Yeni yıl çoğumuzun içini coşkuyla, umutla doldurur! Beni de çok heyecanlandıran, içimi kıpır kıpır eden bir zaman. Hele o ışıklar yok mu, her yerde pırıl pırıl! Yeni yıl aynı zamanda çoğumuz için yeni kararların alındığı zamandır. Aralık’ta bir liste yaparız, 1 Ocak’tan itibaren uygulayacaklarımız listesi. Daha çok spor yapacağım, arkadaşlarımla daha çok görüşeceğim, hobime daha çok zaman ayıracağım, o fazla 5 kiloyu vereceğim… Sonra bu liste unutulup gider. Bütün maddeler birer dilek olarak kalır, hedefler adımına geçilmez genelde. Sonraki sene sonunda da benzer listeler yaparız ve böyle yıllarca sürer gider. Şimdi, böyle bir durum olduysa ve kendine kızdıysan, öncelikle kendini affet. Ne yaptıysan ve ne yapmadıysan. Bugün yaşadığın şeylerin geçmiş tarafından kontrol edilmesine izin vermemek için, affet.

Yazı ve Fotoğraf: Canay İpekci

Instagram: canay.ipekci

Bu yazı bikahvebikeyif mag Aralık 2021 sayısında yayımlanmıştır.

Her zaman kendine şunu söyle : Canım Kendim!

Daha çok istediğin şeyleri yapıp, istemediklerini hayatından çıkarman için aslında bir sır var. Burada seni uyarmam gerekiyor, bu sır ne kadar basit gibi görünse de aslında çok güçlü bir özveri ve motivasyon gerektiriyor. Bir değişime girmeden, yeni kararlar almadan önce kendimizi tanımamız bu süreçte sonuca ulaşabilmemize destek oluyor. Hepimiz ayrı insanlarız ve hepimize iyi gelecek başka metotlar, başka hayat tarzları, başka sporlar, başka beslenme alışkanlıkları var. Sen kendin için en doğrusunu belki araştırarak, belki deneme yanılma yoluyla, belki de bir uzmandan destek alarak bulup, yeni yılda kararlarını ona göre şekillendirirsen, sonuca çok daha rahatlıkla ulaşabilirsin.

Hayat tarzında yapacağın, sürdürülebilir değişikliklerle hayal ettiğin noktaya nasıl geldiğini anlamayacaksın, bütün evren akis içerisinde olacak ve seni oraya taşıyacak. Ayurveda’da Dharma denilen gitmen gereken yol görünür olacak ve sen o yolda olacaksın, o yolda akacaksın. Bununla birlikte, tam olarak hayatının nasıl olmasını istediğini belirlemen gerekiyor ki nereye gideceğinin ‘nasılını’ bulabilesin.

İlk olarak kendine sor, sana hizmet etmeyen ne var hayatında? Hayatında olmasa, daha iyi hissedeceğin şey ne?
Sen belki de uçacakken seni aşağı çeken ağırlık ne?
Geceleri uykunu kaçıran ne?

Birkaç cevap buldun mu?

Şimdi ya bunları hayatından çıkar ya da değiştir. Değiştiremeyeceğin bir şeyse, bakış açını değiştir. (Uyarmıştım, söylemesi kolay 🙂 )

Sonraki adım olarak, kendine ne istediğini sor. Hayatında ne istiyorsun? Bu ay ne istiyorsun? Hatta bugün ne istiyorsun? Neyi başarmak, hangi hedefe ulaşmak istiyorsun? Ne yapmak istiyorsun? Ne olmak istiyorsun? Sadece bunlara odaklan. Bu büyük resme uymayan ne varsa, bırak gitsin (hayır demeyi öğrenmek çok işe yarıyor burada 🙂 )

Şimdi, değişiklik yapmaya hazır mısın?

Konfor alanından çıkacak mısın? Hatırla, sen bir tanesin. Sana uyacak bir metot mutlaka var, onu bulman gerekiyor sadece. Birazcık çabayla bu yıl listenin üzerini çizmeye başlayabilirsin. Ve ne demiştik, ne olursa olsun, ne zaman olursa olsun : Canım Kendim!

Ayın meditasyonu

Bütün senenin yorgunluğu, kafa karışıklığı, yıpranmışlığı Aralık ayında birikiyor. Yukarda da bahsettiğim gibi, hepimiz yeni yil ile birlikte yeni kararlar almak, hayatimizi güzelleştirmek istiyoruz.

Bu süreçte, dengede kalmanı sağlayacak veya dengeye gelmeni sağlayacak, her ortamda yapabileceğin, sağ beyin-sol beyin dengeleyici nefes meditasyonundan destek alabilirsin.

Çok kolay ve sadece 3 dakika! Hadi hemen dene!

Önce rahat bir oturuşa geç, omurgan yani sırtın dik olsun. Sandalyede, koltukta veya matın üzerinde oturabilirsin. Yavaşça gözlerini kapat, yüz kaslarını rahatlat ve 3 kere derin derin nefes alıp ver. Sonra sağ elinin baş parmağıyla sağ burun deliğini kapat, sol burun deliğinden derin bir nefes al, tut nefesini. Sağ elinin serce parmağı ile sol burun deliğini kapatıp, sağ burun deliğini aç. Nefesini sağ burun deliğinden ver. Sol burun deliğin kapalı kalsın, sağ burun deliğnden derin bir nefes al ve tut. Sağ burun deliğini kapatıp solu aç ve soldan nefes ver. Tekrar soldan derin bir nefes al ve tut. Sol burun deliğini kapatıp sağdan nefes ver… Döngüye bu şekilde 3 dakika devam et. 3 dakika sonunda her iki burun deliğinden de 3 kere derin derin nefes al ve ver. ,

Nasıl hissediyorsun?

Ayın tarifi

Balkabaklı Tart Glütensiz, şekersiz, vegan –


Güzeller güzeli bal kabakları meydanlarda salınıyorken onları değerlendirip soğuk Aralık günlerimizi, yanında sıcacık bir kahveyle şenlendirmeyelim mi?

Malzemeler :
Yarım kilo dilimlenmiş bal kabağı 10-12 adet kuru kayısı
1 çubuk tarçın
4-5 adet karanfil
1 su bardağı su
1 bardak ceviz
1/2 bardak fındık
1 bardak badem
10-12 adet suda bekletilmiş hurma 1 yemek kaşığı susam
1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı 3 yemek kaşığı tahin

Üstü için

Bal kabaklarını, kuru kayısıyı (tatlı seviyorsanız kayısı miktarını arttırabilirsiniz, yine de dikkat çok kaçmasın :), çubuk tarçın ve karanfil ile geniş bir tencereye koyun. Üzerine çok çok az, 1 su bardağı kadar su ekleyin. Üzerini geçmesin. Burada püf noktası karışımın suyu çekmesi ki bütün lezzeti ve faydası içinde kalsın. Yavaş yavaş bal kabakları yumuşayana kadar pişirin. Yumuşayınca, tarçın ve karanfili içinden çıkararak bal kabaklarıyla kayısıları randada çekip püre haline getirin. Bu püre bir kenarda beklesin.

Tabanı için

1 bardak ceviz
1/2 bardak fındık
1 bardak badem ve suda bekletilmiş hurmayı (tatlı seviyorsanız hurma miktarını arttırabilirsiniz, yine de dikkat çok kaçmasın 🙂 rondoya atıp çekin.
Çok küçük olmasınlar, biraz diri kalınca daha lezzetli oluyor. Bu karışıma 1 yemek kaşığı susam (seviyorsanız ekleyin, sevmiyorsanız koymak zorunda değilsiniz), 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ve 3 yemek kaşığı tahin ekleyip spatula yardımı ile veya elinizle yoğurarak karıştırın.

Birleştirme

Herhangi bir kalıba taban için hazırladığınız karışımı döküp iyice bastırarak yayın. Bal kabağı püresini de istediğiniz kalınlıkta olacak şekilde tabanın üzerine yayın. Bu şekilde buzdolabına gönderin ve birkaç saat bekleyin. Sonra dilimleyip servis ederken üzerine biraz ceviz ve tahin ekleyebilirsiniz, görüntü daha da nefis oluyor.

Bi kahve, bi keyif, bir de bal kabaklı tart.

Yazan:

bikahvebikeyif

Kahve, keyif ve yaşam platformu.