Kahve içmeye bayılıyoruz ancak zaman zaman kahve içmeyi çok abarttığımızı düşündüğümüz anlar olabiliyor. Peki günde kaç fincan kahve içmek normal, kaç fincan kahve içmek abartılı? Sınırımız ne olmalı, nerede kendimize ‘dur!’ demeyi öğrenmeliyiz. Sorular, sorular… İşte yanıtlar…
Kahve pek çok durumda mucizevi bir içecek olarak kabul ediliyor. Faydalarından yararlanabilmek için bir fincan yeterli mi derseniz, hayır değil. Ancak uykusuzluk, mide sorunları ve gerginlik gibi birtakım sorunlarımız varsa o zaman kahve tüketimini kontrollü yapmamız gerekiyor.

Ümit var. -Gerçekleşmesini istediği şeye dair beklenti duyan. Umutlu. Hala ümidimiz var değil mi?

Varsa bi kahvenizi alırım (@bikahvebikeyif) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Eating in Color kitabının yazarı Beslenme Uzmanı Frances Largeman-Roth, yaptığı çalışmalarda gözlemlenen faydaların 0.25 ml ölçülü 5 fincan kahve ile sınırlı olduğunu belirtiyor. Bu da günde 400 mg kafeine denk geliyor.
Epidemiyoloj Uzmanı Dr. Rob van Dam, araştırmasında, günde 6 fincana kadar kahve içebileceğimizi, bu kişilerin ölüm riski oranlarında bir artış gözlemlenmediğini belirtiyor.
Tabi kendimizi bu konuda zorlamadan önce durup bir düşünmemiz gereken noktalar var. Yüksek tansiyon, diyabet, anksiyete, reflü gibi rahatsızlıklarımız varsa o zaman kahve tercihimizi kafeinsiz olanından yana yapmamız gerekiyor.

Ne kadar sağlıklı olsak da kahvenin etkileri kişiye göre değişiklik gösteriyor. Bu durumda ideal kahve tüketim seviyemizi nasıl belirleyeceğiz dersek ve kafeine bağlı herhangi bir rahatsızlığımız yoksa limit 5-6 fincan kahve içmek ve vücudumuza olan etkilerini dinlemek.

BURALAR SENSİZ EKSİK:)

instagram.com/bikahvebikeyif

facebook.com/bikahvebikeyif

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.