Yılın en sevdiğiniz günü hangisi? Bizimki mi? Elbette Dünya Kahve Günü! Aslına bakarsanız bize her gün kahve günü ama söz konusu 1 Ekim Dünya Kahve Günü olunca, ekstra kutlamalarla kahvelerimizi keyifle yudumluyoruz :))

Bu zamana kadar kahve hakkında sayısız yazı okumuş, faydası, zararı ile ilgili bilgiler öğrenmiş olabilirsiniz ama aşağıda yer alan bilgiler kahve bilgilerinizi zirveye taşıyacak, girdiğiniz ortamlarda cool sohbetler arasında bilgilerinizi sıkıştırarak adeta bir barista havasında dikkatleri üzerinize çekmenizi sağlayacak. (SAĞLAMADI) :))))

82 bardakla dünya rekoru

Bir rivayete göre bir kişi 7 saatte 82 bardak kahve içerek dünya rekoru kırdı. ( Yine bir rivayete göre kahvenin öldürücü dozunun günlük 100 bardak olduğu söyleniyor ama siz rekoru filan bir kenara bırakın 2-3 bardaktan fazla içmeyin )

Dünyanın en çok kahve tüketen 5 ülkesi (2014 yılına ait kişi başına düşen yıllık tüketimi)

Finlandiya 1,252 bardak
İsveç 1,211 bardak
Hollanda 1,145 bardak
Almanya 1,010 bardak
Norveç 916 bardak

Her gün dünyanın dört bir yanında…

Her gün dünyanın dört bir yanında toplamda 2,25 milyar bardak kahve tüketiliyor ve bu da 242 olimpik havuz demek oluyor.

Ev hanımlarının dikkatine…

Damlama kahvelerde kullandığımız kağıt filtresi 1908 yılında, oğlunun defter kağıdından yaparak Alman bir ev hanımı tarafından icat edilmiş.

En sert…

Dünyanın en sert kahvesi, bir fincanda içerdiği %200 kafein oranıyla Death Wish Coffee!

Şimdi, kahve hakkında gerekli tüm bilgilerle yeterince donandığımıza göre bir kahve yapıp, elden ele bu sevgiyi yayalım olmaz mı? 

O zaman varsa bi kahvenizi alırız. 

Dünya Kahve Günü’nüz kutlu olsun!

Sevgi ve aşkla…

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.