Ekim kasım aralık, pencereler bulanık diye mırıldanıyor kulağa Ceylan Ertem, kış suçlu çok diyor…Dışarda yağmur, kulağımızda Ceylan Ertem ile ufak ufak kışa hazırlanıyoruz. Havalar giderek soğuyup kış kendini iyice hissettirdiğinde daralacağız, kapanacağız, sıkılacağız belki ama etkinliklerden de kendimizi kolay kolay alamacağız. Çünkü sonbahar- kış etkinlikleri hiç evlere kapanası durumda değil. Serin havaların tadını çıkarıp yağmur, çamur demeden gidilesi etkinliklerden birini seçmeden geçmeyin.

Pera Müzesi’nde Kore Film Günleri
Pera Film’de sinema sezonu, Kore filmleri ile devam ediyor.

1444130687_Sadece_Sen

9 Ekim Cuma günü başlayacak olan ve Kore sinemasının özgün filmlerini bir araya getiren “Kore Film Günleri” 16 Ekim’e kadar devam edecek.

 

11227947_328851620572023_863518099323695647_n

YavuzFest
Türk rock müziğinin altın çocuğu Yavuz Çetin, 13’üncü ölüm yıldönümünde sanatçı arkadaşları ve sevenleri tarafından 2. Yavuz Çetin Müzik ve Barış Festivali ile anılıyor. 18 Ekim Pazar günü Volkswagen Arena’da gerçekleşecek festival, Türk rock dünyasının en önemli isimlerini Yavuz Çetin anısına aynı sahnede buluşturacak.

Türkiye’nin en değerli blues gitaristi için düzenlenen festivalin line up’ında Bulutsuzluk Özlemi, Can Gox, Cem Köksal, Ceylan Ertem, Korhan Futhacı, Kurtalan Ekspres, Mor ve Ötesi, Moğollar, Murat İlkan, Ogün Sanlısoy, Pentagram, Sahte Rakı, Yasemin Mori gibi Türk müziğinin birbirinden önemli isimleri yer alacak. Yavuz Çetin’in müzik yolculuğuna eşlik eden Gür Akad, Tanju Eksek ve Batu Mutlugil de festival kapsamında sahne alarak arkadaşlarını anacak. Yavuz Çetin’in oğlu Yavuzcan Çetin ise Tanju Eksek ile aynı sahneyi paylaşacak.

Diana Krall
Cazın Buğulu sesi Diana Krall Yapı Kredi ana sponsorluğunda İstanbul’da olacak. 5 Grammy ödüllü caz solisti Diana Krall, “Good Music in Town’’ serisi kapsamında 27 Ekim 2015’te İstanbul’da.

Filmekimi

filmekimi-doludizgin-geliyor-kapak

Ekim ayının şüphesiz en keyifli etkinliklerinden bir tanesi Filmekimi, 3 – 11 Ekim’de İstanbul’da Atlas, Beyoğlu, Feriye ve Kadıköy Rexx sinemalarında.

Yolunu gözlediğin filmler Filmekimi’nde! Woody Allen, Noah Baumbach, Michael Gondry, Terrence Mallick, Todd Haynes, Anton Corbijn gibi usta yönetmenlerden çoğu ödüllü 47 film, 14. Filmekimi’nde.

Hard Rock Cafe İstanbul, BKM ve Biletix Pinktober ile ekim ayı boyunca “Meme Kanseri”ne karşı el ele!
Meme kanserine karşı küresel farkındalığın artması amacıyla her yıl ekim ayı boyunca global bazda gerçekleştirilen Pinktober’ın İstanbul ayağında; BKM Comedy Night etkinlikleri ve özel konserler gerçekleştirilerek, Pinktober özel ürünleri satışa sunulacak.

pinktober_istanbul

Etkinlik ve özel ürünlerin satışından elde edilecek gelir, erken teşhis olanaklarının yaygınlaştırılması ve mamografi kalite standartlarının yükselmesi için kurulan Türkiye Meme Vakfı/MEVA’ya bağışlanacak.

Istanbul Coffee Festival

İstanbul Coffee Festival, 22- 25 Ekim 2015 tarihleri arasında şehrin en önemli simgelerinden Haydarpaşa Garı’nda gerçekleşecek.

12049439_1664442447137757_7232899348237892790_n


Kahvenin kendisinin, kokusunun, her türlü alet edevatının, kahve dükkanlarının, kahve sanatının, kültürünün, kahve kitaplarının, bilumum kahve ile ilgili konuların buluşma noktası olarak İstanbul Coffee Festival her yıl bir kez İstanbul’da kutlanacak. Festival günde 2 seans olarak 4 gün sürecektir.

Yıla Yayılan Alternatif Müzik Kaynağı: Off the Hook

Pozitif Live müzikseverleri tüm yıla yayılacak yepyeni bir anlayışla tanıştırıyor. Sene içerisinde farklı zamanlarda ve değişik mekanlarda düzenlenecek Off the Hook konserleri son yıllarda alternatif müzik dünyasında öne çıkan, yenilikçi grup ve sanatçıları ağırlayacak.

1443510187_Hozier_I

Ilk konser deneyimini 6 Aralık’taki İngiliz alternatif rock grubu Editors ile başlatacak Off the Hook’un ikinci ayağında “Take Me To Church” single’ı ile Youtube’da dinlenme rekorları kıran indie rock sanatçısı Hozier, 3 Mart’ta Volkswagen Arena’da sahneye çıkacak.

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.