Bir kahvenin 40 yıl hatrı olduğu gibi, bir zerdeçalın da saymakla bitmeyecek kadar çok ama çok faydası var. Özellikle ‘süper besin’ listesinde ilk sıralarda yer alan zerdeçal, vegan beslenenler için de lezzetli bir alternatif oluyor.

Klasiklerden sıkılıp yenilik arayana, vegan beslenirken alternatif seçenek isteyene; işte huzurlarınızda pek süper lezzetiyle Zerdeçal Latte!

Nelere ihtiyacımız var?

1-2 çay kaşığı zerdeçal

1 bardak kaynamış su

2 yemek kaşığı pekmez

1-2  çay kaşığı tarçın

Kaju sütü için; Yarım su bardağı kaju

Nasıl yapıyoruz?

Bir gece evvelden ılık suda beklettiğimiz kajulara kaynamış 1 bardak su ekleyerek blenderdan geçiriyoruz. Burada kıvamı ayarlamak sizin elinizde. Eğer fazla yoğun bir kıvam elde ettiyseniz o halde karışıma biraz daha su ilave edebilirsiniz.

Elde ettiğiniz bu yoğun karışımın latteniz üzerine köpük yapmak üzere bir bölümünü ayırıp, kalan karışıma pekmez ve tarçın ilave edip, karıştırıyor ve ortalama 3 ile 5 dakika gibi kısa bir süre içerisinde enfes bir zerdeçal latteyi hazırlayıp, köpüğü üzerine ilave ederek keyif köşelerinde yerimizi alıyoruz.

 

Eğer kaju ile hazırlamak istemezeniz alternatif olarak soya sütü, badem sütü ya da hindistan cevizi sütü kullanarak da yapabilirsiniz.

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.