Muhtemelen tüketme alışkanlığınızın olmadığı 5 espresso türü

Bi kahve bi keyif’ten dev hizmet. Kahveyi çokça seviyoruz evet. Ancak genellikle kahvesever nüfusun çoğunluğu, onlara sunulan kadar kahveyle tanışıp yeni tatlar aramayacak kadar üşengeç olabiliyor. Hal böyle olunca, klasiklerden sıkılan, yeni tatlar denemek isteyen ancak keşfetmek için de üşenen kahve severler için muhtemelen tüketmediğinizi düşündüğümüz, birbirinden leziz 5 espresso türünü sizler için bir araya getirdik. Tek yapmanız gereken, tamak tadınıza uygun olan karşımı seçip, baristadan istemek. Tabi bizimle favorinizi paylaşırsanız da hayır demeyiz. Afiyetler olsundu.

MACCHIATO

Espresso + Bir Miktar Köpürtülmüş Süt

Macchiato İtalyanca lekeli, benekli anlamını taşıyor. Espressomuzu Macchiato yapmak için gerekli olan abrakadabra ise birazcık köpürtülmüş süt. Bu sütle hem espressomuzu hareketlendiriyor hem de kahve keyfimize şekil veriyor.

MACCHIATO
MACCHIATO

CORTADO

Espresso + Küçük Bir Miktar Sıcak Süt

Nefis bir Cortado elde edebilmek için yeterli sıcaklıkta azıcık sütü espressomuzun hemen ardından eklememiz gerekiyor. Çok yakında ülkemizde de adından çokça söz ettireceğe benziyor.

CORTADO
CORTADO

FLAT WHITE

Espresso + Mikro Köpürtülmüş Süt

Üzerinde capuccino gibi yoğun köpük olmayan latteden azıcık daha sert olan Flat White’ı elde edebilmemiz için espressomuza ekleyeceğimiz sütü mikro köpüklü olarak eklememiz yeterli olacaktır.

FLAT WHITE
FLAT WHITE

GUILLERMO

Espresso + Bir Dilim Lime

Espressomuzun üzerine bir dilim lime koyarak elde ettiğimiz Guillermo’ya espresso shot ı da diyebiliriz. Evet bir vodka ve tequila shot gibi olmayabilir ama sizde bir güç yükleyeceği de kesin.

GUILLERMO
GUILLERMO

BREVE

Espresso + Buharlaştırılmış Süt ve Krema Karışımı

Latteden daha yoğun bir kıvamla bizleri vuran Breve’de önemli olan buharla ısıtılacak süt ile kremanın eşit miktarlarda koyulması.

BREVE
BREVE

 

BURALAR SENSİZ EKSİK:)

instagram.com/bikahvebikeyif

facebook.com/bikahvebikeyif

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.