Kahvenizi nasıl alırsınız? Sütlü, köpüklü ya da sert ve sade? Cevabınız sert kahvelerden yanaysa, o halde ya tercihinizi güçlü lezzetlerden yana kullanıp ‘iyi kahve’ içmeyi seviyor ve sağlığınıza önem veriyorsunuz ya da bir psikopat olabilirsiniz! 

Evet, yanlış duymadınız! Eğer keyif kahvelerini sert içenlerdenseniz, psikopat olma ihtimaliniz oldukça yüksek! Bunu elbette biz demiyoruz ancak Appetite – Journal’da yayınlanan bir araştırmaya göre sert kahve severler ile sadist veya psikopat eğilimler arasında bir korelasyon bulunduğunu söylüyor.

1.000’den fazla yetişkinin yemeklerini ve lezzet tercihleri üzerinden bir araştırma yapılıyor. Katılımcılara daha sonra, sadizm, narsisizm ve psikopat gibi antisosyal kişilik özelliklerini değerlendiren bir dizi kişilik testi gerçekleştiriliyor.

Telaşsız, koşuşturmalar arasına sıkıştırılmayan,keyfi tam kıvamında hafta sonu kahvelerimiz bol olsun ☕️

İmge&Uluç #bikahvebikeyif ☕️ (@bikahvebikeyif)’in paylaştığı bir gönderi ()

University of Innsbruck tarafından yapılan çalışma sonrasında ise acı lezzetlerin tercih edilmesinin psikopat davranışlarla bağlantılı olduğu tespit ediliyor.  Aslına bakarsanız bu araştırma tatlar ile kişilik arasında bir bağlantı kuran ilk çalışma değil. Daha önce yapılan araştırmalar tatlı lezzetlerden hoşlananların hoşgörülü olma ve yardım etme istediğini arttırdığını söylerken, acı severlerin düşmanlığı arttığı, sert ve acı lezzetlerden hoşlananların ise daha sert ahlaki yargılara yol açtığını söylüyor.

Araştırmacılar Christina Sagioglou ve Tobias Greitemeyer, bu bağlantının acı lezzetlere karşı güçlü bir beğeniye sahip olan insanlarda kronikleşebileceğine ve daha düşmanca kişiliğe sahip olmalarına neden olacağına inanıyorlar.

Peki sizin favori kahveniz hangisi?

 

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.