Bahar mevsiminin ilk ayında , sizi mutlu edecek bir fincan kahveye ne dersiniz?

Yazı: Helin KUTLUCAN- SCA Barista helinkutlucan@hotmail.com

Nedir bu Noisette?

Noisette, Fransa’dan geliyor. Özellikle Fransa’da tercih edilen bu kahveye Fransızlar , . ‘’noisette ‘’yani ‘’fındık’’ diye sesleniyorlar.  Fakat fındık diye seslenilmesine aldanmayın. İçinde herhangi bir fındık ya da fındık aroması ile ilgili  bir malzeme barındırmıyor : ) . İdeal görünümün fındık renginde olması istenildiği için adına fındık deniliyor.

Nasıl Hazırlanıyor?

Double espressoyu makineden geçirdikten sonra,  tercihlerinize göre,  içine az miktarda yoğunlaştırılmış süt ekleniliyor ya da daha şekerli bir tat elde etmek  isteniliyorsa krema kullanılıyor.

Bununla birlikte  kahve yapımında,  süt ile double espresso ayarının iyi yapılması  gerekiyor. Ama damak zevkinize  göre süt oranını azaltıp  ya da artırabilirsiniz.  

Servis Önerisi

Servis ederken bardak seçimi  tamamen sizin zevkinize kalmış, cam veya porselen bardak tercih edebilirsiniz. Bardaklar sunumunuza göre küçük  veya büyük boylarda olabilir. Büyük bardak kullanıyorsanız krema miktarını da arttırabilirsiniz.  Kahvenin yanına eşlik etmesi için taze kruvasan ya da bisküvi  ikram edebilirsiniz.

Başka bir kahve deneyiminde görüşmek üzere 🙂

Yazan:

Helin Kutlucan

SCA Barista