Hem ev yapımı, hem rafine şekersiz çikolata deyince gözünüz korkmasın! Şekersiz hayat bir derya bense bir sandal modunda ağır ağır ilerleyerek yapıyorum araştırmalarımı ve her yeni edindiğim bilgide “o kadar da ütopik bir fikir değilmiş” diyorum. Çünkü her şeyin bir alternatifi var. Tabii şu var ki bazı alternatif malzemelere ulaşmak çok kolayken hatta mahallenin bakkalında bile bulunurken, bazılarına ancak organik marketlerden veya internetten ulaşabilirsiniz ama bi’ şekilde ulaşabilirsiniz:)

Bu yeni beslenme tarzında beni en çok hasretiyle yakacak şeyin baklava, pasta, cheesecake falan değil çikolata olacağını düşünüyordum ki artık birçok yerde şekersiz ve yüksek oran ham kakao içeren çikolataları görünce bir “ohh!” çekmiştim. Ama esas mutluluğu karşıma kakao yağı ile evde yapılabilecek tamamen katkısız tarifler çıkınca yaşadım.  bknz: algıda seçicilik 🙂

Veee huzurlarınızda ilk rafine şekersiz fındıklı çikolata 

Hazırlayan ve fotoğraflayan: Ezgi YILMAZ

NELERE İHTİYACIMIZ VAR?

  • 6 kaşık kakao yağı
  • 2 kaşık hindistan cevizi yağı
  • 2 kaşık bal
  • 3 kaşık öğütülmüş fındık
  • 1 kaşık ham kakao

NASIL YAPIYORUZ?

Kakao yağı ve hindistan cevizi yağını benmari usulü eritiyoruz, biraz ılıdıktan sonra içine balı karıştırıyoruz -ki burada biraz mesai harcayacağız, bal ve yağların tamamen karışması biraz zaman alıyor. – Kalan malzemeleri de ekledikten sonra çikolata karışımını dileğiniz kalıplara dökebilirsiniz.

LEZZET ÖNERİSİ

Çikolatalarınızı buzlukta kıvam alırken size iki shot espresso çekmenizi öneririm.

Afiyetle.. 

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.