Bu sabah ofiste harika bir hediye ile güne başladım. Küçük Prens ve Benim Adım Saint-Exupéry kitabı gönderilmiş, içerisinde bir Küçük Prens kart postalı ve Küçük Prens’in her zaman arka planında kalan muhteşem yazarı Antoine de Saint-Exupéry mektubu…

Acaba aramızda Küçük Prens sevmeyen var mıdır? Hani sözleri akıllara kazınan, çocuk kitabı olarak piyasaya çıkıp, büyüklerin daha çok ilgisini çekmeyi başaran başucu kitabımız Küçük Prens… Kitap alıntılarını karşımıza çıkan her boşluğa yazdığımız, dilini bilmesek de koleksiyonumuzda olsun diye her dilden satın aldığımız o kahraman Küçük Prens…

2015-09-29 03.58.06 1-1

Peki defalarca okuduğumuz Küçük Prensin yazarı Antoine de Saint-Exupéry hakkında ne biliyorsunuz, ne kadar tanıyorsunuz? Saint-Exupéry eserinin bu kadar başarılı olacağını tahmin eder miydi bilinmez ama kitabın yanında yazdığı mektuptan sonra belki siz de onu yakından tanımak ister, Benim Adım Saint-Exupéry’i alıp, kaç kere okuduğunuzu sayamadığınız o Küçük Prensi bir kez daha başka bir gözle okursunuz ne dersiniz?

“Merhaba…
Ben Antoine de Saint-Exupéry (Antuvan dö Sen Eksüpery). İsmim size hiçbir şey ifade etmeyebilir. Ama yine de aranızdan pek çok kişinin ünlü eserim Küçük Prens’i okuduğundan eminim.

Eğer hâlâ okumadıysanız hemen koşup büyüklerinizden size bu kitabı almasını isteyin, ama sakın kitabınıza el koymalarına izin vermeyin. Küçük Prens’i okumuş pek çok yetişkin, kitabı çok sevmiş, kendilerini yeniden çocukluk günlerine götürdüğünü söylemiştir.

Aslında Küçük Prens’le ünlü olduğumu söyleyemem, bana gerçekten ün ve başarı getiren birçok roman yazdım. Beni genelde kuşlara benzetirler. Hayır, kanatlarım yok tabii; ama dağların üzerinden geçen ve okyanusları aşan ilk pilotlardan biriyim. Uçakla posta dağıtımında da öncüydüm. Eğer şimdi uzak ülkelerden bir mektup alıyorsanız bunu yıllar önce kendi hayatını tehlikeye atan pilotlara borçlu olduğunuzu sakın unutmayın.
Ben dünyayı bir kartalın gözleriyle gördüm ve bu gerçekten büyüleyiciydi. Ama acımasız savaşların içinde de yer aldım ve defalarca ölümle burun buruna geldim.

En çok tanınan karakterim olan Küçük Prens ile ortak bir yanımız var. Benim hikâyemi sonuna kadar okursanız bunun ne olduğunu da öğreneceksiniz!”

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.