Espresso ve filtre kahve… Kahve tutkunları için ikisinin de yeri oldukça ayrı. Ancak bazı durumlarda bu ikisi karıştırılabiliyor.

Espresso
Espresso

Taze çekilmiş kahve çekirdekleri ile kahve yapmanın çeşitli yolları var ve  filtre kahveden farklı kılan noktası ise basınçla ilgili. Yani iyi bir espresso için basıncın ortalama 9 bar olması gerekiyor.

Bu arada, sık yapılan hatalardan biri ise ismini söyleme şekli. “Expresso” değil, Espresso.

Nasıl yapıyoruz?

En iyi yöntem kavrulmuş ve ince çekilmiş kahvenin içinden 90 derece sıcaklıktaki suyu yüksek basınçla hızlıca geçirerek kahve çekirdeklerinin tadını ve aromasını alması. İsminin anlamı da aslında İtalyanca’da ‘ekspres’ anlamına gelen espreso’dan

Eğer bu leziz kahveyi sıcak köpüklü buharlanmış süt ile karıştırırsak nefis bir latte yapmış oluyoruz. Hatta mikro köpük içeren sütü hazırladığımız kahvenin üzerine ilave ettiğimizde Cappuccino, tam tersi bir işlem yaparak, mikro köpüklü sütün üzerine eklendiğimizde ise latte macchiato yapabiliyoruz.

Evde pratik ve kolay yoldan yapmanın yöntemi ise moka pot ve Aeropress.

moka pot
Moka pot

Bizim evde en evdiğimiz yöntem ise Aeropress. Aeropress’in hem kullanımı çok kolay, hem çok pratik üstelik diğer kahve makinelerine göre fiyatı oldukça uygun ve elde edeceğiniz kahve tadı ise kesinlikle mükemmel.

Aeropress
Aeropress

 

BURALAR SENSİZ EKSİK:)

instagram.com/bikahvebikeyif

facebook.com/bikahvebikeyif

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.