Fotoğraf: bikahvebikeyif

Geçtiğimiz günlerde ‘Cover’ları orijinalinden daha güzel olan şarkılar diye bir yazı yazmış, çok da eğlenmiştik. Sonra ekranda ‘Silbaştan’ çıkınca yeni bir yazı fikri daha oluştu. ‘Cover’ları asla orijinallerini tutmayan şarkılar. Bu şarkı bu konudaki şikayetimi dile getirmek için harika bir fırsattı.
Şebnem Ferah’ı yakından takip edenler aslında iyi bilir, Sil baştan’ın hikayesini.

Her şey Şebnem Ferah’ın müzikte 10. yılını kutlamak üzere gerçekleştirdiği 10 Mart 2007 İstanbul konserini Dvd halinde piyasa sürmesiyle başladı. Şarkı, 2001 Perdeler albümünde yer alan, Şebo’nun da konserlerinde çok duymadığımız bir şarkıydı. Ta kii o konsere kadar.


DVD’nin piyasaya çıkması ve konserden birkaç performansın televizyonda yayınlanmasıyla ‘Sil baştan’a geç gelen bir popülerlik çöktü. Şebo’yu İlk kez canlı dinleyecek olanlar arasında ciddi bir ‘Silbaştancı’ kitlesi oluştu. Giderek büyüdü, büyüdü, büyüdü…

Ardından bu durum ünlüler dünyasını da ele geçirdi. Kibariye ‘Sil baştan’ dedi olmadı, Hadise ‘Silbaştan’ dedi olmadı, hatta en son Linet bile ‘Silbaştan’ dedi ama yine de bir türlü olduramadı. Hal böyle olunca bize de Cover’ları asla orijinallerini tutmayan şarkılar listesini yapmak düştü.

https://www.youtube.com/watch?v=0OvjugK0lVY

https://www.youtube.com/watch?v=cf4yVcnwtc4

https://www.youtube.com/watch?v=zhJfIZZXffE

BONUS

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.