Geçtiğimiz yıl yaz aylarında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Göbeklitepe, 2019 yılının Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Göbeklitepe Yılı” ilan edilmesiyle tatilcilerin gözde destinasyonları arasında dikkat çekmeye başladı.

Ören yerinde gerçekleştirilen arkeolojik kazılar sırasında edinilen bulgularla bugüne dek dünya üzerinde bilinen en eski dini yapı olarak nitelendirilen ve 12 bin yıllık geçmişiyle insanlık tarihini baştan yazdıran Göbeklitepe, tüm insanlığa mal olan, dünyadaki en önemli tapınak ve anıtsal yapıların başında geliyor. Göbeklitepe bu eşsiz özelliğiyle, yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor.

Bu benzersiz anıtsal yapının Şanlıurfa’nın 20 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Örencik köyü yakınlarında konumlanmasından ötürü seyahat severler, Göbeklitepe’yi ziyaret ederken civardaki önemli merkezlere uğramayı da ihmal etmiyorlar.

GAP turuyla Göbeklitepe ve çevresi

Türkiye’nin önde gelen turizm portalı Tatilsepeti.com, 4 ila 5,5 metre yüksekliğinde, üzerlerinde çeşitli hayvan figürlerinin bulunduğu dikili taşları ve geniş dairesel yapısıyla ziyaretçileri büyüleyen Göbeklitepe’yi merak edenler için çevre güzellikleri ve tarihi bölgeleri de kapsayan turları tatilcilerin beğenisine sunuyor. Urfa, Mardin, Nemrut Dağı, Hasankeyf gibi tarihi şehir ve beldeleri de içine alan, 4 ya da 6 günlük uçaklı GAP Turları, kişi başı 1.197 TL’den başlayan fiyatlarla sunuluyor. Ayrıca, seyahat tutkunlarının bölgeyi doyasıya gezebilmeleri adına İstanbul dışında İzmir, Ankara, Eskişehir, Bursa gibi farklı illerden başlayan turlarla Göbeklitepe’yi dileyen herkesin ziyaret etmesi sağlanıyor.

Göbeklitepe’den gelen eserlere yakından bakın

GAP Turu’nun ikinci gününde, Mardin – Mezopotamya Ovası – Göbeklitepe – Harran bacağında gezilebilen Göbeklitepe’de T şeklindeki dikili taşlar, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları görülebiliyor. Bu anıtsal tapınakta gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda ortaya çıkan eserlere yakından bakmak içinse Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret etmek gerekiyor.

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.