Cunda- Kalabalıktan kaçanlara

Cunda, nam-ı diğer Alibey adası… Rüzgarın hiç mi hiç eksik olmadığı, Ayvalık Adaları olarak bilinen 22 adadan yerleşime açık olan tek ada aynı zamanda burası…

Eski rum evleri, renkli kapıları, pencereleri, her yolun denize çıktığı daracık sokakları ile huzura çabasız erişebileceğiniz bir yer. Görkemli tarihi yapıları zaman içerisinde yıpransa da destekler sayesinde yeniden restore edilerek hizmete açılmış durumda.

Cunda- Foto: bikahvebikeyif
Cunda- Foto: bikahvebikeyif

Kalabalıktan kaçıp, sakin bir tatil hayal edenler için buyrunuz Cunda…

Nerede kalmalı

5 yıldızlı otel hayaliyle geldiyseniz, yanlış yerdesiniz. Burası, hatırı sayılır butik otelleri barındırıyor bünyesinde. Sobe, Mola Cunda, Lavanta gönül rahatlığıyla konacaklayabileceğiniz butik oteller arasında yer alıyor.

Kısa bir mola için Taş Kahve

Kahve molaları için şüphesiz en iyi yer yüksek duvarları, tarihi yapısı ve lezzetli tatlarıyla Taş Kahve. Buranın detaylarını şuradan okuyabilirsiniz.

taskahve--

 

Gece klüplerini unutun

Ada’ya adım attığınız andan itibaren gece klüplerinizi unutsanız iyi ederseniz. Çünkü burası için en güzel gün batımı ve gece aktiviteleri sahil boyunca, yıldızların altında yürümek. Sahilde sıra sıra dizilmiş balıkçılar ise Cunda’nı vazgeçilmezi. Rakı-balık-ayvalık keyfi yapmak için bir yer ararsanız Teos’u aklınızın bir köşesine not edin.

Cunda Foto: bikahvebikeyif
Cunda Foto: bikahvebikeyif

Gün batımını izlemeden olmaz

Cunda’ya uğradığınız zaman gün batımını izlemeden dönerseniz hata etmiş olursunuz. Gün batımına en güzel şahit olabileceğiniz nokta ise; Şeytan Sofrası. Burası için tahmin edersizniz ki çeşitli rivayetler ve şehir efsaneleri var. Ama en çok anlatılan ve inanılanı Şeytan’ın ayak izinin birinin Şeytan Sofrası’nda (kocaman, demirlerle çevrilmiş bir oyuntu olarak göreceksiniz?) diğer ayağının ise Midilli Adası’nda olduğu… Ayvalık Adaları ve Midilli manzarasına doymak, romantik bir gün batımına şahit olmak isterseniz istikamet Şeytan Sofrası.

Şeytan Sofrası- Foto:bikahvebikeyif
Şeytan Sofrası- Foto:bikahvebikeyif

Romantiklere özel

Bir günü batırma noktası ise Aşıklar Tepesi. Tüm adayı ayaklarınızın altına alıp,  adayı selamlayabilirsiniz. Onun da tüm detaylarını şurada yazmıştık..

asiklartepesi

Koyları keşfetmek isteyenlere

Cunda’da bulunan koyları keşfetmenin en kolay ve en keyifli yolu tekne turları. Günü birlik yapılan bu turlar ile Cunda’nın çevresindeki koyları keşfederek denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Günün en güzel saatleri bunlar

Varsa bi kahvenizi alırım (@bikahvebikeyif) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

 Yemeden-içmeden dönmeyin

Kavun içi dondurma
Rakı-balık
Deniz börülcesi, kabak çiçeği dolması, karışık ot tabağı, karides mantısı başta olmak üzere bilumum Ege mezesi…
Sakızlı Dondurma
Damla sakızlı kurabiye

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.