Söz konusu kafeinsiz kahve çekirdeği olduğunda, ambalajın üzerindeki bilgiler bazen göz korkutucu olabilir.  İster evde demleme rutininizi geliştirmek istiyor olun, ister en sevdiğiniz küçük işletmeden yerel kavurma yöntemlerini denemeyi planlıyor olun, kafeinsiz kahve çekirdekleri satın alırken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç temel şey bulunuyor. Kafeinsiz kahve Çekirdeği seçmenin püf noktaları.

Kavurma stiline (ve kökenine) dikkat edin

Açıkçası, kahve çekirdeği satın alırken ilk öncelik tadı ve lezzet profilleri büyük ölçüde iki faktörden etkileniyor: Kavurma stili ve kökeni.  Kavurma ne kadar koyu olursa, kakao ve karamel aromaları o kadar fazla olurken, daha hafif kavurma meyveli özelliklerin parlamasına izin veriyor. Ancak bazen kahvemizin kökeninin – nerede yetiştirildiği – tadı nasıl etkilediğini gözden kaçırıyoruz.  Örneğin Güney ve Orta Amerika’dan gelen kahveler çikolata veya kırmızı meyve notalarına sahipken, Afrika’da yetişen kahveler genellikle daha otsu veya genel olarak narenciye notalarına sahip oluyor.

Kavurma tarihini kontrol edin

Ne tür kahve alıyor olursanız olun, “kavurma tarihi” olup olmadığını kontrol etmek dikkat etmeniz gereken bir başka önemli nokta. Kahve uzmanları; “Kahveyi kavurma ve demleme arasındaki süre, kahvenin tadı için çok önemlidir” diyor. “Yine de çoğu insan kahve çekirdeklerinin ne zaman kavrulduğu hakkında hiçbir bilgi olmadan satın alıyor.” diye de ekliyor. Gerçek şu ki, her marka ambalajlarında kavurma tarihini yazmıyor. Diğer önemli bileşen ise kahve çekirdeklerinizi saklama yöntemi. Hava almayan bir kap içinde ve öğütmeden, çekirdek halinde saklamak her zaman daha uzun süre taze kalmasına yardımcı oluyor.

Kafeinsizleştirme şeklinden bahsedip bahsetmediğine bakın

Önceki bileşenler herhangi bir kahve alışverişi için geçerli olsa da, kafeinsiz kahve satın alırken, hangi kafeinsizleştirme işleminin kullanıldığına dikkat edin. (Kahvenin asla gerçekten kafein içermediğini belirtmekte fayda var – genellikle eser miktarda bulunur.) Kahve uzmanlarına göre kahve için alışveriş yaparken yapabileceğiniz en iyi şey tadına bakmaktır – kafeinsiz kahvenin tadı tam kafeinli bir çeşitten daha az lezzetli olmamalıdır. 

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.