Hayranları Star Wars: The Rise of Skywalker’ın heyecanla izlerken, Spotify da Star Wars sevenlerin Spotify’da seriyle ilgili nasıl bir dinleme eğilimi gösterdiklerini ortaya koydu.

Müzikseverler Star Wars müziklerini 2015 yılından beri Spotify’da 6.7 milyon saatten fazla dinledi. John Williams rekorunu her daim yenilerken, efsane kompositörün Star Wars: The Phantom Menace’tan hatırlayacağınız Duel of the Fates eseri en çok dinlenen şarkı oldu. Bu kaydı yine John Williams’ın Star Wars: Attack of the Clones’tan Across the Stars (Love Theme)adlı eseri izlerken, Star Wars: The Empire Strikes Back’tan,Darth Vader’s Theme olarak da bilinen The Imperial March üçüncü sıraya yerleşti.

Türkiye’de en çok dinlenen Star Wars müziklerinin ilk üçü global ile çok benzer, sadece TOP 3 listede 2’inci ve 3’üncü sıra yer değiştiriyor. Türkiye’de John Williams’ın Duel of the Fates şarkısı yine ilk sırada karşımıza çıkıyor, onu The Imperial March ve Across the Stars (Love Theme)takip ediyor.

Büyük ihtimalle kimse için sürpriz değil ama her yıl 4 Mayıs tarihinde yılın diğer günlerine göre Star Wars müziklerinin daha çok dinlendiğini görüyoruz. Biraz sürpriz olan ise “The Imperial March”’ın Spotify kullanıcıları tarafından oluşturulan düğün temalı birçok çalma listesinde kendini gösteriyor oluşu.

Kullanıcılar aynı zamanda yarım milyondan fazla Star Wars temalı çalma listesi oluşturmuş ve pek çoğu bu listeleri en sevdikleri karakterler özelinde yaratmış. Kullanıcıların en çok çalma listesi yarattığı karakter Yoda olurken onu Darth VaderJabba the HuttBoba Fett and Han Solo takip ediyor.

Star Wars temalı podcast’ler de Spotify’da çok popüler. Öyle ki serinin yeni filminin vizyona girmesine yakın dönem olan Ekim-Kasım ayları arasında Star Wars temalı podcast’lerin dinlenme oranı %83’den fazla arttı.

Posdcast dinleyicilerinin en çok takip ettiği Star Wars temalı podcast’ler sırasıyla The Ringer’dan Binge Mode: Star Wars, bir Star Wars fanı tarafından yayınlanan ve sunulan “Star Wars Minute” ve “Star Wars Stuff Podcast.” Türkiye’de en çok dinlenen podcast yayını ise Binge Mode: Star Wars.

Star Wars: The Rise of Skywalker’ın yepyeni soundtrack’ine buradan ulaşabilirsiniz, Dokuz Star Wars filminin yanı sıra Rogue One and Solo: A Star Wars Story’nin müziklerini bir araya getiren Best of Star Wars çalma listesine ise buradan göz atabilirsiniz.

İşte Star Wars’un öne çıkan dinleme rakamları:

 • Dinleyiciler 2015 yılından bu yana Star Wars müziklerini Spotify üzerinden 6.7 milyon saatten fazla dinledi.
 • Star Wars müziklerinin en çok dinlendiği tarih 4 Mayıs.
 • “The Imperial March” şarkısı Spotify’da 370 binden fazla çalma listesinde bulunuyor. Hatta enteresan bir şekilde bu şarkı, düğün temalı birçok çalma listesinde yer alıyor.
 • Spotify kullanıcıları 545 binden fazla Star Wars temalı çalma listesi oluşturdu. Bu çalma listelerine en çok eklenen şarkı ise Star Wars: The Phantom Menace’dan Duel of the Fates
 • Star Wars müziklerini en çok dinleyen ülkeler sırasıyla: ABD, İngiltere, Almanya, Kanada, İspanya, Fransa, Avustralya, Meksika, Brezilya ve İsveç.
 • Global olarak en çok dinlenen Star Wars soundtrack’leri şöyle:

1.Star Wars: The Phantom Menace

2.Star Wars: Revenge of the Sith

3.Star Wars: The Force Awakens

4.Star Wars: The Empire Strikes Back

5.Star Wars: Attack of the Clones

 • Türkiye’de en çok dinlenen Star Wars soundtrack’leri şöyle:
 • Global olarak en çok dinlenen Star Wars soundtrack’lerinde yer alan şarkılar ise şöyle:

1.“Duel of the Fates” – John Williams, London Symphony Orchestra (Star Wars: The Phantom Menace)

2.“Across the Stars” – John Williams, London Symphony Orchestra (Love Theme from Star Wars: Attack of the Clones)

3.The Imperial March (Darth Vader’s Theme)” – John Williams, London Symphony Orchestra (Star Wars: The Empire Strikes Back)

4.“Rey’s Theme” – John Williams (Star Wars: The Force Awakens)

5.“Battle of the Heroes” – John Williams, London Symphony Orchestra (Star Wars: Revenge of the Sith)

 • Türkiye’den çok dinlenen Star Wars soundtrack’lerinde yer alan şarkılar ise şöyle:
 • Kullanıcıların en çok çalma listesi oluşturduğu Star Wars karakterleriYoda, Darth Vader, Jabba the Hutt, Boba Fett and Han Solo.
 • Global olarak Star Wars temalı en çok dinlenen podcast’ler:

1.Binge Mode: Star Wars by The Ringer

2.Star Wars Minute by Star Wars Minute

3.Star Wars Stuff Podcast by “Star Wars”

4.Full Of Sith: Star Wars News, Discussions and Interviews by Tha Mike Pilot, Bryan Young and Holly Frey

5.Star Wars Theory by Jigawatt Media

 • Ekim-Kasım 2019 ayları arasında Star Wars temalı podcast’lerin dinlenme oranında %83’lük bir büyüme gerçekleşti.
 • Star Wars podcast’lerini en çok dinleyen ülkeler: ABD, Kanada, İngiltere, Avustralya, Almanya, Meksika, Yeni Zelanda, Filipinler, Arjantin, Hollanda.

 

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.