Bu içerik bikahvebikeyif mag Mayıs 2021 sayısında yayımlanmıştır.

Londra’ya yeni mi taşındınız?  Ya da yakın planda buraya yerleşme gibi bir planınız mı var? İçiniz kıpır kıpır ama bir yandan da “nasıl olacak bu işler?” diye kendinizi mi yiyorsunuz. Şimdi derin bir nefes alın ve yazımızı okumaya devam edin. Zira Londra’ya taşındıktan sonra öğreneceğiniz yüzlerce tecrübe olsa da niyetimiz sizi sıkmak değil, işinizi kolaylaştırmak. Hazırsanız başlıyoruz.

  1. Londra’ya taşınmaya karar verdiyseniz ve ufak ufak ev arayışlarına girdiyseniz kiralardan da az çok haberdarsınız demektir. Ancak biz yine de üzerimize düşen görevimizi yerine getirelim. Londra’ya taşınmaya karar verdiyseniz neredeyse maaşınızın %60’ını kiraya vereceksiniz. Maalesef.
  • Eğer sosyal bir kelebekseniz ve “o kadar çalışıyorum, hayatın keyfini çıkarmak benim de hakkım” diyorsanız size şimdi bir iyi bir de kötü haberimiz var. İyi haber; burada birbirinden lezzetli kokteylleri deneyeceğiniz alternatif ve aynı oranda koktely barları var. Kötü haber; eğer onları çok sevmeye başlarsanız maaşınızın kalan %40’da buralara gidecek gibi görünüyor. 🙂
  • “Bir otobüs için dakikalarca bekliyorsunuz ve sonra üçü de aynı anda geliyor!” Londra’da yaşamaya başladıysanız bu sizin için günlük bir rutin olacak. Ama alışacaksınız.
  • “Toplu taşımada ne yapayım, arabaların fiyatları çok uygunmuş bir araba alırım ben” diyorsanız yanılıyorsunuz. Toplu taşıma ağının inanılmaz büyük olduğu Londra’da araba sahibi olmak biraz saçmalık. Bunu arabadan fazla vergi, gittiğiniz zonelara göre uçan otopark fiyatlarını gördükten sonra fark edecek ve bize hak vereceksiniz.
  • Metro kapılarında yer alan düğmelerin hiçbir anlamı yok. Onlara bastığınızda hiçbir işe yaramadığını anlayacaksınız.
  • Oxford Street alışveriş yapmak için iyi bir yer gibi görünse de, gerçekten öyle olmadığını deneyimledikçe öğreneceksiniz.
  • Eğer sıkı bir kahve tutkunuysanız kahve zincirlerine bir daha adım atmak istemeyeceğiniz harika üçüncü dalga kahveciler keşfedeceksiniz.
  • Brunch, kahvaltı ve öğle yemeği kelimelerin karışımı olsa da burada sizi birisi bruncha davet ederse aslında öğleden sonra 3 civarı olduğunu aklınızın köşesine yazmayı unutmayın
  • Hoşuna gitmeyen bir durum olduğunda insanların sürekli göz devirdiğini fark edeceksiniz.
  • Ve burada yaşadıkça Londra’nın dünyanın en iyi şehirlerinden biri olduğunu öğreneceksiniz. Çünkü deneyimledikçe sevecek, sevdikçe daha çok bağlanacaksınız.

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.