Kahve Keyfinizi Bozmamak İçin 5 Hayati İpucu

Kahve faydalarından daha önceki 23786273 yazımızda 32322422 kez bahsettik ve elbette ki bundan vazgeçmeyeceğiz 🙂 Ofiste, okulda, evde her daim kurtarıcımız olan kahve, maalesef altın gibi beklediği yerde değer kazanmıyor. Bu yüzden çıkarın çekirdekleri sakladığınız yerden, bir an önce tüketim toplumuna katkılarımızı sürdürelim 🙂

kahve
kahve

Hepimiz bugüne dek başarısız kahve denemeleri yapmışız ve çokça da yanılmışızdır. Bu yazımızda kahve çekirdeğini tabii ki tekrar keşfe çıkmayacağız. Ama! Ara renklerimizden birine de adını veren o güzel mi güzel, tatlı mı tatlı, şirin mi şirin, legal uyuşturucumuzu yok yere çöpe dökmemeniz için birkaç faydalı bilgi sunacağız.

1 – Kahve Kahveciden Alınır

cosgr@tumblr

 

Günümüzde istediğimiz kahveyi temin edebileceğimiz çokça kanal mevcut. Internet siteleri, marketler, toptancılar bunlardan sadece birkaçı. Fakat bir barista ya da kahve gurmesi değilseniz bu yöntem işinizi görmeyebilir. Kahvecilere gidin.  İçmek istediğiniz kahveyi onlara anlatabilecek kadar dilimizi bilmeniz yeterli olacaktır 🙂

Bu sayede dilediğiniz lezzette bir kahve yaparak damak zevkinizi tatmin edebilir, demleme hakkında aldığınız ipuçlarını arkadaş ortamında gururla paylaşabilir, damak zevkinize uygun demlediğiniz kahvenizi çöpe dökmek zorunda kalmaz, hatta ortalama bir kahvecide bir araya geldiğiniz ve oranın kahvesini öven arkadaşlarınıza “Sen bir de benim kahvemi iç!” diyerek mekan sahibini gönül rahatlığıyla gömebilirsiniz.

2 – Sana 1 Ay Bana 1 Ay

a month@lifehacker

 

Ne diyordu Yaşar Günaçgün o güzel şarkısında? {“Sana bir ay bana bir ay / Yetmez gülüm on bir ay / O bir ayı tut da gülüm / On bin aydan say”}.  Hayır, tabii ki bu şarkıdan çıkarılacak vecize kahvenizi 11 ay boyunca saklayın hiç bir şey olmaz demek değil. Yalnızca 1 ay saklıyoruz arkadaşlar. 1 ayın üzerinde olan tüm kahve çekirdekleri mutlak ölümü tadacaktır tadında bir notu ekleyebilirsiniz zihninize. Evet teknik olarak ıslatmadığımız sürece bozulmayacaktır fakat o ilk günkü aşkla size bakmayacağı da aşikar.

3 – Çekirdekten Yetiştirin

coffee bean@thebestcoffeeintheworld

İlk potunuzu demlediğinizi hatırlıyor musunuz? Tıpkı sizin bebeğiniz gibi değil miydi? O minik şirin mrs Brown u ne de keyifle içmiştiniz değil mi? Demlediğimiz her pot bizim çocuğumuz ve her biri emek istiyor. Bu nedenle çekirdekten iyi yetiştirmemiz gerekiyor. Konumuzla ilgisi ise işte tam bu noktada devreye giriyor. Çekirdek! Kahvelerinizi çekirdek halinde satın alın ve sadece o tüketime özel çekimini sağlayın.

Nedeni ise sonraki cümlede geliyor. “o2”! evet “o2” ama nedir bu “o2”. Kimya dersi çok çok kötü olmayanlar cevabı hemen yapıştırdı “Oksijen”, biraz daha kötü olanların cevabı ise netti “Hava hocam”. Evet hava, oksijen her ne derseniz deyin, bu meret gıda ile buluştuğu andan itibaren gelini her fırsatta bozan kindar görümce misali gıdamızı bozmaya çalışıyor.

Konuyu fazla dağıtmadan “Çekirdek kahvenin çekilmiş kahveye oranla havayla daha az temas ettiğini biliyor muydunuz?” sorusuyla  aradaki bağı açıklayarak diğer maddemize geçelim.

4 – Asla Sırılsıklam Aşık Olmayın

wet@wallpaperscraft

Kahveyle aramızdaki bağ ebeveyn ile çocuk ve iki sevgili arasındaki bağ gibi güçlü bunu kabul etmeliyiz. Ama asla ipleri elinizden bırakıp da sırılsıklam aşık olmayın. Siz konuyla alakasını sorgularken hemen açıklayalım.

Kahve çekirdeğimiz pek nazlı ve maalesef havayı, sıcağı, güneş ışığını ve nemi sevmiyor. Bu kadar nazlı bir bebekle başa çıkabilmek elbette kolay değil fakat ondan vazgeçecek de değiliz. İnsan evladından, gerçek aşkından vazgeçer mi hiç? Tabii ki geçmez ve biz de geçmeyeceğiz.

Çekirdeğinizi asla havayla temas edecek bir pakette saklamamalı, sıcaklık yayan bir ortamla başbaşa bırakmamalı ve tabiri caizse ona gün yüzü göstermemelisiniz. Tüm bu etmenlere maruz kaldığında hemen kendini şişirerek paketini havayla dolduracak ve size keyfinizi zehir edecektir.  Ona hak ettiği yerde, bir dolap kapağında (ama asla bir buzdolabında değil) saklayın 🙂

5 – Ona Küçük Sürprizler Yapın

makingcoffee@craft

İlişkinizi sıradanlığa teslim etmeyip sürekli taze tutmanız her iki taraf için de en sağlıklı yöntem olacaktır. Sabah mahmurluğuyla demlediğiniz kahve potunuzu öğleden sonra aynı durumda bulamayacağınızı derin bir üzüntüyle bildirmek zorundayız.

Her ne kadar aşkla dolu olsa da nankördür de aynı zamanda. İlişkiniz aynı tazeliğini korumadığı için sizi hasta etmek için elinden geleni ardına keyifle koymayacaktır. Bu durumda derhal kendisiyle vedalaşıp onu şehrin dipsiz dehlizlerine yolcu etmeniz vereceğiniz en akıllıca karar olabilir. Bu yüzden ihtiyacınız kadar demlemeniz gününüze yapacağınız en doğru yatırım olacak.