Netflix, başarıları tarih boyunca gölgede kalan kız kardeşleri onurlandırmak için İngiltere’nin bazı bölgelerine heykeller yerleştirerek Enola Holmes filminin galasını yaptı. 

Son günlerin en çok konuşulan yapımlarından bir tanesi hiç şüphesiz Enola Holmes. Millie Bobby Brown’ın canlandırdığı ve Helena Bonham Carter’ın oynadığı Enola Holmes, kurgusal karakter Sherlock Holmes’un kız kardeşini konu alıyor. Kayıp annesini arayan Enola, Netflix tarafından ağabeyi Sherlock’u kurnazlıkla alt etmek ve kaçak bir lorda yardım etmek için hafiyelik becerlerini kullanan cesur bir genç kız olarak tanımlanıyor.

Kurgusal karakter Enola Holmes’un heykeli, Baker Street’te önceden var olan Sherlock Holmes heykelinin yanına yerleştirilerek Netflix’e başarıları tarih boyunca gölgede kalan kız kardeşleri onurlandırmak için İngiltere’nin her yerine heykeller yerleştirmesi için ilham verdi.

İşte başarılarıyla ilham veren kadınların İngiltere’nin belirli bölgelerine yerleştirilen heykellerinden bazıları ve hikayeleri.


Frances Dickens

Portsmouth’daki heykel, yetenekli bir piyanist ve şarkıcı olan Charles Dickens’ın kız kardeşi Frances Dickens’i anıyor. Aile, Royal Academy of Music’te eğitim alan kızlarını okuldan aldı ve oğullarına öncelik verdi. Çünkü sadece bir çocuk eğitimi için bütçeleri vardı.

Photo: Netflix


Mary Hardy

Yazar ve şair Thomas Hardy’nin kız kardeşi Mary Hardy, batı Dorset’teki Piddlehinton Köy Okulu’nun müdürüydü. O dönemde bir kadın olarak bu göreve atanmak büyük bir başarıydı ve toplumdan büyük saygı görüyordu..

Photo: Netflix


Princess Helena Victoria

Prenses Helena Victoria, Kral Edward VII’nin kız kardeşi olsa da daha da önemlisi, British Red Cross kurucu üyesi ve Kraliyet İngiliz Hemşireler Birliği’nin başkanıydı. Hayatı boyunca, sağlıklı çalışanları için daha iyi çalışma koşulları, haklar ve ödemeler yapmak için kampanyalar yürüttü.

Photo: Netflix

Maria Anna Mozart

Maria Anna Mozart,

Wolfgang Amadeus Mozart’ın ablasıydı. 7 yaşından itibaren klavye kullanmayı öğrenmiş, kardeşi gibi çocukluğunda üne kavuşmuş ve birçok şehirde konserler vermişti. Ancak yaş aldıkça kültürel baskılar onu müzik kariyerine devam etmekten alıkoydu.

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.