Kim? Aydilge
Neler yapar? Müzisyen
Nerede yaşıyor? İstanbul
Bulabileceğin sosyal ağlar: Ig: Aydilge Twitter:Aydilge

Aydilge’nin kendisine ayrı, şarkılarına ayrı bayılıyoruz! Sesini duyduğunuz anda, modunuzun düşmesi gibi bir ihtimal asla söz konusu değil.  Şarkıları, dizi müzikleri, reklam projeleri, turneleri derken şehir şehir mutluluk saçıyor adeta. Öyle müthiş bir tempoda çalışıyor ki, 60 günde 62 konser verme gibi bir rekoru var mesela! 

Blog’da en sevdiğimiz bölümlerden bir tanesi #bikahvebisohbet. Aslına bakarsanız Aydilge kahve içmiyor ancak yine de bizi kırmayıp sohbetimizi kabul etti. Ortaya da enerjisi bol, kahvesi az bir sohbet çıktı 🙂

Müzisyen kimliğinin dışında aslında Aydilge kimdir?
Titreşen dalgalar bütünü. Çünkü hepimiz titreşen enerjileriz. Titreşim seviyemiz düşük olduğu için yeryüzünde çökeltilmiş şekilde yani kütle-beden olarak hayatlarımızı devam ettiriyoruz.

Yoğun turne programın sebebiyle uzun bir süredir şehir şehir geziyorsun. Kültürel açıdan seni en çok etkileyen hangi şehir oldu?
Mardin.

Aydilge
Aydilge

Eğer hayatta bir şeyleri değiştirme şansın olsaydı, ilk neyi değiştirirdin?
Hiçbir şeyi. Çünkü aslında her şey iyidir. Yaşadıklarınız ya harika bir deneyimdir ve iyidir; ya da gelişime, dönüşüme olanak tanıyan kötü gibi görünen iyi bir şeydir. “Olan”a direnmek yerine, “olan”ın bizi dönüştürmesine izin verebilmek adına, başımız hep yukarıda olmalı… Bambaşka yıldızları görebilmek adına..

Hangi durumlarda kendinle gurur duyuyorsun?
Gururdan ziyade genelde hissettiğim duygu şükür ağırlıklıdır. Beste yapabildiğim, söz yazabildiğim, şarkı söyleyebildiğim ve manevi değerlerle insanları, kendimi mutlu edebildiğim için… Gurur değil şükrediyorum her an…

Şu sıralar seni hayata bağlayan neler var?
Hayatın kendisi (Gülüyor) Ölmek değildir asıl korkumuz, istediğimiz gibi yaşamamış olduğumuzu fark etmekten korkarız son nefeste… çünkü hepimiz ölmeyi becersek de, yaşamayı beceremeyiz aynı kabiliyetle…O yüzden ben yapmak istediğim işleri yapıyorum. Ölümden çok hayata bakıyorum. Hayat da bana bakıyor.

En sevdiğin kahve?
Şimdi burada bunu söylemek garip olacak ama ben kahve içemiyorum, aynen içki içemediğim gibi (Gülüyor)

Sana hangi kahve dükkanlarında rastlama ihtimalimiz var?
Starbucks’ta rastlayablirsiniz. Ama kahve içerken değil. Kepekli puf yerken. Kepekli puf denen şeye bayılıyorum. Ama sakın ısıttırmadan yemeyin(Gülüyor)

Senin için mükemmel bir gün nasıl başlar?
İç huzuruyla. Çok sevdiğim ”canım” dediğim kim varsa onun nefes alıp verişini duymakla… Şu anda evde kedimle baş başayız. Onun minik canının ve gırrr gırrr larının titreşimleriyle güne başlamak da şahane….

Son günlerde keşfettiğin en yeni mekan?
Kalbim… Kalbimin içine girmeye, kendimde en gizli kalmış yerleri, mağaraları, volkanları geziyorum, tanıyorum, keşfediyorum…

Müzisyen dışında bir de yazar kimliği olan bir Aydilge var. Bu konuda ilham aldığın isimler kimler?
İlham’ı büyük yaratıcı enerjiden, evrenden, doğadan, aşktan alıyorum. Diğer yazarlardan değil. Sevdiğim yazarlardan aldığım şey ise şevktir. T.S. Eliot, William Blake, Ahmet Hamdi Tanpınar, D.H. Lawrence, Paul Auster bunlar arasında sayılabilir.

Bilmediğimiz, gizli yeteneklerin neler?
Ben bir kara büyü bozucusuyum. Çünkü hepimiz sözlerimizle ve davranışlarımızla kara büyüler yapıyoruz birbirimize… Nasıl mı? Örneğin biri bana ”Sen çirkinsin,” gibi kırıcı bir söz söylediğinde, o kişinin gönderdiği zehri kabul edip etmemek benim elimdedir. Bu benim çirkinliğimle mi yoksa söyleyenin çirkinliği ile mi ilgilidir? Eğer kişisel algılarsam, zehri kendime ait kılarım. Özetle, kırıldığımızda, incindiğimizde, üzüldüğümüzde anlayın ki zehri kabul etmişizdir, büyü gerçekleşmiştir. Evet ben bir oyun bozanım. Bunları anlatarak kara büyücülerin oyunlarını bozuyorum.

Müzik kariyerinde seni farklı kılan ne?
Beni şu farklı kılıyor demenin ne kadar alçaltıcı olduğunun farkında olmak

BURALAR SENSİZ EKSİK:)

instagram.com/bikahvebikeyif

facebook.com/bikahvebikeyif

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.