Kırklareli, Dibek kahvesi, yollar…

Her şey ‘Seyahatler çekiyor içim’ dedikten sonra oldu… Tabi bu seyahat isteğimin bu kadar kısa mesafeli ve bir düğün için olacağını tahmin etmemiştim. Ancak, yola çıktığımızda hayatım boyunca görüp görebileceğim en samimi, en sıcakkanlı ve en pozitif insanlar tanışacağımdan da habersizdim. Kırklareli…

kahvesi, köftesi, kakava şenlikleri, şarapları, lezzetli yemekleri,  güler yüzlü mutlu insanlarıyla içinizde mutluluk hormonlarını tavan yaptıracak bir şehir… Olur da bir gün yolunuz Trakya’ya düşerse diye Kırklareli’de neler yapılır, nerelere gidilir, ne yenir bir bir yazalım, mini rehberi şuraya bırakalım istedik.

Tren uğrmayan istasyonuyla Kırklareli Garı

Kırklareli’nde, İstasyon Caddesi’nde yer alıyor Kırklareli Garı… Bu istasyon Rumeli Demiryolu Hattı’nın uzatılmasıyla girmiş halkın hayatına ancak çok uzun yıllardır tren uğramıyor buralara. Geçen yıllar binayı eskitse de, yeşiller arasında duran görkemini hiç kaybetmemiş.

kirklareli2

Ne yenir?

Kırklareli’ne geldiğinizde Tren Garı’nın hemen sağında kalan lokmacıya uğramayı unutmayın. Lokma denildiğinde sizin de aklınıza tatlı bir şeyler geliyorsa onu unutun. Bu bizim pişi gibi bir şey aslında… ama Kırklareli’nde lokma deniliyor ve tanesi 50 kuruşa sanıtılıyor. ( Ucuzluğuna şaşırdığım şehir)

Kırklareli köftesi

Trakya’ya gittiğinizde favoriniz her zaman Tekirdağ köftesi olduysa henüz Kırklareli köftesini yememişsiniz demektir. Bu köftenin tadına baktıktan sonra da muhtemelen bir daha başka köfte yemek istemeyeceksiniz o kadar efsane bir tadı var. Katkısız, doğal ve bol porsiyon. Bir porsiyon için fiyatı 13 lira gibi bir şeydi… ( Ucuz şehir demiştik)

Kan şekeri mi düştü ne?

Tatlı bir şeyler mi yesek dediğiniz de istikamet Tatsan! Helvası, baklavası, nugası, lokumu, krokanı bu liste böyle uzuyor gidiyor. Taze, lezzetli ve inanmayacaksınız ama burası da felaket ucuz.

Nerede kahve içilir?

Kırklareli bi kahve keyfi yapmak isterseniz gideceğiniz yer belli ‘Dibek Kahvesi’. Burası 1877 yılından beri Saka ailesi tarafından hizmet veriyor. Sırrı ise ne kahvesinde ne sunumunda. Lezzetli olmasının sebebi pişirmesinde diyor Dibek Kahvesi’nin sahibi. Dibek kahvesi kulpsuz servis ediliyor. Bunun da özel bir sebebi var elbet. Kahve, dosta ikram edilirken gönlünü kavramak gerekir, bu da ancak böyle servis edilerek mümkün olur diyorlar. Zaten yıllardır bilinen, 40 yıl hatırı olan da kahve değil, acı kahveyi sohbetiyle tatlandıran dosttur, dostun gönlüdür diye ekliyorlar.

dibekkahvesi
Kırklareli zincir kahvecileri yönünden de oldukça zengin. Üniversite öğrencilerinin bol olduğu şehirde yol boyunca sıra sıra kahvecileri görmek mümkün…

kirklarelikahve

 

Bi de eve alalım..

Dibek kahvesinin tadı damağınızda kalaği için bir de paket halinde almak isteyeceksiniz. Onu da Kırklareli’nin en iyisi olan Sunal Şekerleme’den almanız mümkün.

Kırklareli’de neler yaptık bir de izlemek isterseniz onun için de sizi Youtube kanalına alalım. Beğendiyseniz like etmeyi, daha çok video görmek isterseniz de ‘abone ol’ butonuna basmayı unutmayın 🙂

Görmeden dönülmez

Longoz Ormanları’yla özdeşleşen Kıyıköy.. Burada balık yemeden dönmeyin .

Eğer yolunuz bağ bozumu zamanı yani Eylül ayında Kırklareli’ne düşerse Ahmetçe köyünü ziyaret etmeyi, üzüm bağlarını gezip, şarap tadımı yapmayı ihmal etmeyin.

İğneada, Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı bir sahil kasabası ve eğer yazın sakin bir tatil yapmak isterseniz geniş mi geniş sahili ve sessizliğiyle huzur dolu bir tatil geçirebilirsiniz.

 

https://www.youtube.com/watch?v=VTNjlB7oe4I

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.