68. Uluslararası Berlin Film Festivali ‘Berlinale’ bir taraftan, 17. I! İstanbul Bağımsız Filmler Festivali diğer taraftan sinema dünyası için festival çanları çalmaya başladı. Eğer festivallere katılmak için vaktiniz yoksa üzülmeyin! Çünkü Netflix,  bizim kahve keyiflerine de eşlik edecek, sinema severler için harikulade bir festival filmleri programı hazırladı. Ehh kahveler hazırsa, Berlinale filmlerinden bağımsız yapımlara, dramalardan komedilere,  Netflix izleme listenize eklenmeyi hak edecek öneriler aşağıda.

Kemiklerine Kadar

2017’de Sundance’te prömiyerini yaptığından beri çok konuşuldu. Marti Noxon’un yönettiği film, anoreksi ile mücadele ederken ilginç yöntemleri olan bir hekimle yolları kesişen genç bir kadının (Lily Collins) hikayesini anlatıyor. Bu arada Keanu Reeves’i özleyenler varsa; o da bu filmde.

Bu Benim Dünyam Değil

Macon Blair’ın yazdığı ve ilk yönetmenlik denemesi olan yapım geçen yıl Sundance Film Festivali’ne görücüye çıktı. Melanie Lynskey, Elijah Wood, David Yow, Jane Levy ve Devon Graye’ın rol aldığı filmde, depresif bir kadın tuhaf komşusuyla el ele vererek kendisini soyanların peşine düşüyor.

Kum Fırtınası

2016 İsrail yapımı, yönetmen Elite Zexer. Bir Bedevi köyünde yaşayan Jalila, kocasının ikinci evliliğini yapmasıyla başa çıkmaya çalışır. 66. Berlin Film Festival’inde Panorama bölümünde gösterilen film 2016 Sundance’te Dünya Sineması Özel Jüri Ödülü’nü aldı.

Barakah Meets Barakah

Mahmoud Sabbagh’ın ilk filmi, Suudi Y kuşağı ve onların ülkenin sosyal ve politik yapısına yaklaşımını ele alan bir komedi. Yönetmenin kendi imkanlarıyla çektiği film 2016 Berlinale’de gösterildi. Aynı zamanda 89. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde Suudi Arabistan adına yarıştı.

Dhanak

 Nagesh Kukunoor’un filmi 2015 yılındaki Berlinale’de Mansiyon ve Generation KPlus Uluslararası Jürisi Büyük Ödülü’nü kazandı. Sinema aşığı 10 yaşında bir kız ve gözleri görmeyen erkek kardeşi, göz ameliyatına yardımcı olması için Hint yıldız Shah Rukh Khan’ın peşine düşerler…

Kirli Sırlar

Hollywood yıldızı mı görmek istiyorsunuz? Bu 2006 yapımı casus filminde bolca görebilirsiniz. Bir kere yapımcı ve yönetmen Robert De Niro (ikinci kez yönetmen koltuğuna oturdu). Ayrıca kendisi filmde Matt Damon ve Angelina Jolie ile arz-ı endam ediyor. 2007 Berlin Film Festivali’nde tüm oyuncu kadrosu Gümüş Ayı’ya layık görüldü.

Paris is Burning

Kesinlikle kült! Jennie Livingston tarafından 1980’lerin son yarısında çekilen belgesel New York’un Afro-Amerikan, Latin, gey ve transseksüel içeriden bir bakış. 1991 Berlin Film Fesivali’nde En İyi Belgesel seçildi.

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.