Son yıllarda hygge oldukça moda bir kelime haline geldi ve pek çok kişi her kış hygge benzeri evlere sahip olmak için battaniyeler ve mumlar satın alıyor. Ancak hygge, bir iç tasarım trendinden ve belirli bir estetik algısından çok daha fazlası.

Yazı: İmge BALIK İNCESOY

instagram: @imgeincesoy

Kelimenin çıkış hikayesi Danimarka’dan geliyor ve “rahat, çekici veya özel” bir duygu veya anı kabul etmek için kullanılıyor. Danimarkalılar, uzun ve karanlık günlerle başa çıkabilmek için hygge’den faydalanıyor. Yani hygge, en basit şekliyle, ışık ve sıcaklığın kıt olduğu bir mevsimde o sıcak atmosferi yaratmaya ve evde mutluluk bulmaya teşvik ediyor. Ve iyi haber, bunun için ekstra hiçbir şey satın almana veya evini belli bir kalıba sokmana ya da Nordik görünümlü o battaniyeyi sepetine atmana gerek yok. Hygge, tün bunlar yerine, gereken tek şey bir farkındalık duygusu ve bir anın tadını çıkarma yeteneği.

Hayatına uygulamak için 3 basit ipucu ise şöyle:

Acele etme

Hygge’ı kucaklamanın ilk adımı yavaşlamaktan geçiyor. Hayatındaki keyifli anların farkında olmak için kendine zaman ver. Güne sabah kahvenizle veya çayınızla başlayabilirsin. Sabah rutininde aynı anda birden çok görevi yerine getirmeye çalışmak yerine tek bir şeye odaklan. Yavaşlamak, anı fark etmek için birkaç dakikanı ayır ve her yudumun tadını çıkar.

Mum ışığında rahatla

Mumlar, evine hygge enerjisini getirmenin en iyi yollarından bir tanesi. Akşam, perdeleri kapatarak dış dünyadan uzaklaşmak için ışıkları kısın. Burada mumun gücünü küçümseme. Üstelik evin her köşesini mumla çevrelemene de gerek yok. Tek bir mumdan gelen çılız ışık bile hygge’nin rahatlatıcı atmosferini elde etmek için yeterli. Yanan mumu izlemek, zihnini de rahatlatmana yardımcı olabilecek dikkatli bir an sağlayacak.

Doğanın ruhuna şifa olmasına izin ver

Doğa, her zaman biz farkına bile varmadan ruhumuzu şifa oluyor. Dolayısıyla eğer mümkünse her gün dışarıya temiz hava almak için çıkmaya çalış. Soğuk bir sabah yürüyüşüne çıkmayı planlayıp, eve döndüğünde rahatlamak için daha da fazla sebebin olacak.

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.