Yeni bir kitap önerisi ile karşınızdayız! 🙂 Umarım pek çoğunuz İdil Hazal Kohen’in ‘İYİLİK’ kitabından haberdar olup ‘okunacaklar listesi’ne eklemiştir. Eğer henüz eklemediyseniz hiç geç değil çünkü bu aralar ‘ne okusam?’ diye düşünürken ‘İyilik’ keyifli bir seçim olacak.

Kitap, ‘Başına kötü şeyler geleceğini bilseydin, yine de iyilik yapmaya devam eder miydin?’ diye çok çarpıcı bir kapak sorusuyla cezbediyor.

Siz bu sorunun yanıtını düşünürken, belki de son yıllarda sıklıkla karşılaştığımız ve özellikle büyük şehirde yaşayan insanların tüm ruhunu saran bir duygu olan ‘hırs’ın neler yaptırabileceğine şahit oluyorsunuz.  İyilik yapmak için, kiralık katiller tutmaya başlayan insanlar, kişilerin içindeki hırsın her duygunun önüne geçmesi ve tüm bunlar yaşanırken ‘kötülük mü galip geliyor?’ diye merakla okuyacağınız sürükleyici bir hikayesi bulunuyor.

Kısa kısa…

İyilikten güç alan kocaman, kara ve aç bir kötülük yayılıyordu etrafa…

Umut sinsice kanımıza karıştığında hangimiz geri durabildik ki?

Karşılık biçilen bir iyi niyet gösterisi, pazarlığa soyunmuş bir ticari anlaşma kadar basitleşebilirdi.

img_0975
Arka Kapak

Teo adında bir adam bir gün bir dilenciye yardım eder. Ve bir süre sonra fark eder ki, iyilik yaptıkça, vücudundaki deri hastalığı iyileşmektedir. Sürekli iyilik yapmanın yollarını ararken işine gitmez. İşine gitmeyince ofisteki müdür yardımcısı onun yerine bir kızı alır. Bu kız da o dilenciye yardım etmiştir ve o da aynı şekilde yaptığı iyiliğin işe girmesini sağladığını fark eder. O sırada bir genç de ofiste işe alınır. Bu genç insanlara kan vererek yaşamını devam ettirmektedir. Kız ve genç bu garip, sihirli iyilik matematiğinin farkına varırlar ve istemeden de olsa bu bilgiyi yayarlar. Bir süre sonra birbirlerinin hayatlarına fark etmeden değen karakterler sürekli iyilik yapmanın yollarını ararlar. Bir kaç ay içinde bütün şehir bunun farkına varır ve şehirde büyük bir kaos yaşanmaya başlar. Hatta işler o kadar karışır ki, insanlar iyilik yapmak için, kiralık katiller tutmaya başlarlar. Kişilerin içindeki hırs her duygunun önüne geçer, kötülük galip gelmiş gibidir.

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.