Kim? Ece Zaim
Neler yapar? Şef
Nerede yaşıyor? İstanbul
Bulabileceğin sosyal ağlar: Ig:Ece Zaim   Twitter:Ece Zaim 

Küçük Mutfak Sırları programını hatırla mısınız? Hani Türkmax kanalında en doğal halleriyle bize yemek yapmayı keyifli hale getiren program. İşte Ece Zaim de onunla birlikte girmişti hayatımıza.Şimdilerde yeni çıkacak yemek kitabı için kenara çekilse de biz onu ve tariflerini takip etmekten asla vazgeçemiyoruz.

İşte karşınızda yemek yeme konusuna da en az pişirmesi kadar bağımlı, enerjik ve süper samimi Ece Zaim.
Profesyonel iş kimliği dışında aslında Ece Zaim kimdir?
Tam anlamıyla günün tamamında hatta yemek yerken bile yemek hakkında düşünürüm. Müzik ve sinema tutkunuyum. Görsel yanı olan neredeyse her şeye ilgim var. Sanat, ev dekorasyonu ve tasarım bir şekilde hayatımda. Seyahat etmek ve müze gezmek ayrılmaz ikililerimden. Yurtdışında gitmeyi hedeflediğimiz restaurantlara göre seyahat ettiğimiz çok olmuştur. Eğlenceli bir eş ve anne, sadık bir dost olduğumu düşünüyorum. Hem eşimin ailesiyle hem de kendi ailemle her hafta görüşürüz. Aile olarak her zaman bir arada olmayı çok seviyorum. Demir doğduktan sonra da doğal doğum, emzirme ve organik beslenme konularına merak saldım.

Ece Zaim
Ece Zaim

Çocukluğuna dair hatırladığın ilk tat?
Çocukluğuma dair hatırladığım ilk tat annemin yaptığı pirinç unlu muhallebiydi. Herkes gibi o muhallebinin kokusunu sevsem de en sevdiğim kısmı, tavanın altına hafif yapışmış kısımları olurdu. Yanmış demeyeyim de pirinç unlu muhallebinin öyle bir özelliği vardır tavaya yapışır ve altı hafif kahverengileşir ve dibi tutar. O zamandan beri o kısımlarını çok severdim. Düşünün işte herkes muhallebi yerken ben dibinin derdindeydim.

Eğer hayatta bir şeyleri değiştirme şansın olsaydı, ilk neyi değiştirirdin?
Maalesef her çocuk hayata eşit şansta doğmuyor. Her çocuğun mutlu bir çocukluk geçirebilmesini isterdim.

Hangi durumlarda kendinle gurur duyuyorsun?
Çok uzun süren doğal doğumum sonrası oğlumu kucağıma aldıktan sonra doğumhaneden çıkarken hemşirelere, “başardım çok iyi bir doğumdu değil mi?” dediğimi hatırladığımda hala gülüyorum. Bir o ankararlılığım için kendimle gurur duymuştum bir de inşallah şu kitap çıkarsa (Gülüyor)

Ece Zaim
Ece Zaim

Ece Zaim şu sıralar hangi projeler üzerine çalışıyor?
Şu sıralar ilk yemek kitabımı bitirmeye çalışıyorum. Çünkü iki senedir üzerinde çalışıyorum ve artık bu sürecin bir noktada tamamlanması gerekiyor. Eğer ben proje almaya başlarsam kitap süreci yine gerilemeye başlıyor o yüzden önümüzdeki 2 ay boyunca hiçbir proje almadan kitabı tamamlama konusuna odaklanacağım.

En sevdiğin kahve?
En sevdiğim kahve kesinlikle Cortado. Tam bir Cortado bağımlısı oldum. Double espresso üstüne gelen o az süt ve köpük tam benim damak tadıma uygun.

Sana hangi kahve dükkanların da rastlama ihtimalimiz var?
Nişantaşı’ndaki MOC, Göktürk’teki Yasemin&Tuncel ve Bebek’teki Cup Of Joy’da görme ihtimaliniz var.

Senin için mükemmel bir gün nasıl başlar?
Mükemmel bir gün benim için sizin için kahveyle başlar demek isterdim ama kahve benim için kahvaltıdan sonraki keyfim öncelikle kesinlikle çayla başlar.

Yemek yapmak mı, yemek yemek mi?
Benim için ikisi de birbirinden çok ayrılamayan bir şey yani yemek yemek ayrı bir keyif ama yemek pişirip başkalarının keyif aldığını görmekte çok farklı.

Son günlerde keşfettiğin en yeni mekan?
Kruton Bistro ve patlıcan ezmeli başlangıcı.

Bilmediğimiz, gizli yeteneklerin neler?
Gizli yetenek demeyelim ama el becerisi gerektiren çoğu şeyde iyiyimdir. Saçımı, makyajımı profesyonel olarak yapılmış gibi yapabilirim. Onun dışında sportif konularda hiç de fena sayılmam.

BURALAR SENSİZ EKSİK:)

instagram.com/bikahvebikeyif

facebook.com/bikahvebikeyif

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.