Kahvenin gerek ruhta, gerekse damakta bıraktığı lezzeti ne kadar sevdiğimizi hep söyleriz. Bahçede, balkonda ya da kafede yanında nefis bir tat, bir de hoş sohbet…  Daha ne isteriz ki? Kahvenin yanında tatlılar süper gidiyor, bunda tamamız ama kahvenin en iyi arkadaşı sizce hangisi?  Kahveyle ne iyi gider? İşte hiç üşenmedik, kahveyle iyi giden 5 favori lezzetimizi yazdık.

5- Petibör

Çayla müthiş bir ikili olan bu arkadaş, kahve ile de listemize 5 numaradan giriş yapmayı başardı. Çaya batırıldıktan sonra yemeye çalışmak, dünyanın en saf en temiz riskini almakla eş değer olsa da kahve ile daha seviyeli bir ilişkileri olduğu söylenebilir. Rakiplerinin arasında ulaşılması en kolay olması nedeniyle de sıkça tercih edilebilir.

4- Anne Kurabiyesi

Evlerimizde annelerimizin yaptığı, avuç içi büyüklüğünde, esmerleşmeye yüz tutmuş bu beyaz bu kurabiş hakkında, üzeri toz şekerle kaplandığı zaman daha havalı olduğu algısı tüm anneler üzerinde hakimdir ve hemen hemen tüm anneler bunu önümüze koymuştur. Yapıldığı zaman da öyle taneyle değil tepsi tepsi yapılır. Bunun nedenini yıllar sonra öğrendik. Meğer bu kurabiyeler bayatladığında kahveyle harika gidiyorlarmış. Nasıl bir sihri varsa taze tazeyken ayrı, bayatken ayrı bir keyifle yeniyor.

anne kurabiyesi

3- Badem Parçacıklı Kurabiye

İçerisindeki badem parçacıkları bilinmeyen bir sözlükte heyecan kelimesinin karşılığı olabilir. Üzerinde yer alan pudra şekeri, sert kahvemizi yumuşatan yegâne etken rolünü ustaca üstlenirken bize ise sadece bu arkadaşı layığıyla harcamak/gömmek/iç etmek/boğmak (bu işleme her ne diyorsanız o) kalıyor.

2- Biscotti

Kahveyle en çok eşleşen, adeta kahve için yaratılmış, eşsiz benzersiz bir parça, bir sanat eseri, evet evet sanat eseri … Kafeinsiz bir biscotti düşünülemeyeceği gibi, tüm boşlukları kafeinle dolmuş bir biscotti kadar güzel bir şey varsa o da tüm boşlukları kafeinle dolmuş iki biscottidir. Kahveye batırılıp ağza götürülene kadar geçen süre sabır sınırı olarak tabir edilebilir.

Kahveyle ne iyi gider

1- Çikolatalı Gofret (İngiliz kadın ses sanatçısı ile aynı isme sahip olanı tercih edilir)

Şimdi vereceğimiz tarifi kesinlikle evde denemeyin. Melatonin, seratonin, endorfin patlaması yaşayacağınızın garantisini vermenin yanı sıra bitimiyle birlikte bir boşluğa düşeceğiniz de bir o kadar kesin.

Malzemelerimiz; bir adet çikolatalı gofret, bir bardak haşıl haşıldan biraz soğuk damak yakmasa da dilimizi hafif tahriş edecek kadar sıcaklıkta olan filtre kahve.
Adım -1 Kahveden birkaç yudum alınarak birazdan yaşanacak şölene zemin hazırlamış oluyoruz.

Adım -2 Gofretten büyük bir ısırık alıyoruz, (ama hemen çiğneyip yutmuyoruz)

Adım -3 Gofret ağzımızda erimeye geçmişken filtre kahveden daha büyük bir yudum alıyoruz

Adım -4 Gofret ağzımızda bir anda eriyerek dünyanın en güzel sıcak çikolatası tadına sahip müthiş bir kahveye dönüşüveriyor.

Adım -5 Damağınız bu tadı algılayıp yediğinizin ne olduğunu size söyleyene kadar bu şölen çoktan bitmiş oluyor.

Bi kahve daha?