya var olan fikrinizi süsleyecek birkaç yaratıcı dokunuşa ihtiyacınız varsa bu aşamada çalacağımız kapı tabi ki zor gün dostu Pinterest! Buradan ‘’coffee bar/station/corner ideas’’ kelimeleri ile farklı alan büyüklüklerinde ve farklı tarzlarda dekore edilmiş yüzlerce kahve köşesi görseline ulaşabilirsiniz.

Bunları incelerken göreceksiniz ki olay sadece kahve makinesi, kahveler ve fincanlarda değil. Kahve ile alakası birçok olmayan dekoratif eşyalar ve aksesuarlar ile bu köşeyi çok daha estetik bir yere dönüştürebilirsiniz. Mesela içi mis gibi bir buket fulya ile dolu duvar vazosu, nostaljik bir saat, en keyifli seyahatlerinizden birinde çekilmiş siyah-beyaz bir aile fotoğrafı, günün mottosunu yazabileceğiniz kara tahta sticker, kahvelerimizin en iyi dostu kurabiyeler için bayatlamayı önleyici retro bir metal kutu vb…

Bizim köşemize dönecek olursak; mutfakta hali hazırda çekmeceli dolap ve terek olan bir duvar vardı. Önce bunları elden çıkarıp, duvarın boş ölçüsünü aldım. Ardından bu alanda kullanmak istediğim tüm ürünleri listeledim ve boş bir kağıda cm cm hesaplayıp ölçülü çizim yaparak yerleştirmeye çalıştım ve tabi ki yerleştiremedim ☺ O kadar çok şey eklemek istiyordum ki, birçok şey sığmadı. Kahve makinesi, kahve öğütücü, bardak rafı, kahve sepeti gibi kesin kullanacağım şeyleri ölçülerine göre yine kağıt üzerinde yerleştirdikten sonra kalan boşluklara göre listeden en çok istediklerimi yerleştirdim. Haliyle sığmayanları eledim. Diyeceğim o ki ‘’ayy bu kahve köşeme çok yakışırrrr’’ dediğiniz şeylerin ekran görüntülerini alın, favorilere atın falan ama sakın hemen sepete atıp satın almayın, köşenize sığmayabilir, elinizde patlayabilir.

Buradan köye yol olabilecek uzunluktaki listemden kullanabildiklerim;

• Ahşap harflerden ‘coffee’ tabelası
• İçinde bonzai ağacı ve mini bir biblo olan raf
• ‘’Acil durumda camı kırınız’’ uyarılı içi kahve çekirdeği dolu bir çerçeve (bunu kendim yaptım)
• Kahve ve seyahat temalı birkaç kitap yerleştirdiğim görünmez raf (görünmez dediler ama göründü☺)
• Bitki çaylarımı koyduğum cam tüplü duvar standı
• Kahve bardakları ve french press için raf
• Muglar için askı
• Kahveler, podlar, tamper vb için metal sepet
• Ve tabi ki başrolde kahve makinası ve yardımcı oyuncumuz kahve öğütücü
• Buraya sığmayan kahve, çay ve bardak stoklarım için çok amaçlı dolap

 Her şey tamam mı?

Şimdi sıra bu köşede hemen bi’ kahve demleyip ve fotoğrafını #bikahvebikeyif etiketi ile sosyal medyada paylaşmakta ☺ Bol kafeinli günler.

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.