Ev yapımı bol köpüklü latte

Bi kahve bi keyiften dev bayram hizmeti! Evde bol köpüklü latte!

Tamam, bir kahvenin 40 yıl hatırı var, bayramların, keyifli sohbetlerin baş tacı da türk kahveleri amaaa latteyle olan gönül bağımız da ortada. Butik kahvecilerde, zincir dükkanlarda en çok sipariş edilen kahvelerden biri olan latteyi evde yapsak, şöyle en köpüklüsünden… Fena olmaz mı?

En iyi latteyi yapsın diye ölümüne kanka olduğunuz baristalar var ya, şimdi onları unutun. French press’inizi, taze çekilmiş kahvenizi ve sütünüzü hazırlayın… Çünkü onların yaptıkları kadar leziz ve sertliğini istediğiniz gibi ayarlayacağınız bir kahve hazırlayacağız! Hazırsanız başlayalım o zaman!

Ama önce…
Latte içmek için geçerli sebeplerimiz var!

Sağlıklı bir insan evladının günde maksimun 400mg kafein alması gerektiğini ele alırsak, lattenin kafein oranı 150 mg. Yani gönül rahatlığıyla latte içmen için bir yeni sebebin daha oldu kahve sever!

Kalorisi mi? O da ortalama 100 kalori civarında… eeh daha ne olsun?

Yediğiniz tatlılar, kavurmalar sizin olsun…

Bayramda tatlıya, kavurmaya yüklendiniz, peki sonra? Üzerine içeceğiniz bir keyif kahvesi hem sohbetinizi güzelleştirecek hem de sindirim kolaylaştıracak.

Kahvenin diğer faydalar mı? Onları da şöyle bırakalım, aklınızın bir köşesinde yeri olsun…

Parkinson hastalığına karşı koruyor

Alzheimer riskini azaltıyor

Kanser riskini azaltıyor.

Kabızlığı önlüyor.

Depresyon riskini azaltıyor.

Yaşasın ev yapımı, bol köpüklü latteler! Herkese keyif kahveli mutlu bayramlar!

Nelere ihtiyacımız var?

Taze çekilmiş filtre kahve

French press

Süt

Nasıl yapıyoruz?

Öncelikle kahvemizi french press’te istediğiniz sertliğe göre süre biçerek demliyoruz. Orta sertlikle bir kahve istiyorsanız bunun için 5 dakika yeterli olacaktır. French press’te nasıl kahve demliyorduk diyorsanız, ondan da daha önce şurada => –FRENCH PRESS İLE KAHVE NASIL DEMLENİR– bahsetmiştik.

Bu sırada bir yandan da sütümüzü ısıtıyoruz. Kahvemiz demlendikten sonra, en sevdiğimiz fincana kahvemizi boşaltıyoruz. Geldik en önemli noktaya! Latte’nin vazgeçilmezi olan o köpüğü bir süt köpürtücümüz yoksa nasıl istediğimiz kıvama getirip köpürteceğiz? Bunun için aslında iki seçenek var. Biri blender. -ki bu bizim yaptığımızdan daha zahmetli…- diğeri ise kahvenizi yaptıktan sonra yıkadığınız temiz mi temiz french press’iniz!

İstediğimiz miktarda ılık sütü frenchpresse boşaltıp, seri bir şekilde kapaklı press parçasını (piston) aşağı yukarı indirerek sütü köpürtüyoruz. Köpüren süt kıvamının iyice oturması için frencpress’in alt tabanini yavaşca bir iki kez tezgaha hafif hafif vuruyoruz. Ve ardından fincanda kokusuyla bizi büyüleyen kahvemizin üzerine döküyoruz. Ta taa! İşte bol köpüklü latteniz hazır! Hem de nerdeyse 6, bilemedin 7 dakikada!

‘Şaşalı olmak benim ruhumda var, öyle sadece köpük yetmez!’ derseniz, köpüğün üzerine tarçın ya da çikolata sosu ile süslemeler yapabilirisiz.

BURALAR SENSİZ EKSİK:)

instagram.com/bikahvebikeyif

facebook.com/bikahvebikeyif

 

Takip et

Leave A Reply

Navigate