Covid -19 tüm alışıldık rutinleri etkilerken elbette tatil kültüründe de ciddi bir değişime yol açtı.

Turizm sektörü yeni tatil planları için tüm sağlık ve sosyal mesafe önlemlerini alsa da bu sezon ‘her şey dahil’ tatil anlayışı yerini yeni bir trende bırakacak gibi görünüyor; Glamping!

İngilizce Glamour ve Camping kelimesinin birleşimiyle ortaya çıkan yeni tatil trendi Glamping, “Çekici- Kamping” anlamına geliyor ve bu sezonun favori tatil alternatifi arasında hızlıca yükselişe geçiyor.

Öyle ki yapılan araştırmalara ve açıklanan rakamlara göre çadır ve kamp malzeme satışlarının da ciddi bir artış söz konusu olmuş durumda.

Hal böyle olunca, bize de bu yaz tatilini oteller yerine doğada, sosyal mesafeli geçirmek isteyenler için en güzel kamp rotalarını yazmak düştü.

Yazı: Uluç İncesoy 

İğneada Longoz Ormanları, Kırklareli

İstanbul’da yaşayanlar için yakın bir alternatif olan İğneada Longoz Ormanları, kampçıların favorileri arasında yer alıyor. Bol oksijen, mesire alanı, balık tutma imkanı ve kolay ulaşım ile kampçılar için keyifli bir alternatif.

Nerede: Hamdibey, D565 No:32, 39500 İğneada/Demirköy/Kırklareli

Akyaka Orman Kampı, Muğla

Bu yaz doğa ile iç içe, huzur dolu bir tatil yapmak istiyorsanız o halde Akyaka Orman Kampı sizin için tam ideal. Hem karavan hem çadır kampı için uygun olan bu lokasyon ruhunuza iyi gelecek.
Nerede: Akyaka, 48650 Ula/Muğla

Yedigöller Milli Parkı, Bolu

Özellikle sonbaharda günübirlik rotaların vazgeçilmezi olan Yedigöller Milli Parkı, kampçılar için de nefis bir deneyim noktası. Doğanı renklerine, manzaraya, oksijene ve bol fotoğraf anılarına doyacağınız bir kamp alternatifi arıyorsanız listenize ekleyebilirsiniz.
Nerede: Yedigöller, 14030 Merkeşler/Bolu Merkez/Bolu

Ada Camping, Cunda

Cunda sevdalılarının severek gideceği bir yer hiç şüphesiz Ada Camping. Milli Park’ın içinde yer alan bu kamp alanının en güzel yanı ise Cunda’nın en temiz denizinin olduğu bir lokasyonda bulunması. Burada isterseniz çadır ile isterseniz karavan ile kamp yapabilirsiniz.
Nerede: Alibey Adasi, 10405 Ayvalık

Kabak Koyu, Fethiye

Bu yaz bungalov ve çadır kampı yapmak isteyenlerin en çok seveceği lokasyonlardan bir tanesi de Kabak Koyu. Kamp alternatifinin bol, butik işletmelerin ve otellerin ağırlıklı olduğu bu koyda tatil yapmak harika bir deneyim olabilir.
Nerede: Uzunyurt Mahallesi, Kabak Sokak, 48300 Fethiye/Muğla

Kelebekler Vadisi, Fethiye

Deniz ve doğa ile iç içe gerçek bir kamp deneyimi yaşamak istiyorsanız  o halde istikamet Kelebekler Vadisi! Etrafı kayalarla çevrili bu büyüleyici lokasyonda ruhunuza iyi gelmeyecek tek bir an bile yok. Kelebekler Vadisi’nde çadır kampı kurabileceğiniz gibi işletmelere ait bungalovlarda da kalabilirsiniz.
Nerede: Uzunyurt, 48300 Fethiye/Muğla

Hızır Kamp, Kaz Dağları

Kaz Dağları’nın muhteşem doğasında bir tatil planlamak isteyenler için nefis bir rota! İster kendi çadırınızı alın gidip isterseniz bungalov ya da taş evlerde kalmayı seçin. Tercihiniz her ne olursa olsun, burada geçirdiğiniz anların tadını unutamayacağınız kesin. Buzzz gibi nehirine girmeye cesaretiniz varsa bavulunuza mayonuzu atmayı unutmayın. Buraya rezervasyonsuz gidemeyeceğinizi de hatırlatalım.
Nerede: Adres: Mehmetalan Köyü Edremit/Balıkesir

Borçka Karagöl / Artvin

Borçka Karagöl, Artvin’in en meşhur kamp alanlarından. Göl kenarından kamp deneyimlemek isteyenler için harika bir alternatif olan Borçka’da çadır kampı yapılabiliyor. Ayrıca burada Belediyeye ait pek çok işletmen de bulunuyor.
Nerede: Karagöl, Aralık/Borçka/Artvin