Mimari dokusu, zarif sunumları ve servis kalitesi ile Sultanahmet’in büyüleyici yapılarından olan Four Seasons Hotel Sultanahmet, üçüncü dalga kahve içerikleri ile yepyeni bir menü sunuyor. Türkiye’ye getirdiği Avustralya tipi kahve kavurma ve hizmet anlayışı ile bu konuda önemli uzmanlığa sahip Federal Coffee Company’nin kahveleri ve özel demleme metodları kullanılarak misafirlerin beğenisine sunuluyor.

Four Season Hotel Sultanahmet baristalarının tavsiyeleri ve açıklamaları ile misafirler kahvelerini ve demleme yöntemini kendileri seçerek ideal kahvelerini hazırlıyor. Hazırlanan kahve, çekirdekleri ve demleme yöntemi hakkında bilgiler eşliğinde sunulurken, misafirler ile etkileşim içinde bir kahve deneyimi yaşatıyor. Bu sene hayata geçirdiği yeni uygulama ile üçüncü dalga kahve çeşitleri için Tarihi Yarımada’nın buluşma noktası haline gelen Four Seasons Hotel Sultanahmet’te, kahveler kahve çekirdeklerinin el değirmeni ile masada öğütülmesi ile hazırlanıyor.

Menüde sunulan 5 çeşit kahve çekirdeği misafirlerin tercihlerine göre farklı lezzetler sunuyor

 

Etiyopya Sidamo -Yirgacheffe

Etiyopya Yirgacheffe kahve çekirdekleri, hafif ve orta gövdeli yapıda olmakla beraber tatlı bir aromaya sahip. Dünyada üretilen en yüksek kaliteli Arabica kahvelerinden birisi olan Etiyopya Sidamo -Yirgacheffe baharatlı ve hoş kokulu bir kahve türü. Çekirdekleri tatlı bir aromaya sahip olan bu kahve bilinen en eski Arabica kahve çekirdeği çeşitlerinden biri olma özelliği taşıyor.

Guatemala Antigua

Guatemala’nın en iyi kahvelerini yetiştiren Antigua bölgesi; üç volkanın arasında bulunur ve yüksek rakım ve bereketli toprak yapısı ile kahve üreticileri ve kahve severler için neredeyse mükemmel koşulları oluşturur. Guatemala Antigua, yumuşak içimli ve ağızda duru tat bırakan bir kahve. Belirgin olarak kakao lezzeti yaşatan bu kahve çeşidi, orta üstü asiditeye sahip olup, tütsülenerek asiditesi artırılarak sunuluyor.

Colombia Supremo Medellin

Dünyada en fazla yıkanarak işlenmiş arabica kahve üreten ülke konumundaki Kolombiya’dan gelen bir lezzet. Yılda yaklaşık 12.5 milyon çuval kahve ihraç eden, kendi halkı da 2 milyon çuval kahve tüketen Kolombiya’nın Medellin bölgesine ait bir kahve çekirdeği. Medellin bölgesinden gelen kahveler diğer bölgelere oranla daha az meyvemsi ve şarabımsı tatlara sahip. Dünyada ve ülkemizde de en çok tercih edilen yöresel kahvelerden olan Colombia Supremo Medellin, kahverengi şeker, yeşil elma, vanilya ve kakao notaları ile lezzet yolcuğuna çıkarıyor.

Costa Rica SHB Tarrazu

Kosta Rika’nın Tarrazu dağlıklarında yetişen ve 1972 yılından bu yana sunulan kahvenin bahçeleri Llano Bonita’da bulunuyor. Dünyanın en meşhur kahve bölgelerinden olan Tarrazu, Pasifik okyanusu, Central Valley bölgesi ve ülkenin dağlık kesimleri arasında yer alıyor. Belirgin bir elmamsı ekşiliğe ve tatlı bir aromaya sahip olan kahve San Jose bölgesinin çok yüksek rakımlarında yetiştiriliyor. Bu leziz kahve çekirdekleri orta-tam gövdesi, hafif asiditesi ile bal, turunçgil, ve tropikal meyve aromalarını dengeli bir şekilde sunarak baş döndürüyor.

Cold Drip

Cold drip’ ya da ‘cold brew’ olarak adlandırılan soğuk demleme yöntemiile hazırlanan Cold Drip’te portatif demleme ekipmanı üç saniyede bir damlatma suretiyle yaklaşık 12 saatte kahveyi damıtıyor.Elde edilen kahve soğumaya bırakılıyor. Kahve soğuk su ile demlendiği için, sıcak suyla demlenmiş olan bir kahve gibi yoğun bir asidite içermiyor. Bu sebeple daha yumuşak bir aromaya sahip.

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.