Şimdi sizi geçtiğimiz günlerde katıldığımız, erken Anneler Günü kutlamasına götüreceğiz! 12 Mayıs Cuma gününe, Profilo ile birlikte beslenme uzmanı Yekbu Köseoğlu’nun katılımı eşliğinde, Tavsiye Evi misafirliğinde ‘Dayanıklı Annelerimize Sağlıklı Lezzetler’ etkinliği ile başladık. Lezzetler harikulade, sohbet de şahane olunca bize de bunun keyfini çıkarmak düştü. Etkinlikte neler konuşuldu, neler aklımızın bir köşesine yazıldı, nelere hayran kalındı gelin birlikte bakalım…

Foto: bikahvebikeyif

Günün içinden öne çıkanlar

  • Binbir özenle Tavsiye Evi ailesi tarafından hazırlanmış zarif ve leziz kahvaltı sofrası.
  • Sağlıklı atıştırmalıkların kralını artık evimizde yapabileceğimizi öğrenmek… Profilo Kurumax ile istediğiniz sebze ve meyveyi kurutup bebişlere sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayabiliyor ya da ara öğünde yoğurtlara, sabah müslimize ekleyerek daha lezzetli hale getirebiliyormuşuz. 🍓🍏 Biz denedik, tadına da, görüntüsüne de bayıldık.
Profilo Kurumax sebze meyve kurutucu ile yapılan meyveler – foto: bikahvebikeyif
  • Biri çıkıp, bir gün İmge’ye ‘cilt sağlığını neye borçlusun?’ dese yanıtı hiç tereddütsüz ‘yoğurt’ olur! Şimdi nereden geldiniz bu konuya diyorsanız, adeta bir yoğurt gurmesinin ev yapımı yoğurdun tadını unutamaması pek normal değil 🙂 Profilo Yoğurt makinesi ile yapılan o yoğurdun kıvamı, tadı hala damaklarda… Kuru meyveler de ekleyince, al sana sağlıklı ara öğün, oh mis!
  • Etkinlik bol yemekli olunca, hafızalara yer eden ve öne çıkanlar da elbette yediklerimiz oluyor. Onlardan bir tanesi de Chia puding oldu. Tadı öyle nefisti ki, hatta o müthiş kıvamlı tarifini de aldık! :)) 150 kalori civarında olduğu için de tatlı krizlerine koşarak yetişiyor, not edile…
Chia puding – foto: bikahvebikeyif
  • ‘Band smoothieni söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim’ yok, bu böyle değildi. Ama güne unutulmaz lezzetler notu düşülecekse, Yekbu Köseoğlu’nun smoothie tarifleri asla atlanmamalı. 3 farklı smootihie tarifi öğrendik, isterseniz paylaşırız yoksa tüm yaz birbirinden lezzetli smoothieleri  biz içeriz! :))) Smoothie yapmak için el blenderı arayanlar için de önerimizi şuraya bırakalım.

Yekbu Köseoğlu’ndan öğrendik: Hem sağlıklı hem fit yaşamak

  • Yaz geliyor diye hepimiz harıl harıl forma girme telaşındayken, Yekbu Köseoğlu’nun tavsiyeleri ilaç gibi geldi. Ülkecek bir ‘su içme alışkanlığı’ olmadığı ortada. Ancak her sağlıklı kural başlangıcı gibi, diyette de bol su tüketimi şart. ‘Bol su tüketmekten kastın ne?’ derseniz şöyle açıklayalım; Her 25 kilo ağırlığımız için 1 litre su tüketmemiz gerekiyor, 50 kiloysak 2, 75 kiloysak 3 litre su tüketmek şart.
  • Tüm basın organları, sosyal medya, uzmanlar tabiri caizse bas bas ‘hareket edin!’ diye bağırıyor. ‘Peki hareket edelim de ne yapalım, nasıl yapalım?’ Spor salonlarına yazılıp gitmiyor, spor yapmaktan keyif almıyorsanız yanıtı çok basit; her gün kesintisiz 35-40 dakika yürümek! ’20 dakika yürüdüm, bir yerde soluklanayım, kalanını devam edeyim’ derseniz sayılmıyor. Hiç bize kızmayın, bunu biz değil, sevgili Yekbu Köseoğlu söylüyor.
Yekbu Köseoğlu – foto:bikahvebikeyif
  • Herkesin ortak derdi ‘hem sağlıklı hem de hafif beslenmek ancak bir çoğumuz bunu şahane yerine getirirken pek çoğumuz diyetleri hüsranla bitiriyor. Burada ise devreye gerçekten hafif ve sağlıklı beslenmek giriyor. Yani beyaz ekmeye bye bye diyerek yerini tam buğday ekmeklere açmak, tuz ve şekerle vedalaşmak, yemekleri katı yağ yerine sıvı yağ ile yapmak, önden bir  çorba arkasından ana yemek yanına bir de pilav / makarna yiyip ‘ama ekmek yemedim’ diyenlerdenseniz o halde bununla da vedalaşmanız gerekiyor. 1 kase çorba, salata – 1 ana yemek bir salata /yoğurt veya cacık gibi yemek alışkanlığını edinmek gerekiyor. Ve tüm gün maksimum 3-4 dilim esmer ekmek tüketmek gerekiyor.

 

 

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.