Karşınıza kim çıkarsa çıksın, “yaşam boyu hedefin nedir?”diye bir soru yöneltiğinde, verilen cevap hemen hemen iyi bir iş, aşk dolu bir ilişki ya da buna benzer herhangi bir cevap olacaktır. Hepsinin tek bir temel cevabı ise; mutluluk. Ancak hepimiz bilerek ya da bilmeyerek hep yanlış mutlulukların peşinden koşuyoruz. Gerçekten mutlu olacağımız şeyler için değil, başkalarının düşünceleri üzerine mutlu olacağımıza inandığımız şeyler üzerine gidiyoruz.


Geçtiğimiz günlerde Harward eğitimli bir araştırmacı mutluluk üzerine bir araştırma yapmış ve bunun için bazı ipuçlarını paylaşmış. Tavsiyelerine göre sadece bir ay içinde sıfırdan bir mutluluk yaratmak mümkün.Aslına bakarsanız, bahsettiklerini uyguladığınızda 21 gün boyunca aynı şeyleri yapıyor oluyorsunuz. Ancak 21 günün sonunda bunu alışkanlık haline getirdiğinizde, belki de hayatınızın geri kalanın mutlu geçirmiş olacaksınız.


Bir şeylere başlamak için ayın ya da haftanın başını bekleyenlerden olmayın. Çünkü mutlu olmak için harika bahaneler var.


Umarım aşağıdaki öneriler sizin de hayatınıza bir yerden dokunur ve ufak da olsa bir değişiklik yaparak mutlu insanların çoğalmasına yardımcı olur.

Uyandığınızda şükretmenizi sağlayacak 3 şey adlandırın.

Son 24 saat içinde başınıza gelen tek anlamlı şeyi yazın.

Tanıdığınız birine ulaşın ve ona içinizden gelen, en güzel sözleri söyleyin.

Kardiyoya başlayın, en az 15 dakikanızı ayırın. Kalan 26 günde bu şekilde devam edin.

Bugün meditasyona başlayın. Her gün 5 dakikanızı bunun için ayırın. 25 gün boyunca yapmaya devam edin.

Yukarıda yazanlar, Harwardlı arastırmacının 30 günde mutluluğu yakalamak için basit önerileri.  Tüm bunları alışkanlık haline getirerek 30 günlük rutine eklediğinde, mutluluk için bir adım atacak ve kendini çok daha iyi hissedeceğinden eminim.
Umarım bunları okur, alışkanlık haline getirir ve bir şeyleri değiştirirsin.

Daha önce de yazdığım gibi, mutluluk harekatı için #bimotivasyon yeter

Mutlulukla ve aşkla…

 

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.