Son zamanlarda sağlıklı ve organik beslenme dünyasında ‘keçi sütü mü?’ yoksa ‘inek sütü mü?’ soruları arasında kafamız gidip gidip geliyor. Dünyanın pek çok ülkesinde keçi sütü, inek sütüne tercih ediliyor, çok şükür ki Türkiye’de de bu durum giderek yayılmaya başlıyor. Ancak yine de aydınlanmamıza yetmiyor… Keçi sütü anne sütüne en yakın süt, bunda hem fikiriz ama peki başka neleri var? Keçi sütünün önlenemez yükselişi bir yandan, ‘keçi sütü nedir, süte alerjisi olanlar ne yapmalı, sağlık için bir faydası var mı?’ gibi sorular diğer yandan kafamızı kurcalarken, hem kahvelerimizin hem de kahve keyiflerimize eşlik eden lezzetlerimizin en yakın dostu süt olunca, bir bilene danışıp, bu sorunu kökünden çözmeye karar verdik..

sut

Baltalı Gıda Kurucusu Funda Özer Baltalı, bir anne, aynı zamanda da İzmir Seferihisar’da 8 sene önce Avrupa’nın en modern keçi çiftliklerinden birini kuran ve kadın girişimcilere ve sektöre ilham kaynağı olan İzmirli bir girişimci. Yüzde 100 keçi sütü ve ürünlerini üretiyor, çocukların sağlıklı beslenmesinin ne kadar önemli olduğundan yola çıkarak bu sektöre giriyor. Ve bizim kafamızı kurcalayan ‘keçi sütü’ sorunsalına da çare oluyor..

Keçi sütü hakkında genellikle net olarak bildiğimiz tek bir şey var, o da ‘Anne sütüne en yakın olan süt’. Peki nedir bu keçi sütünün asıl ve diğer gerçekleri? İnek sütü ile keçi sütü arasındaki fark nedir?
Keçi sütünün anne sütüne en yakın süt olduğu bilgisi doğru bir bilgidir. Keçi sütündeki yağ proteinleri vücutta çabuk çözülür. İçindeki laktoz miktarı çok düşük seviyededir ve kalsiyum yapısı nedeniyle vücutta daha çok emilir. Ayrıca keçilerin doğal organik hayvanlar olmaları nedeniyle herhangi bir hormon veya katkıyı bünyeleri kabul etmediği için beslenmelerine bağlı olarak inek sütünde rastlanan kolesterol yapıcı özelliği bulunmamaktadır. Üstelik inek sütü ve diğer sütlerin aksine anti alerjendir, alerji yapmaz. Bunların dışında birçok hastalığın tedavisinde ve beslenme rejimlerinde keçi sütü tavsiye ediliyor. Keçi sütünün inek sütüne kıyasla son dönemlerde daha çok tercih edilmesinin diğer sebepleri ise gaz, şişkinlik, hazımsızlık gibi sindirim problemlerine sebebiyet vermemesidir.

_mg_8843

kecifunda-ozer-baltaliHerkes keçi sütü içebilir mi?
Her yaş grubundan insan keçi sütü tüketebilir. Keçi sütünün hiçbir sakıncası yoktur, faydası ise çoktur. Bebekler için de ileri yaş grupları için de keçi sütü sağlıklı bir gıdadır.

Peki bebeklere gelecek olursak, özellikle süte alerjisi olanlarda durum nasıl?
Anti alerjen özelliğe sahip tek süt keçi sütüdür. Süte alerjisi olan çocuklar da yetişkinler de keçi sütü içebilir.

Bebeklere keçi sütü ne zaman verilmeye başlanabilir?
Bilimsel olarak ilk altı ay boyunca sadece anne sütü önerilmektedir. Bu sürenin sonunda bebeklere keçi sütü verilebilir. Keçi sütü kalsiyum açısından çok zengin olması nedeniyle bebek gelişimi için sağlıklı bir kalsiyum kaynağıdır. Bebek maması üretimi için de keçi sütü en ideal kaynakların başında gelir. A vitamini bakımından da anne sütü ve inek sütüne kıyasla iki kat daha zengindir. Keçi sütünün kısa zincirli yağ asitlerince zengin olması ise sindirim yeteneği gelişmemiş bebeklerin beslenmesi için önemli bir avantajdır.

imaj-gorseli

_mg_9046_mg_8897Keçi sütünün özellikle sağlık açısından ne gibi faydaları bulunuyor, neden tüketmeliyiz?
Birçok bioaktif bileşik keçi sütünde yüksek seviyelerde bulunur. Tekli doymamış yağ asitleri, çoklu doymamış asitleri yönünden keçi sütü inek sütüne kıyasla çok daha zengindir. Yağ taneciklerinin çapının küçük olması ise sindirimi kolaylaştırır. Keçi sütü ayrıca bol miktarda A, B ve D vitaminleri, magnezyum ve selenyum içerir, diş ve kemik sağlığı bakımından mükemmel bir gıdadır.

 

suzme-yogurtTatlı krizine girdiniz, ancak kahve yanında yiyeceğiniz bir dilim pasta ya da çikolata ile kilonuzu artırmak istemiyorsanız o halde keçi yoğurdu ve mevsim meyveleriyle lezzetli ve düşük kalorili pratik bir parfe hazırlayabilir, keyif kahvelerinizin yanında keyife çıkan yola lezzet dolu katlar hazırlayabilirsiniz 🙂

Nelere ihtiyacımız var;

1 kase süzme keçi yoğurdu
1 yemek kaşığı bal
Mevsim meyveleri
Yulaf ezmesi

Nasıl yapıyoruz?

Cup’un en alt kısmına yulaf ezmesini ekledikten sonra üzerine keçi yoğurduğunu ilave ediyoruz, arından birer birer sevdiğimiz meyveleri katlar aline ekleyerek keyifli yolculuğumuzu tamamlıyoruz.

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.