Son zamanlarda 3.dalga kahvecilere karşı yükselen ilgi ortada. Onlardan bir yenisi de Syphon kahve demleme yöntemi. Bu kahve demleme yöntemi Avrupa’da yeni yeni popüler olmaya başlasa da aslında 1840 yılında ev kadını ve bir İskoç deniz mühendisi Robert Napier tarafından icat edildi.

syphon-coffee
Syphon coffee – Foto: bikahvebikeyif

Syphon, kahve demlemek için en iyi yöntem desek sanıyoruz abartmış olmayız. Çünkü bu kahve ekipmanı sayesinde en temiz, en saf ve en yumuşak kahveyi içiyorsunuz. Lezzetinin yanında bir de hazırlama ve izleme keyfi var elbet. Ateşler, kaynayan sular ve sonunda nefis mi nefis bir kahve.

Syphon kahve düzeneyinde alt kısımda ispirto ile çalıştırdığımız bir bölüm ve bu bölümüne üzerine gelecek 2 ayrı hazne bulunuyor. Altaki yuvarlak hazneye su, üstteki hazneye ise öğütülmüş kahve koyuyoruz. İki hazne arasında bir filtre ve bu filtreye bağlı, su haznesine doğru sarkan bir zincir bulunuyor.

Syphon coffee Foto:bikahvebikeyif
Syphon coffee Foto:bikahvebikeyif

Biz bu hafta sonu yeni aldığımız ekipman ile ilk kez Syphon yöntemiyle kahve demledik. Hazırlaması da, içmesi de ayrı bir keyif. Tabii sonrasında leke yapmasın diye haznelerini çabucak temizlemeyi saymazsak 🙂

Nelere ihtiyacımız var?
Syphon coffee maker
Öğütülmüş kahve (İstediğiniz sertliğe göre kişi sayısından 1/2 kaşık fazla kahve koyabilirsiniz)
Su (Suyun ölçeği su haznesinde kişi sayısına göre işaretlenmiş durumda o çizgiye göre koyabilirsiniz)

Syphon coffee Foto:bikahvebikeyif
Syphon coffee Foto:bikahvebikeyif

Nasıl demliyoruz?
Alt hazneye su, üst hazneye kahveyi koyuyoruz. Demleme işlemini yapmak için en alttaki ısıtıcı bölümü aktif hale getiriyoruz.

Syphon coffee Foto: bikahvebikeyif
Syphon coffee Foto: bikahvebikeyif

Isıtıcı üstündeki su haznesini ısıtıyor, ısınmaya başlayan su içine sarkan zincir sayesinde yükseliyor, aradaki filtreyi geçerek üst hazneye ulaşıyor. Ve burada kahveyi demliyor. Demleme işlemi gerçekleşirken tahta çubuk aracılığı ile karıştırıyoruz. Demleme işlemi bittikten sonra ısıtıcıyı kapatıyoruz.
Soğumaya başlayan demlenmiş kahvemiz, posasını üst haznede bırakıp, tekrar filtreden geçerek alt hazneye ulaşıyor ve syphon yöntemi ile demlenmiş kahve içime hazır hale geliyor.

BURALAR SENSİZ EKSİK:)

instagram.com/bikahvebikeyif

facebook.com/bikahvebikeyif

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.