Her sabah güne bir fincan kahve ile başlayanlardansanız, siz de bizden birisiniz demektir…

Kahve, son yıllarda yoğun talep görmesine rağmen pek çok kahve makinesi tasarımı göreceli olmakla birlikte geleneksel özellikte olmaya devam ediyor, sürdürülebilirlik açısından ise çok fazla bir değişime gitmiyor.

İspanya merkezli bir şirket olan Iberital ise tüm bunlardan ilham alarak Vision adı verilen daha çevre dostu bir kahve makinesi tasarladı.

Düşük karbon ayak izine sahip bir kahve makinesi oluşturmak isteyen ekip, kahve makinesinin enerji tüketimini %50’ye kadar azaltan, enerji tasarrufu yüksek bir tasarım üzerine çalıştı.

Su, daha sağlıklı ve daha sürdürülebilir bir kahve yaratmada kilit bir unsur haline gelince, tasarımcılar sudaki nikel ve kurşun gibi ağır metallerden kaçınmak için yeni malzemeler uyguladılar ve ayrıca bağımsız çok kazanlı sistem ve su devreleri eklediler.

Daha verimli su ve enerji kullanımına ek olarak, insanların makinelerine kolayca bağlanabilmelerini de hayal eden şirket, kullanıcıların telefon ya da tabletleriden internet bağlantısı ile uzaktan erişim özelliği de ekledi. Bu erişim sayesinde kullanıcılara makinenin bakım ve kahve ihtiyaçlarını takip etme gibi seçenekler sunuldu.

Vision modelinin geçtiğimiz Ekim ayında İtalya’nın Milano kentinde tanıtımı yapılırken, makinenin satışı öncelikle dünyanın dört bir yanındaki büyük ülkelerde konaklama sektöründe gerçekleştirilecek.

Bu da ilginizi çekebilir: Bir kahve sever sorunu: Hangi kahve makinesi daha iyi?

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.