Son günlerde 3. dalga kahve akımının giderek artmasıyla birlikte hepimiz tam bir kahve gurmesi haline geldik. “Etiyopya mı, Kenya mı, Kolombiya mı yoksa Brezilya kahvesi mi denesem?” Günün en olağan sorusu haline geldi.
Çeşit çeşit demleme yöntemleri, mis gibi kokusu ve lezzetiyle Amerika’dan koşar adım Türkiye’ye gelen bu akımı vatanında da denemek ise şüphesiz ayrı bir keyif.
Seyahatleri de kahve kadar çok sevenlerdenseniz, yakın zamanlarda ufak kaçamaklar yapma planınız ya da hayaliniz varsa,  gittiğiniz yerlerde keyif kahveleri yudumlamadan dönmek olmaz diye ‘hangi ülkede hangi kahveyi içmeden dönmeyelim’ listesi yaptık. İçinizi ısıtacak, bol kahve kokulu listeden damağınıza uygun rotayı seçin ve leziz bir kahve yolculuğuna çıkın olmaz mı? Bizce harika olur! 🙂

Norveç- Karsk
Bir bardak içine atılan bozuk para, bozuk parayı göremeyecek kadar kahve ve üzerine biraz likör. İşte karşınızda tadına doyum olmaz Norveç kahvesi Karsk.

Karsk
Karsk

Yunanistan- Frappe
Çok uzaklara değil, bir komşuya gitmekse niyetiniz o halde Frappe keyfi yapmadan asla gelmeyin. Ki zaten Yunanistan’a adım attığınız anda en meşhur içeceği olduğunu kendi gözlerinizle görecek ve bir tane de siz deneyeceksiniz.

2082_0_800_1407883532
Kolombiya- Cortado
Kahvenin ana vatanlarından biri Kolombiya… Hal böyle olunca ülkenin yerel lezzeti de Cortado. İçmeden gelmeyin.

Cortado
Cortado

İtalya – Affogato
İtalya’ya gidip espresso içmeyeceksiniz değil mi? Farklı ve lezzetli tatlar peşindeyseniz ve yolunuz İtalya’ya düşerse affogato içmeden asla dönmeyin. İçlerinde dondurma topları olan bu kahveye asla hayır diyemeyeceksiniz.

Affogato
Affogato

Almanya- Eiskaffe
Buzlu kahve seviyor bir de Almanya’ya gidiyorsanız, o zaman içilecekler listenize Eiskaffe eklemeyi ihmal etmeyin.

Eiskaffe
Eiskaffe

Vietnam – Ca Phe Trung
Yumurta sarısı, süt ve şeker üçlemesinden oluşan bu kahve ilk başta damak zevkimize biraz uzak görünse de yeni tatlar keşfetmek için harika bir seçim olacak.

Ca Phe Trung
Ca Phe Trung

Fransa- Cafe Au Lait
Kahvelerini bol sütle sevenler, bu kahve tam size göre. Çünkü Cafe Au Lait Fransa’da unutamayacağınız lezzette bir kahve olacak.

Cafe Au Lait
Cafe Au Lait

Meksika- Cafe de Olla
Meksika’ya gidip lezzetten lezzete koşmak isterseniz Cafe de Olla sizin için harika bir seçim olacak. Bol tarçın ve toprak bardaklarda servis kahve keyfinizi zirveye çıkaracak, emin olabilirsiniz.

Cafe de Olla
Cafe de Olla

Hollanda’da Koffie Verkeerd
Sütü seven kahveciler için geliyor; Koffie Verkeerd. Sütü bol kahvesi az. Böyle kahve olmaz ama işte yine de hafif kahve severlerdenseniz, seveceksiniz.

Koffie Verkeerd
Koffie Verkeerd

İsveç’te Fika
Fika, İsveçlilerin kahve molalarına verdiği bir isim. Yani anlayacağınız kahve molaları İsveçliler için o kadar önemli ki bunu bir kahveye bile vermişler. Ehh yolunuz düştüğünü bu kahveyi denememe hatası yapmazsınız umarım.

Fika
Fika

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.