“Temelleri çocukluğuma dayanan bir istek bu, sonraları bilinçaltımın derinliklerinden çıkartmamı ilk bu sektöre girişim sağladı.” diyor Yaprak Medine oyunculuk serüvenini anlatırken. Şu sıralar Menajerimi Ara dizisiyle yıldızı parlayan ve izleyiciye bolca ilham veren Yaprak Medine ile hayatı, hikayesini ve elbette Menajerimi Ara dizisini konuştuk.

Röportaj: İmge BALIK İNCESOY

Hayat, izlediğim her anından zevk aldığım bir dizi-film gibi.

Nasıl bir ruh hali içerisindesin bu aralar? Neler yaparak vakti geçiriyorsun?

Dalgalıyım sanırım. Hem çok iyiyim hem de minik bir darbede yıkılabilirmişim gibi hissediyorum. Bu dönem hayatımın büyük bir bölümünü set kaplıyor onun dışında fırsat buldukça kitap okuyorum ve oyunculuk eğitimime devam ediyorum.

Oyunculuk hikayen oldukça yeni. Yaprak Medine’yi oyuncu olmaya iten motivasyon, o sihirli an neydi?

Temelleri çocukluğuma dayanan bir istek bu, sonraları bilinçaltımın derinliklerinden çıkartmamı ilk bu sektöre girişim sağladı. Hemşirelik yaptığım süreçte modellik yapmaya başlamıştım ve bir arkadaşım ‘istediğin işin hemşirelik olmadığını biliyorsun bırakmak için neyi bekliyorsun?’ diye sormuştu. Ne ona ne de kendime cevap verememiştim. 2 gün içinde de istifamı vermiştim. Bu ilk dönüm noktamdı. Daha sonrasında oyunculuk adına gerçek motivasyon kaynağım RA Management oldu. Birbirimize çok fazla inanıyorduk ve gerçekten her şey inandığımız gibi oldu.

Oyunculuk sayesinde kendinde keşfettiğin en önemli şey ne oldu?

Oyunculuk eğitimime başladığım günden itibaren her gün kendimle ilgili yeni bir şey öğrendim desem yeridir. Dönem dönem duygularımı kontrol edemedim, dönem dönem ne hissettiğimi kaybettim ama net olarak şu diyebileceğim bir konu bulamam maalesef.

Şu an bulunduğun noktada hayat nasıl görünüyor?

İzlediğim her anından zevk aldığım bir dizi-film gibi. Buna örnek olarak HIMYM ‘i verebilirim. Sonunu çokta merak etmiyorum, süreç beni daha çok heyecanlandırıyor. Bu süreçte yaşamam gerekenleri yaşayıp, kısa sürede çok fazla şey öğrenmeye, deneyim kazanmaya,anlamaya çalışıyorum.

Beren’in anlaşılmasını istiyordum ama Dicle’yle kurulan empati o kadar yüksekti ki bu mümkün değildi.

Menajerimi Ara izleyiciler tarafından kısa sürede çok sevildi ve sahiplenildi. İlk işinde bu kadar başarılı olabileceğini tahmin ediyor muydun?

Aslında bir öngörüde bulunmamıştım, neler olacağını yaşayıp görecektim. Ben sadece elimden geleni yaptım, hala da yapmaya devam ediyorum. Zaten oyunculuk hiçbir zaman tamamım diyemediğiniz bir süreç, daima kendinizi geliştirebileceğiniz bir alan. Ve tahminlerede pek açık olduğunu düşünmüyorum. Bu dünyada her an hiç beklemediğiniz her şeyle karşılaşabiliyorsunuz.

Beren ile aranız nasıl? Oynarken hiç sorguladığın oluyor mu?

Ben sanılanın aksine Beren’e kızmıyorum. Çevremizdeki insanların bir çoğu Beren’le aynı durumda kalsa aynı tepkileri verirdi. 24 yaşınıza kadar bebek gibi büyüyorsunuz, bir anda hayatınıza birisi giriyor ve tüm aile düzeninizi, aşk hayatınızı, iş hayatınızı, tüm dünyanızı etkiliyor. Hayatınız o kişinin etkileriyle şekillenmeye başlıyor. Bir yanda çocukluktan gelen öz babanızı kaybetmiş olmanın travması varken üzerine babanız yerine koyduğunuz adamı da kaybetme ihtimaliniz oluşuyor. Zaten Beren’in kaybetme korkusunda bebek gibi büyümesinin yanı sıra, küçük yaşlarda babasını kaybetmiş olmasının etkileri de var.

İzleyicilerin Beren’i çok sevdiğini söyleyemeyeceğiz ne yazık ki… İlk işinde böyle bir karaktere hayat vermek seni korkuttu mu? Tabir-i caizse kötü kadını oynamak nasıl bir his?

Muhtemelen Beren’i kötü görmediğim için bu bende bir korku yaratmadı. Diğer taraftan seyirci tepkileri ve yorumları olarak düşünecek olursam, zor olanla başladım diyebilirim. Başlarda seyirci yorumlarını okuduğumda zaman zaman kötü hissettiğim oluyordu. Beren’in anlaşılmasını istiyordum ama Dicle’yle kurulan empati o kadar yüksekti ki bu mümkün değildi. Zaman geçtikçe seyircinin bakış açısını anladığım için yorumları okumakta sorun olmaktan çıktı.

Yaprak Medine

Kendimi pek ünlü olmuşum gibi hissetmiyorum.

Sen nasıl bir ailede büyüdün?

Çalışan bir çekirdek ailede büyüdüm. Annem hem melek kalbi olan hem de çok güçlü bir kadındır. Bir çok özelliğimi de ondan almışım. Babam da keza öyle, kendi dünyasında tüm iyiliğiyle hep yanımda olmuştur. Attığım her adımda onların arkamda olduklarını bilirim. Hayattaki en büyük şanslarım onlar.

Annenden aldığın o ilk nasihat neydi?

İlk nasihatini net olarak hatırlayamıyorum, muhtemelen anne nasihatları çocukluktan itibaren başladığı içindir. Ama bana genel olarak iyi bir insan olmayı, herkese yardım etmeyi, güçlü olmayı, kolay kolay yıkılmamayı içeren nasihatlerde bulunur.

Ünlü olmanın en çok hangi hissini sevdin?

Hayatımda pek bir şey değişmediği için kendimi pek ünlü olmuşum gibi hissetmiyorum. Ben aynı benim, aynı düzendeyim, bunun değişeceğini de pek sanmıyorum. Ün olarak değil de yaptığım iş olarak düşünürsem, beni en fazla mutlu eden şey sevdiğim insanların yaptığım işlere benden daha fazla mutlu olmaları. Onların gözlerindeki mutluluğu görmek en büyük motivasyonum.

Bundan sonra neler olacak? Oyunculuk kariyerinde neleri planlıyor, neleri hayal ediyorsun?

En temel olarak yurtdışında bir iş yapmak istediğimi ve bir tiyatro oyununda yer almak istediğimi söyleyebilirim ama neler olacağını birlikte göreceğiz. Şu an tek hedefim çalışmak.

Son dönemde en çok neyin üzerine düşünüyor ya da sorguluyorsun?

Yaşadığımız hayatın anlamı konusunda çok fazla düşünüyorum. Bunun herkes için farklı bir anlam içerdiğini anlayabiliyorum. Yine de genel olarak; neden buradayız?, bir amaç söz konusu mu?, neyi anlamamız gerekiyor? gibi sorular beni çok fazla düşünmeye itiyor.

Hangi kelimeyi duymaktan hiç hoşlanmıyorsun?

Özellikle takıldığım bir kelime yok, kelimelerden çok söylenme biçimine odaklanıyorum.

Mutluluğun tarifini verecek olsan, nasıl bir kür oluşturursun?

Mecburiyetin olmaması – sevdiklerim – doğada yaşamak – eylemde kalmak

Karşında boş bir duvar var, duvar yazısı ne yazarsın?

‘Unutma sen değerlisin! Etrafın sesini kıs ve yola devam et.’

2020 dünya için oldukça kaotik geçerken, yıla şöyle bir dönüp baktığında senin için nasıl geçti?

Sadece kendi hayatım olarak düşünecek olursam çok fazla güzel yenilikler ve gelişimler yaşadığım bir yıl oldu. Yıllar sonra anlatabileceğim çok büyük dönüm noktaları yaşadım.

2021’den ne dilersin?

Bol öğretili ve beni çok fazla geliştirecek bir yıl olmasını diliyorum.

Sanatçı, ikonik bir isim ya da tarihi bir karakter… Kiminle oturup bir kahve içmek isterdin?

Jim Carrey’le oturup tüm hayatını,felsefesini, bakış açısını öğrenmek isterdim.

YAPRAK’IN ENLERİ

Şehirde en sevdiğin semt?

Cihangir

Hayatıma fon müziği olur dediğin en sevdiğin şarkı?

Bebe – Siempre me quedara

Her seferinden sıkılmadan izlediğin, en sevdiğin film?

Black Swan

Sana en son bolca kahkaha attıran o şey?

Arkadaşım

Aldığın en yeni karar?

Kafeini bırakmak

En sevdiğin kahve?

Filtre Kahve

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.